104.2 Radyo Trafik İstanbul ve 100.7 Radyo Trafik Ankara, Ortak Yayınla Canlı Yayında Türkiye’nin Bayram Trafiğini Mikrofona Taşıyor

Radyo Trafik İstanbul ve Radyo Trafik Ankara her yıl olduğu gibi Türkiye’nin bayram trafiğini ortak yayında anlık olarak sürücülerle paylaşmaya devam ediyor.
Anlık yol durumunu bildirmesinin yanında topluma trafik bilincini de aşılamayı hedefleyen Radyo Trafik, kısa sürede geniş kitlelere ulaştı. 25 bin gönüllüsü ile yol durumunu dinleyicileriyle paylaşan Radyo Trafik, bu bayram da sürücülere dikkat edilmesi gereken konuları hatırlatarak canlı yayında trafikteki yardımcınız olacak.
Ramazan Bayramı tatilinin başlangıcı ile birlikte özellikle şehir dışına doğru trafik yoğunluğu yine sürücüleri oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Radyo Trafik ve Radyo Trafik Ankara ekipleri, alternatif yol güzergâhları ve gönüllü muhabirlerden gelen yol bilgileriyle sürücüleri aydınlatmaya devam ediyor.
Kazalar En Çok ‘12.00-16.00’ Saatleri Arasında Gerçekleşiyor
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre Bayram tatili süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybının tatilin ilk ve son günlerinde meydana geldiği, kazaların yüzde 52’lik bölümünün, 12.00-16.00 saatleri arasında oluştuğu belirlendi.
İstatistikler, kazaların sebepleriyle ilgili de çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Kazaların yüzde 29’u araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurmaması, yüzde 21’i de araçların hızlarını kavşaklara-dönemeçlere yaklaşırken azaltmaması nedeniyle gerçekleşiyor. Yani toplam kazaların yüzde 50’si aşırı hızdan kaynaklanıyor. Yanlış dönüş veya manevra yapmak kazaların yüzde 15’inin nedeni olurken, şerit ihlali ise kazaların yüzde 12’sinin gerçekleşmesine neden oluyor.
Bu sene de birçok kişinin bayram haftası için tatil planı yapıyor olması karayolunda seyreden araç sayısının ciddi oranda artacağına işaret ediyor ki bu da trafikteki risklerin artacağı anlamına geliyor.
Trafik bilincini oluşturmayı hedefleyen Radyo Trafik, özellikle trafiğe çıkacak araç sayılarının artış göstereceği bayram tatilinde sürücüleri araç muayenesinden, takip mesafesine kadar pek çok konuda uyarıyor.
Aracın Muayenesi ve Bakımı Tam Olsun
Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın, muayenesinin zamanının geçmediğinden emin olun, geçmişse mutlaka en yakın araç muayene istasyonunda muayenesini yaptırın.
Lastiklerinizin hava basıncını ve durumunu, aracın aksamlarını (hız, yakıt göstergeleri, Airbag göstergeleri vs.) tüm gerekli malzemeleri (İlk yardım çantası, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörleri) kontrol edin.
Gideceğiniz güzergâhtaki yol çalışmaları hakkında önceden bilgi edinin.
Giysilerinizin mümkün olduğunda rahat ve hafif olmasına özen gösterin.
Pedalları hissedebileceğiniz ince tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edin.
Her İki Saatte Bir 15 Dakika Dinlenin
Tüm trafik işaretlerine, işaretçilerine ve kurallarına uyun,
Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, tüm eşyaları sabitleyin.
Hem önde, hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın, bebeklerin, küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğu ile seyahat etmesini sağlayın.
Bu Bayram da hava sıcaklıklarının yüksek olması beklendiği için yola sabahın erken saatlerinde çıkın. Uykusuz ve yorgun bir şekilde asla araç kullanmayın.
Sürüş esnasında bol bol sıvı tüketmeniz konsantrasyonunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır.
Klimayı sürekli çalıştırmayın. Zaman zaman camları açarak aracı havalandırmayı ihmal etmeyin.
Sıcak havanın asfalt zeminin yumuşamasına ve dolayısı ile kaygan bir zemin oluşturabileceğine dikkat edin.
Her 2 saatlik sürüşten sonra mutlaka 15 dakika mola verin.
Öğlen saatlerini molada geçirin. Aşırı sıcak hem sizin hem de aracınızın performansını düşürecektir.
Yoğunluk, kaza veya yol çalışması nedeniyle oluşan konvoylarda veya feribot girişlerindeki beklemelerde sakinliğinizi koruyun. Yol konsantrasyonunuzu bozmayın.
Seyir Halinde Takip Mesafenizi Mutlaka Koruyun
Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda (Mıcır ve benzeri serbest malzeme) ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınınız, hızınızı azaltın.
Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun.
Kısa farlarınızı mutlaka yakın.
Çocuk Koltuğu Hayat Kurtarıyor
Ülkemizde 1 Haziran 2010’dan beri boyu 135 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda seyahat zorunluluğu bulunuyor.
Çocuk güvenlik koltuğunun kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları yüzde 3’e ilerlerken, yasal zorunluluk olmayan ülkelerde ise bu oran yüzde 46’lara çıkıyor.
Sizler de gönüllü muhabirlerimiz olarak Türkiye’nin hangi bölgesinde olursanız olun, bulunduğunuz bölgenin yol durumunu ve alternatif yol güzergahlarını bizimle ve sürücülerle paylaşabilir, Radyo Trafik İstanbul ve Radyo Trafik Ankara’yı akıllı telefonlarınızda, internet üzerinden kesintisiz dinleyebilirsiniz…
Android telefonlar için :Tune in
İOS ( Apple ) telefonler için : Saran Radyo Uygulaması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz