Skoda Kodiaq 2016
Skoda Kodiaq 2016

Merakla beklenen 2016 model Skoda Kodiaq tanıtıldı. Araçla ilgili ilk tanıtımımız ve detaylar haber videomuzda.

Skoda’nın merakla beklenen SUV’u Kodiaq en sonunda sergilendi. İşte araçla ilgili ilk kesinleşen bilgiler.

Skoda Kodiaq, markanın ilk büyük boy SUV modeli olacak. Araç MQB platformu üzerine geliştirilmiş.

Kodiaq tasarlanırken meşhur Çek kristal cam sanatından esinlenilmiş. Ön tasarımıyla markanın geçmiş tasarım anlayışı yepyeni çizgilerle birleştirilmiş. Keskin ve çekik farlar dikkat çekerken, geniş radyatör ızgarası da öne çıkıyor.

Yan tasarımda aracın büyük boyutları hissediliyor. Markanın amiral gemisi Superb gibi, kapı seviyesinde belirgin kabartmalar bulunuyor.

Arka kısım, ilginç bir görünüme sahip. Bagaj kapağı iki açılı tasarlanmış. Keskin çizgili stoplarsa hem iç hem dış tasarımıyla çok şık görünüyor. Araç;  4 opak, 10 tane de metalik renk opsiyonuna sahip olacak.

Kodiaq’ın uzunluğu 4.7 metre. Genişliği, 1.9 metreye yakın. Aracın ağırlığı ise; baz modelde 1.452 kg olarak açıklanıyor. Araç, 0.33’lük sürtünme direnci katsayısına sahip.

Skoda Kodiaq 2016, Octavia modelinden sadece 4 cm uzun olsa da iç mekânda çok daha bonkör olacak. Önde 1.527 mm arkada ise 1.510 mm omuz genişliği sunuluyor. Arka diz mesafesi ise 104 mm olarak açıklanıyor.

İç mekân kaliteli tasarlanmış. Direksiyon simidi Superb modelinden alınmış. Opsiyonel olarak ısıtma fonksiyonu sunuluyor. Bir diğer opsiyonsa 3 bölgeli klima sistemi olacak. Böylece arka koltuk sırasında oturanlar da kendi klima ısısını ayarlayabilecekler.

Eğlence sisteminin ekranı standart versiyonda 6.5 inç olacak. Üst donanımda ise 8 inçlik bir ekran kullanılacak. Her iki ekran da dokunmatik olacak.

Ön koltuklarda ısıtma ve soğutma fonksiyonunun yanı sıra elektrikli ayarlanabilme ve ayarlı pozisyonu hafızaya alabilme de bulunacak. Standart 5 kişilik olan araçta 7 koltuk opsiyonu da sunulacak. Bagaj hacmi ise 720 ile 2065 litre arasında değişecek. Araç ayrıca 2 metre 80 cm’lik uzun yükleri de alabilecek.

Skoda Kodiaq 2016 geniş bir motor gamına sahip olacak. Benzinli motor cephesinde 1.4 litre ve 2 litre TSI üniteler olacak. 1.4 litrelik motorun 125 ve 150 beygirlik iki versiyonu bulunacak. 2 litrelik motor, 180 beygir güç çıkışına sahip.

Dizel motorlar ise 2 litre hacminde olacak. Bu motorun, 150 ve 190 beygirlik iki versiyonu olacak. Araçta, motor gücüne göre 6 kademeli manuel ve DSG otomatik şanzımanın 6 veya 7 kademeli versiyonları kullanılacak.

En güçsüz benzinli versiyon sadece önden çekişli satılırken diğer motor seçeneklerinde 4×4 seçeneği de olacak.

Skoda Kodiaq 2016, Mart 2017’de Türkiye’de satışa sunulacak. İlk gelen model, 2 litrelik dizel versiyon olacak. Aracın fiyatınınsa benzer donanım seviyelerinde VW Tiguan’dan ucuz olması hedefleniyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz