Yeni Peugeot 3008 tanıtıldı. Uzun zamandır beklenen yeni Peugeot 3008 global pazarlarda her geçen gün büyüyen ve gelişen C-SUV segmentine tamamen yeni bir soluk getiriyor. Yeni Peugeot 3008 yeni ve farklı deneyimler arayan müşterilere hitap ediyor. Göz alıcı yeni nesil Peugeot i-Cockpit, heyecan uyandıran yenilikçi tasarım, PureTech ve BlueHDi üst düzey verime sahip motorlar, EAT6 tam otomatik şanzıman ve üst düzey teknik ekipmanları ile yeni Peugeot 3008 SUV sınıfının en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyor. Yeni Peugeot 3008 markanın SUV tarihinde tamamen yeni bir sayfa açarken, aynı zamanda markayı dünya pazarlarında temsil edecek. Yeni Peugeot 3008 SUV bütün dünyaya lanse edileceği 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda Peugeot standının yıldızı olacak.

 

 

Yeni Peugeot 3008 C-SUV segmentine giriş yapıyor

 

C-SUV segmenti tüm segmentlerle kıyaslandığında son birkaç yıldır ciddi bir büyüme kaydetti. En büyük ve en çeşitli segment olan C segmentinde ilk nesil Peugeot 3008 modelinin lanse edildiği 2009 yılından bu yana SUV pazarı 2,5 kat büyüdü. Bugün gelinen noktada tüm segmentler göz önüne alındığında her 10 otomobilden 1’i SUV ailesine mensup.

 

Sürücüye güven veren, heybetli, teknolojik ve duyuları harekete geçiren SUV ile modern otomobil kavramı yeni 3008 ile yeniden vücut buluyor.

 

Günümüz tüketicisi kullandığı otomobilden tamamen yeni ve benzersiz bir sürüş deneyimi bekliyor. Otomobil heyecan uyandırmalı, duyuları harekete geçirmeli, trafikte geçen her anı daha keyifli kılarken sürücüsüyle sezgisel ve duygusal bir bağ oluşturmalı. Kişiselleştirilebilir, tıpkı ev rahatlığında ve konforunda bir kabin sunmalı.

 

Ancak her SUV, her zaman beklentileri karşılamıyor. Heyecan uyandıran ve karakteristik bir ön görünüme sahip olan Peugeot 3008 ise SUV segmentinin bütün karakteristik özelliklerini bünyesinde barındıran yapısıyla SUV deneyimini en iyi şekilde yaşatıyor. Peugeot, modern olduğu kadar şık hatlarıyla da dikkat çeken yeni Peugeot 3008 ile kendini her geçen gün büyüyen C-SUV segmentinde tekrar konumlandırmak ve sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimle bu pazarda zirveye oynamak istiyor. Standart olarak sunulan Peugeot i-Cockpit® başta olmak üzere zengin ekipman seviyesiyle yeni Peugeot 3008 aynı zamanda markanın sınıf atlama stratejisini de destekliyor.

 

 

Nefes kesen iç tasarım

 

Yeni Peugeot 3008 SUV’un kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gösterişli ve futuristik yapısıyla ön konsol hemen dikkat çekiyor. Bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliğiyle vurgulayan yeni nesil Peugeot i-Cockpit® otomobil dünyasındaki kokpit algısında tamamen yeni bir sayfa açıyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan Peugeot i-Cockpit® kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor.

 

Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon iki kollu tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor.

 

8 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekran orta konsola adeta bir tablet entegre edildiği izlenimini uyandırırken, bünyesinde barındırdığı teknolojik altyapıyla kullanım kolaylığı ve pratikliğini beraberinde getiriyor. Sisteme entegre edilen altı adet piyano tuşu görünümlü düğmeler; radyo, iklimlendirme paneli, navigasyon, araç özellikleri, telefon ve mobil uygulamalar olmak üzere temel fonksiyonlara doğrudan erişim sağlıyor.

 

Yükseltilmiş gösterge paneli 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranıyla futuristik bir görünüm sunarken kişiselleştirme imkanıyla sürücünün ihtiyaç duyacağı her şeyi doğrudan görüş hizasına getirerek fonksiyonelliği ve sürüş güvenliğini destekliyor. Direksiyon üzerinde bulunan küçük bir düğme üzerinden kumanda edilen beş farklı gösterge modu sürücüye göstergeyi kişiselleştirme imkanını sunuyor. ‘Personal’ modunda sürücü dokunmatik ekran üzerinden örneğin navigasyon yönlendirmeleri, sürüş destek sistemi, motor bilgileri, yol bilgisayarı ve rota bilgileri gibi bilgilerin kopyalarını ekrana aktarma imkanı tanıyor. Her bir özellik farklı bir görsel animasyonla canlandırılıyor.

 

Peugeot i-Cockpit® teknolojisinin üstün özellikleri bu kadarla da kalmıyor ve çok daha fazlasını sunuyor. Peugeot’nun temel değerlerinden biri olan sürüş keyfi duyuların sınırlarını zorluyor. Piyano tuşlarının yanında bulunan bir başka düğmeye basılmasıyla birlikte yeni Peugeot 3008 SUV sürüş keyfine tamamen yeni bir boyut kazandırıyor: i-Cockpit® Amplify. Böylece hemen hemen bütün duyular harekete geçiyor: ekranın ambiyans ışığının parlaklığını ve rengini değiştirerek görmek, ses sisteminin ekolayzırı ile duymak, beş farklı programa sahip masajlı koltuklarla dokunmak, kokulu havalandırma ızgaralarıyla koklamak.

Bunun yanı sıra tıpkı Peugeot 308 modelinde olduğu gibi görmek, dokunmak ve duymak Driver Sport Pack özellikleriyle daha da keyifli hale geliyor. Driver Sport Pack, sürücüye gerçek bir şölen sunarken sürüş keyfini en üst seviyeye taşıyor. Dinamik sürüş tarzını desteklemek için “Boost” ve sakin sürüşleri desteklemek için “Relax” olmak üzere iki faklı tema sunuluyor. Her iki tema da sürücü ve beraberindeki yolculara benzersiz bir sürüş deneyimi sunmak üzere yapılandırılabiliyor.

 

Söz konusu benzersiz sürüş deneyimi kaliteli malzemeler ve işçilikle bezenen kalite algısı yüksek, modern tasarımlı yaşam alanıyla destekleniyor. Diğer detaylar gibi seçilen malzemeler de duyulara hitap ediyor: kaliteli deri, fırçalanmış alüminyum, karbon kaplamalar veya kumaş yüzeyler. ‘Ev tekstil’ dokusuna ve görünümüne sahip olan kumaş kapı döşemeleri, tavan kaplamaları, cam direk kaplamaları ve hatta daha az göz ve el temasının yaşandığı bölgelerdeki malzemelere kadar her bir detay modern ve sıcak bir ortam oluşturmak üzere tasarlandı.

 

 

İlham veren dış tasarım

 

Yeni Peugeot 3008 benzersiz bir kokpit tasarımıyla dikkat çekerken sadece kalite algısı yüksek ve gösterişli tasarımıyla değil bünyesinde barındırdığı gelişmiş teknolojiyle de kullanıcısına çok şey vaat ediyor. İç mekandaki bu yapı dış tasarımda da aynen devam ediyor. Yeni Peugeot 3008 ilk görüşte güçlü ve çekici tasarımıyla dikkat çekiyor. Yeni Peugeot 3008 bir SUV’un bütün karakteristik tasarım öğelerini bünyesinde barındırıyor: yüksek ve dik tasarımlı burun, uzun motor kaputu, yüksek omuz çizgisi, tamponlar, geniş çamurluk ağızları ve marşpiyeler de dahil geniş ve koruyucu çizgiler, büyük tekerlekler, yerden yüksek yapı ve tavan barları.

 

Yeni Peugeot 3008 SUV tüm bu karakteristik tasarım öğelerine aynı zamanda ruh ve duygu da katıyor. Henüz ilk göz temasında bile her bir tasarım öğesinin diğerleriyle oluşturduğu uyum, son derece dengeli karoser oranları ve her bir tasarım öğesindeki abartıdan uzak görünüm dikkat çekiyor.

 

Dik ve yüksek tasarımlı ön bölüm güçlü ve agresif bir görünüm sergiliyor. Net çizgilerle şekillendirilmiş olan ön bölüm geniş ve krom süslemelerle ön plana çıkan ön ızgara tarafından domine ediliyor. Izgaranın ortasında ne çok gösterişli, ne de çok sönük ‘aslan’ logosu yer alıyor. İnce sert hatlı halojen farlar keskin bir bakışı beraberinde getirirken, opsiyonel olarak sunulan Full LED farlarla çok daha sert ve keskin bir ifade oluşuyor. Ön bölümde birçok geniş hava girişleri bulunuyor. Tüm bu tasarım detayları yeni Peugeot 3008 SUV’a dinamik olduğu kadar özgün bir karakter kazandırırken, aynı zamanda marka aidiyetini de beraberinde getiriyor.

 

Uzun ve düz motor kaputu ön bölüme hakim olan sportif dinamizmi tamamlıyor. Ön farların bitiminden itibaren başlayan ve ön cam direği boyunca devam eden krom çıta kalite algısını yükseltirken bu yapı HX1 konsept otomobiline gönderme yapıyor. Ön bölüme hakim olan ve beraberinde sportif dinamizmi getiren tasarım dili yeni Peugeot 3008 SUV’un geneline yansıtılırken aynı zamanda modern bir görünümü beraberinde getiriyor.

Modern olduğu kadar dinamik bir görünümü beraberinde getiren bir diğer tasarım öğesi ise yüksek omuz çizgisi. Yeni Peugeot 3008 SUV’a yandan bakıldığında metal/cam oranı hemen göze çarpıyor. Ancak tasarımcılar yan gövdedeki metal oranını arttırırken son derece zarif ve akıcı çizgiler kullanarak daha ince bir profil elde edildi. Motor kaputunun üzerinde başlayan ve ön bölümdeki dinamizmi devam ettiren hat, kapı kollarına kadar devam ederken sportif dinamizmi yan gövdeye taşıyarak yeni Peugeot 3008 SUV’a özgün bir kimlik kazandırıyor. Kullanılan tasarım dili ve detaylar sayesinde yeni Peugeot 3008 SUV rakiplerine göre çok daha büyük ve heybetli bir görünüm ortaya koyuyor. Söz konusu tasarım detaylarından biri ise belirli donanım seviyesinden itibaren opsiyonel sunulan parlak siyah tavan ve tavan boyunca uzanarak arka spoylerde son bulan paslanmaz çelik bar. “Black Diamond” adındaki bu tavan yeni Peugeot 3008 SUV için uygulanan temel stil unsurlarından biri olarak öne çıkarken özgün, modern ve dinamik görünümü destekliyor.

 

Araç etrafındaki koruyucu unsurlar, büyük tekerlekler ve tavan rayları gibi SUV segmentine has tasarım detayları yeni Peugeot 3008 SUV’un olmazsa olmazları. Ancak bunlar büyük bir titizlikle ele alınan detaylar sayesinde çok daha özgün ve sofistike bir tasarımla bütünleşiyor. Tüm bu ince detaylar sayesinde yeni Peugeot 3008 SUV gösterişli, modern ve futuristik bir görünüm ortaya koyuyor.

 

Ön bölümde başlayan ve profil boyunca devam eden sade ve modern tasarım yaklaşımı arka kısımda da kendini gösteriyor. Eğimli arka camın altında bulunan parlak siyah panel parlak stop guruplarını sarıyor. Aslan pençesi şeklindeki stop lambalarının da etkisiyle ortaya çıkan görsel imza, ister gündüz olsun, isterse de gece Peugeot’nun her daim fark edilmesini ve tanınmasını sağlıyor.

 

Yeni Peugeot 3008 SUV’u ilk kez görenler hangi açıdan bakarlarsa baksınlar yüksek kalite algısıyla karşı karşıya kalıyorlar. Otomobilin genelinde hakim olan yüksek kalitede algısını beraberinde getiren birçok detay etken söz konusu : gözü rahatsız edebilecek boşlukları dolduran tasarım kıvrımları, otomobilin geneline akıllıca kullanılan zarif krom dokunuşlar, çift tonlu gövde ve diğer detaylar. Tüm bu detaylar zekice düşünülmüş, kalite algısı yüksek ve çekici bir görünümü beraberinde getiriyor. Söz konusu ‘görünüm’ yeni Peugeot 3008 SUV’u pazarın en çekici ve en şık SUV modeli yapıyor.

 

 

Heyecan uyandıran sürüş deneyimi

 

‘Aslan’ sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Konu SUV olduğunda da markanın sunmuş olduğu sürüş keyfi bu geleneği bozmuyor. Genelde bu sınıf araçlarda stil sürüş keyfinin önüne geçebiliyor. Yerden yüksek yapı, yüksek sürüş pozisyonu, yüksek ağırlık merkezi gibi sınıfa has özellikler sürüş keyfini gölgeleyebiliyor.

 

Ancak yeni Peugeot 3008 SUV henüz ilk sürüş anından itibaren büyüsünü hissettiriyor. Kusursuz yol tutuş, hassas çalışan ve yüksek tepkili direksiyon ve atak olduğu kadar güvenli sürüş hissi… her şey olması gerektiği gibi. Peki, bu gerçekten büyü mü? Hayır, tabi ki de değil. Elde edilen bu sonuç köklü geçmişten gelen bilgi birikimi, deneyim ve geleceğe yönelik modern teknolojinin birleşmesi.

 

Yeni EMP2 platform ve onun dinamizm özellikleri sayesinde yeni Peugeot 3008 üstün yol tutuş ile konfor arasında C SUV segmentinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir denge sunuyor. Süspansiyon geometrisi tüm motor seçenekleriyle uyum içerisinde çalışacak ve markanın şöhretine uygun bir sürüş dinamiği sunacak şekilde ayarlandı. Ciddi bir ağırlık tasarrufunu beraberinde getiren yeni platform ve yürüyen aksam aynı zamanda yakıt ekonomisi, pasif güvenlik ve performans noktasında önemli katkılar sağlıyor.

 

Gerçek bir SUV olan yeni Peugeot 3008, bundan daha da önemlisi bir Peugeot! Tüm gerçek SUV modelleri gibi Peugeot 3008 SUV da üstün off-road yeteneklerine sahip. Söz konusu üstün yeteneklerde Advanced Grip Control adındaki sistemin katkısı büyük. Advanced Grip Control; orta konsolda bulunan düğme üzerinden kontrol edilen ve Normal, Kar, Çamur, kum, ESP kapalı olmak üzere beş faklı sürüş modu sayesinde optimize edilmiş çekiş, 18 inçlik M+S (Mud&Snow / Çamur ve Kar) tipi özel lastikler ve HADC (Hill Assist Descent Control / Eğim iniş destek sistemi) adında tamamen yeni bir eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor.

 

Yeni eğim iniş destek sistemi Hill Assist Descent Control (HADC) dik yamaçlarda bile güvenli ve kontrollü bir şekilde aracın ilerlemesini sağlıyor. Sistemdeki asıl yenilikçi özellik ise aracı 3 km/s gibi son derece düşük bir hızda tutarak en zor koşullarda bile kontrollü ve güvenli bir iniş sağlaması. Söz konusu özellik orta konsolda bulunan bir düğme ile kontrol ediliyor.

 

Sürücü ve beraberindeki yolcular arkalarına yaslanıp sürüşün keyfini çıkartabilir. Gündelik en kısa mesafeler bile yeni keşiflerle zenginleşiyor. Yeni Peugeot 3008 SUV pazar ortalamasının üzerinde mükemmel ses sistemi ve üstün konfor özellikleriyle yolculukları keyfe dönüştürüyor. Opsiyonel olarak 8 yönlü pnömatik masaj özelliği ile donatılabilen vücudu saran ön koltuklar rahat ve konforlu bir yolculuk sunarken ışıklandırmalı raylara sahip geniş panoramik açılır cam tavan daha aydınlık ve ferah bir kabin sağlıyor. Dünyanın önde gelen ses sistemi markası Fransız Focal® imzasını taşıyan üst düzey Hi-Fi Ses Sistemi ise benzersiz bir müzik ziyafeti sunuyor.

 

Üst seviye müzik sistemleriyle ünlenen FOCAL® ile işbirliği yapan PEUGEOT, dünyada bir otomobilde üretici tarafından ilk kez sunulan Focal® Hi-Fi Ses Sistemi sunuyor.

 

 

Sürücüyü destekleyen elektronik yardımcılar

 

Kompakt boyutlarıyla direksiyon sistemi sürüşü daha eğlenceli kılarken bir dizi sürüş destek sisteminin de katkısıyla yeni Peugeot 3008 SUV güvenlikten taviz vermeden konforla sportif dinamizmi aynı potada eritiyor. ADAS (Advanced Driver Assistance System – Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi) sisteminin en güncel versiyonu bünyesinde barındırdığı güvenlik ekipmanlarıyla yoldaki tüm tehlikeleri en aza indiriyor:

– Aktif Güvenlik Freni ve Mesafe İkaz Sistemi;

– Aktif Şeritten Takip Sistemi;

– Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi

– Otomatik Adaptif Uzun Far Asistanı

– Hız Sınırı Trafik İşaretini Tanımlama ve Hız Sınırı Önerme Sistemi

– Fren Yapma Özelliğine Sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (Otomatik şanzımanla)

– Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi

 

Sürücü ayrıca şehir içi sürüşlerinde park ve manevraları kolaylaştıran Visio Park (360° derece görüş) ve Park Yardımcısı’nın en güncel versiyonuyla destekleniyor.

 

 

…Her an bağlantıda kalma

 

Bünyesinde Mirror Screen, akıllı telefon entegrasyonuyla şarj özelliği (Qi standardına sahip cihazlarla uyumludur) ve 3D navigasyon gibi özellikler barındıran yeni Peugeot 3008 SUV bu sayede sürücüsünün hayatını kolaylaştırabiliyor ve sakin ve huzurlu bir sürüşe imkan tanıyor.

 

3D navigasyon bina ve yapıların yanı sıra arazinin şeklini de göstererek navigasyon kavramına gerçekçilik kazandırıyor. Direksiyon üzerindeki düğmeye dokunarak görüntüyü dokunmatik ekrandan gösterge paneline aktarmak ve çok daha güvenli bir sürüş gerçekleştirmek mümkün. TomTom® Traffic ve internet bağlantısı sayesinde sistem seyahat edilen rota üzerindeki trafik durumuyla ilgili anlık bilgi aktarıyor.

 

Mirror Screen özelliği ile akıllı telefonun ekranı doğrudan orta konsoldaki dokunmatik ekrana aktarılabiliyor ve ekran üzerinden kullanılabiliyor. Sistem Android akıllı telefonlar için sunulan Android Auto ve iPhone 5 ve üzeri için Apple CarplayTM olmak üzere MirrorScreen protokolünü destekliyor. Ayrıca direksiyon üzerindeki bir düğmeye basarak akıllı telefonlar (Android S-Voice ve Apple Siri) için sesli komut sistemini devreye sokulabiliyor. Böylece sürücü gözlerini yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş gerçekleştirebilir ve bunu yaparken de telefon görüşmesi yapabilir, müzik seçimi yapabilir, metin mesajlarını okuyup gönderebilir, ve yol durumu hakkında bilgi edinebilir.

 

Tüm bu bilgiler mümkün olan en basit ve sezgisel haliyle sürücüye aktarılıyor. Yeni Peugeot 3008 ile birlikte sunulan arayüz tüm bu fonksiyonların kolaylıkla kullanılmasını sağlıyor.

 

 

 

Pratik kullanım için akıllı tasarım

 

Günümüz otomobil kullanıcılarına pazardaki en iyi konfor ve güvenlik özelliklerini sunmak için gerçekleştirilen akıllı tasarım uygulamalarının sonu yok. Yeni Peugeot 3008 sürücü ve beraberindeki yolculara unutulmaz bir sürüş deneyimi yaşatmak için çok yönlü bir kullanım sunuyor. Akıllıca tasarlanan iç mekan konsepti modüler yapısıyla üst düzey bir fonksiyonellik sunarken kullanıcının bütün beklentilerini rahatlıkla karşılıyor ve ihtiyacı olan esnekliği sunuyor. “Magic Flat” adındaki arka koltuklar 2/3 ve 1/3 olmak üzere iki parça halinde katlanarak tamamen düz bir yükleme zemini sunuyor. Peugeot 3008 SUV’un sunmuş olduğu fonksiyonellik bu kadarla sınırlı değil. Gerek yükleme kolaylığı olsun, gerekse de outdoor etkinlik sonrası bagajı ikiye bölme gibi her türlü kolaylık düşünülmüş. İki farklı konuma sahip yenilikçi sürgülü zemin bagaj alanını daha verimli kullanmaya yardımcı oluyor. Yolcu koltuğunun sırtlığı katlanarak 3 metreye kadar uzun bir yükleme alanı ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra tüm ekipman seviyelerinde arka koltuk sırasının orta koltuğu kayak kapağı ile donatılmış durumda. Opsiyonel olarak sunulan sensörlü otomatik bagaj kapağı ile fonksiyonelliği daha da arttırmak mümkün. Böylece kullanıcı ayağını arka tamponun altına uzatarak bagaj kapağını elleri doluyken bile zahmetsizce açabiliyor veya kapatabiliyor.

 

Yeni Peugeot 3008 SUV optimize edilmiş platformu sayesinde sınıf ortalamasındaki dış boyutlarına karşın sınıfının en geniş ve ferah yaşam alanını sunuyor.

 

Yeni platformun da katkısıyla sadece kabin içi yaşam alanı değil, aynı zamanda bagaj hacmi de önceki nesil ile kıyaslandığında önemli oranda büyüdü. Sadece 520 L (VDA 210) ile son derece geniş bir bagaj sunmakla kalmayan yeni Peugeot 3008 SUV, aynı zamanda sınıfının en alçak yükleme eşiğini sunarak kullanım kolaylığını arttırıyor.

 

Optimize edilen mimari aynı zamanda ağırlık noktasında da çok önemli avantajları beraberinde getiriyor. Yeni EMP2 platform ve ideal ağırlık/hacim/ekipman oranlaması sayesinde tüm ekipman seviyelerinde bir önceki nesil ile karşılaştırıldığında 100 kg kadar daha hafif bir yapı elde edildi. Yeni Peugeot 3008 benzinli motorlarda giriş seviyesinde 1325 kg ve dizel motorlarda ise giriş seviyesinde 1375 kg boş ağırlığa sahip.

 

 

Her biri yüksek yakıt verimliliğine sahip güçlü motorlar

 

Araç platformu optimizasyonu ve ağırlık düşürmeye yönelik çabaların ana hedefi performansı arttırmak, yakıt tüketimini ve CO2 emisyon değerlerini düşürmek. Yeni Peugeot 3008 SUV bu kadarla da kalmıyor. Aerodinamik tasarım ve optimize edilen boyutlar beraberinde mükemmel 0,76 m2’lik CxA değerini getiriyor. Üstelik ULRR (Ultra Low Rolling Resistance / Ultra düşük yuvarlanma direnci) tipi düşük sürtünme katsayısına sahip 17 inç, 18 inçlik veya 19 inçlik lastikler yeni Peugeot 3008’i yüksek yakıt verimliliğine sahip bir otomobil haline getiriyor.

 

Doğal olarak yakıt ekonomisinde yüksek yakıt verimliliğine sahip motorların da payı var. İster benzinli olsun, isterse de dizel yeni Peugeot 3008 SUV Avrupa’da Euro 6 egzoz emisyon normlarını yerine getiren güçlü ancak son derece tutumlu ve çevreci motorlarla satışa sunuluyor.

 

Yeni Peugeot 3008’de kullanılan tüm benzinli motorlar güç sınıfının en iyi değerlerini ortaya koyuyor. 1,2L PureTech 130 S&S motor 115 g/km CO2 emisyon salınım değerine imza atarken, 6 vitesli otomatik şanzımanlı 1.6L THP 165 S&S ise sadece 129 g/km of CO2 misyon salınım değerine imza atıyor. Ürün gamında dört adet motor yer alıyor:

– 1.2L PureTech 130 S&S 6SMT (6 vitesli manuel şanzıman) standart ve son derece düşük tüketim versiyonlarıyla

– 1.2L PureTech 130 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

– 1.6L THP 165 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

 

BlueHDi teknolojisine sahip dizel motorların emisyon değerleri 100 ve 121 g/km CO2 arasında değişirken, güç alternatifleri ise 100 HP ile başlıyor 120 HP ile devam ederek 150 HP’ye kadar uzanıyor. 1.6L BlueHDi ve 2.0L BlueHDi motorlar da pazarın en iyi değerleriyle öne çıkıyor.

– 1.6L BlueHDi 100 S&S BVM5

– 1.6L BlueHDi 120 S&S 6SMT (6 vitesli manuel şanzıman) standart ve son derece düşük tüketim versiyonlarıyla

– 1.6L BlueHDi 120 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

– 2.0L BlueHDi 150 S&S 6SMT (6 vitesli manuel şanzıman)

– 2.0L BlueHDi 180 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman

 

 

Made in France

 


Yeni Peugeot 3008 Sochaux Fabrikası’nda üretilirken Fransız Trémery ve Douvrin fabrikaları ise tüm motor seçeneklerini üretip tedarik ediyor. Bu yönüyle yeni Peugeot 3008 SUV “Origine France Garantie” Fransa Orijinal Garantisi etiketiyle bantlardan çıkacak.

 

Yeni Peugeot 3008 SUV ilk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılarak otomobil severlerin beğenisine sunulacak ve ardından Ekim ayı itibariyle global pazarlarda satışa sunulacak.

Bütün detaylarıyla yeni PEUGEOT 3008

 

1 – Optimize edilmiş mimar

Yeni Peugeot 3008 SUV sadece çekici bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda gerek performansı gerekse de özellikleriyle sınıfının en iyi değerlerine imza atıyor.

 

4,45 metrelik uzunluğuyla sınıf ortalamalarında konumlanan yeni Peugeot 3008 önceki nesil ile kıyaslandığında 8 cm daha uzun. Söz konusu artış büyük oranda dingil mesafesindeki artış ile elde edilirken 2.675 mm’lik dingil mesafesi önceki nesil 3008 ile kıyaslandığında 62 mm’lik artış anlamına geliyor. Yeni Peugeot 3008 sınıfının en uzun dingil mesafesiyle öne çıkıyor. 1,84 metre ile genişliği önceki nesille aynı olmakla birlikte akıllı tasarım sayesinde daha geniş bir iç mekan elde edildi. Tavan barları dahil 1,62 metre olan yüksekliği önceki nesil ile kıyaslandığında azalırken bu sayede aerodinamik performans arttırıldı. Azalan tavan yüksekliğine karşın sürücü ve beraberindeki yolculara son derece cömert bir baş mesafesi sunuluyor.

 

 

Yeni Peugeot 3008 SUV büyük tekerleklerinin de katkısıyla 22 cm yerden yüksekliğe sahip.

 

Bir önce nesil ile kıyaslandığında bütün iç mekan boyutları arttı:

– Arka bacak mesafesi: +24 mm

– Ön dirsek mesafesi: + 17 mm

– Arka dirsek mesafesi: +4 mm

– Arka baş mesafesi: + 36 mm (sac tavan)

 

Benzer şekilde bagaj kapasitesi de önemli oranda arttı: bagaj örtüsünün altı baz alındığında 520 litre (VDA 210) olan bagaj hacmi 432 litre olan önceki nesil ile kıyaslandığında 90 litre kadar arttı. Arka koltukların katlanmasıyla bagaj hacmi 1580 litreye kadar arttırılabiliyor.

 

 

Optimize edilen mimari sayesinde önemli oranda ağırlıktan tasarruf edildi. Önceki nesil ile kıyaslandığında yeni Peugeot 3008 ortalama 100 kg daha hafif. Söz konusu ağırlık tasarrufunu elde etmek için üretilen her parça, özel işlemlerden geçerken sağlanan ağırlık tasarrufu sayesinde yakıt tüketimi, pasif güvenlik ve sürüş dinamiklerinde önemli kazanımlar elde edildi:

– VHSS ve UHSS çelik (Çok Yüksek Dayanımlı Çelik ve Ultra Yüksek Dayanıklı Çelik)

– Termo plastik bagaj kapağı ve bagaj zemini

– Alüminyum taşıyıcılar, ön süspansiyon bağlantıları ve arka koltuk iskeleti

– Optimize edilen yalıtım malzemesiyle motor gürültüsünde iyileşme

 

 

 

 

2- Yeni Peugeot i-Cockpit®: duyuları harekete geçiriyor!

 

Yeni Peugeot i-Cockpit® tüm alanlarda önemli gelişme kaydetti. Daha kaliteli görünüm, daha teknolojik tasarım, daha etkin bağlantı olanaklarıyla dikkat çeken sistem daha sezgisel yapısıyla çok daha keyifli bir kullanım sunuyor.

Sistem opsiyonel olarak sunulan i-Cockpit® Amplify ile daha geliştirilebiliyor. Orta konsolda bulunan düğmeyle aktif hale gelen i-Cockpit® Amplify hemen hemen tüm duyuları harekete geçiriyor: ekranın ambiyans ışığının parlaklığı ve rengini değiştirerek görmek, ses sisteminin ekolayzırı ve ses ayarlarıyla duymak, beş farklı programa sahip masajlı koltuklarla dokunmak, kokulu havalandırma ızgaralarıyla koklamak.

 

Sürücü ve beraberindeki yolculara iki farklı sürüş teması sunuluyor. Dinamik bir sürüş tarzını beraberinde getiren “Boost” ve sakin sürüşler için “Relax” olmak üzere iki faklı tema söz konusu. Her iki tema da sürücü ve beraberindeki yolculara benzersiz bir sürüş deneyimi sunmak üzere yapılandırılabiliyor.

 

Kalite, i-Cockpit® Amplify ile sunulan kokularda da kendini gösteriyor. Kokular uluslar arası üne sahip parfümerler Scentys ve Antoine Lie ile birlikte geliştirildi.

 

Sunulan üç kokunun her birinin de kendine has bir karakteristiği var:

– ‘Cosmic Cuir’: canlı bir koku olmakla birlikte aynı zamanda markanın imzası niteliğinde

– ‘Aerodrive’: canlı ve uyarıcı bir parfüm ( ‘Boost’ teması için önerilen koku)

– ‘Harmony Wood’: otantik ve rahatlatıcı bir koku ‘Relax’ teması için önerilen koku)

Her bir koku için mevcut üç farklı yoğunluk ayarı bulunuyor.

 

Tıpkı Peugeot 308 modelinde olduğu gibi; görme, dokunma ve duyma gibi duyular Driver Sport Pack ile birlikte daha da hassaslaşabiliyor. Drive Sport Pack ile sürücü aşağıdaki ayarları gerçekleştirebiliyor:

– Daha sert ve hassas direksiyon sistemi

– Daha hassas tepki veren gaz pedalı

– Gelişmiş motor ve şanzıman tepkileri (otomatik şanzımanlı versiyonlarda direksiyondan vites değiştirme kolcukları da sunuluyor)

– Amplifikatör ile güçlendirilen daha sportif motor sesi (dijital amplifikatör ile kabin içindeki ses güçlendiriliyor)

– Çeşitli ekran rengi alternatifleri (gösterge paneli ve dokunmatik ekran) ile birlikte güç, turbo basıncı, uzunlamasına ivmelenme ve yanal ivmelenme gibi araç dinamiklerine ilişkin bilgiler gösterge panelinde gösteriliyor

 

 

 

3 – Benzersiz bir akustik deneyim için FOCAL® Premium Hi-Fi ses sistemi

 

Peugeot 3008’de opsiyonel olarak dünyada ilk kez üretici tarafından bir otomobilde sunulan bir ses sistemi sunuluyor. Dünyanın önde gelen ses sistemi markası Fransız Focal® imzasını taşıyan üst düzey Hi-Fi Ses Sistemi ise benzersiz bir müzik ziyafeti vaat ediyor. Otomobil görüntü ve ses uzmanı Focal® 35 yılı aşkın süredir bu alanda faaliyet gösteriyor ve patentli yenilikleriyle dünya çapında ün yapmış durumda.

 

Otomobil kabini içinde benzersiz bir müzik deneyimi yaratan ses sistemi Focal® tarafından geliştirilen 10 adet hoparlörden oluşuyor:

– Yüksek frekanslı Wooferlar / orta ses: dengeli ve temiz bir ses için Polyglass teknolojisi

– TNF Tweeterlar: Optimum ses çıkışı ve net frekanslar için ters alüminyum kubbe teknolojisi

– Subwoofer: Düşük frekanslarda net ve dinamik bas elde etmek için 200 mm çapında Power FlowerTM üçlü bobin teknolojisi

– Active 12-kanal amplifikatör – 515 Watt: Class AB / Class D olmak üzere hibrit teknolojisine sahip amplifikatör yüksek frekanslarda da tok, net ve güçlü bir ses üretiyor

 

Hoparlörler üzerinde Focal® logosunun yer aldığı metalik gri ızgara şeklinde kapaklarla koruma altına alınıyor.

 

 

4 – Gelişmiş sürüş destek sistemleri

 

Gelişmiş elektronik sürüş destek sistemleriyle donatılan yeni Peugeot 3008 sürücüsü bu sayede SUV’un üstün sürüş dinamiklerinin keyfini sürebiliyor. Kullanıcı tüm bu sürüş destek sistemlerini araç menüsü üzerinden devreden çıkartılabiliyor veya devreye alabiliyor.

 

Aktif Güvenlik Freni ve Mesafe İkaz Sistemi;

Mesafe İkaz Sistemi özelliği (çarpışma uyarısı) araç önündeki araca veya sürüş istikametinde bulunan bir yayaya çarpma riski olduğunda sürücüyü uyarıyor.

 

Aktif Güvenlik Freni (acil durum fren yardımcısı) Mesafe İkaz Sistemi sürücüyü uyardıktan sonra sürücünün herhangi bir reaksiyon göstermemesi halinde devreye giriyor ve fren yapıyor. Böylece sistem sürücünün herhangi bir müdahalesi olmaksızın olası bir çarpışmayı önlüyor veya önleyemese dahi aracın hızını iyice düşürerek çarpışmanın şiddetini en aza indiriyor. Sistem sürüş istikametinde bulunan hareket halindeki veya durağan araçları algılıyor. Sistem ayrıca sürüş istikametinde bulunan yayaları da algılarken; bisikletler, motosikletler, hayvanlar veya diğer nesneler sistem tarafından algılanamıyor.

Aktif Güvenlik Freni’nin çalışma şartları:

– Araç 5 ile 140 km/s arasında bir hızda seyir halindeyken hareket eden bir başka araç algılandığında

– Durağan bir araç algılandığında araç hızının 80 km/s’nin altında olması

– Yaya algılandığında araç hızı 60 km/s’nin altında olması

 

Aktif Şerit Takip Sistemi;

Şerit Takip Sistemi kameralar vasıtasıyla yoldaki kesik veya düz çizgileri algılıyor ve aracın istemsiz bir şekilde şerit dışına çıkması halinde bunu tespit ediyor. Sistem maksimum güvenlik adına kameraların bir tehlike tespit etmesi halinde görsel ve sesli olarak sürücüyü uyarıyor. Sistemin çalışması için aracın 80 km/s ve üzeri hızlarda seyir ediyor olması gerekiyor.

 

Aktif Şerit Takip Sistemi, 65 ile 180 km/s hız aralığında aracın istemsiz bir şekilde şerit dışına çıkması halinde devreye girerek direksiyona müdahale ediyor ve aracı tekrar şeridine geri yönlendiriyor. Şerit değişikliğini bilerek yapan sürücü direksiyona tekrar müdahale ederek aracı istediği şeride yönlendirebiliyor. Sinyal lambasının yanması halinde sistem düzeltme yapmıyor ve sürücüye müdahale etmiyor.

 

Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi

Yeni Peugeot 3008 standart olarak Sürüş Süresi Uyarı Sistemi ile donatıldı. Sistem sürücünün 65 km/s ve üzeri hızlarda 2 saatten daha uzun süre araç kullanması halinde sürücüyü sesli olarak uyarıyor.

Bu özelliğin yanı sıra Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi de sunuluyor. Ön camın tepe noktasında konumlandırılan kamera ile çalışan sistem sürücünün dikkatini denetliyor ve sürücünün dalgın olduğunu tespit etmesi halinde sürücüyü görsel ve ‘dikkatli ol’ veya ‘mola ver’ şeklinde sesli olarak uyarıyor.

 

Otomatik Adaptif Uzun Far Asistanı

Aracın ön camının tepe noktasında bulunan kamera yoldaki ışık huzmelerini denetliyor. Sistem yol ve trafik koşuluna bağlı olarak kısa ve uzun huzmeli far geçişini otomatik olarak gerçekleştiriyor. Sistem, yol şartları müsait olduğunda sürüş güvenliğini arttırmak için uzun huzmeli farları açık tutuyor.

 

Hız Sınırı Trafik İşaretini Tanımlama ve Hız Sınırı Önerme Sistemi

Aracın ön camının tepe noktasında bulunan kamera sürüş istikametinde bulunan hız sınırı ve hız sınırı bitimi trafik işaretlerini algılıyor ve algıladığı trafik işaretini gösterge panelinde gösteriyor. Sistem aynı zamanda navigasyondaki hız sınırı işaretlerini de değerlendiriyor.

 

Hız Sınırı Trafik İşareti Tanımlama Sistemini tamamlayıcı niteliğinde olan Hız Sınırı Önerme Sistemi’nin önerisini dikkate almak isteyen sürücü direksiyon üzerinde bulunan hız sabitleme sistemi kumanda düğmelerinden ‘MEM’ düğmesine basarak aracın önerilen hıza sabitlenmesini sağlayabiliyor.

 

Fren Yapma Özelliğine Sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (Otomatik şanzımanla)

Ön tamponun ortasına konumlandırılan radar 150 metre menzile sahip. 30 ile 180 km/s arası hızlarda çalışan Fren Yapma Özelliğine Sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi iki temel fonksiyona sahip:

• Araç hızını sürücünün belirlemiş olduğu hızda tutmak

• Öndeki araç ile olan mesafeyi korumak (sürücü uzak, normal ve yakın olmak üzere üç farklı takip mesafesinden birini ayarlayabiliyor)

Sistem seyir istikametinde hareket halinde olan bütün araçları tespit ediyor ve aracın hızını önündeki aracın hızıyla eşitliyor. Sistem gerektiğinde motor freni veya normal frenleri kullanarak aracın hızını düşürüyor. Her iki yavaşlama koşulunda da sürüş güvenliğini sağlamak üzere fren lambaları yanıyor. Öndeki aracın hızına bağlı olarak sistem gerektiğinde tamamen durmak üzere fren de yapabiliyor.

Bu özellik ekipman seviyesine bağlı olarak standart veya opsiyonel olarak sunulurken sadece otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Özellik 1,2L PureTech 130 S&S 6 vitesli otomatik şanzıman alternatifinde sunulmuyor.

 

Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi

Sistem 12 ile 140 km/s arasındaki seyir hızlarında bir başka aracın sürücünün kör noktasında olması ve olası bir tehlike oluşturması halinde sürücüyü uyarıyor. Uyarı ilgili taraftaki kapı aynasındaki ışığın yanıp sönmesiyle gerçekleşiyor. Sistem otomobillerin yanı sıra kamyon ve bisikletleri de tespit ediyor.

Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi aynı zamanda Aktif Şerit Takip Sistemi ile bağlantılı olarak çalışıyor. Dikiz aynasındaki uyarı ışığının yanması halinde sistem devreye girerek olası bir çarpışmanın önüne geçmek üzere direksiyona müdahale ediyor.

 

Visiopark 1 & 2

Otomobil arka kısma entegre edilen 180° açılı kamera (Visiopark 1) ile donatılmış durumda. Ön tarafta ise, ön ızgaranın içinde ikinci bir kamera (Visiopark 2) daha yer alıyor. İki kameradan elde edilen görüntü birleştirilip dokunmatik ekranda aracın çevresinin görüntüsü yansıtılıyor. Park sensörleri de devreye girerek diğer nesnelere olan mesafe ölçülüyor ve olası bir çarpmaya karşı sürücü uyarılıyor. Aracın üstten 360° görünümü ile sürücüye park ve manevra anında gerçek zamanlı görüntü sunuluyor.

 

Böylece sürücü park ve manevra esnasında aracın dört bir yanını görüyor ve diğer nesnelere olan olası bir çarpmayı fark edebiliyor.

 

Park Yardımcısı

Yan gövdeye entegre ultrasonik sensörlerle çalışan bu sistem sürücüye aktif park desteği sunuyor:

– Sistem ön ve arka tampondaki sensörleri kullanarak aracın boyutlarına uygun bir park yeri tespit ediyor.

– Ardından sistem direksiyonun kontrolünü ele alıp aracı tespit ettiği boşluğa park ediyor.

Sürücü gaz, fren, vites seçimi ve manuel şanzımanlı versiyonlarda debriyajı kumada ediyor. Park yerine girme, park yerinden çıkma manevraları esnasında sistem sürücüye görsel ve sesli yönlendirmelerle destek veriyor ve sürücünün manevrayı güvenle tamamlamasını sağlıyor. Sürücü istediği zaman direksiyon kontrolünü ele alabiliyor.

 

Park Assist ‘Paralel’ ve ‘Dik’ park manevralarını gerçekleştirmede sürücüye yardımcı oluyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz