Motorsporları alanında gerçekleştirdiği hem global hem de ulusal düzeydeki sponsorluklar ve ortak mühendislikleriyle dikkat çeken Castrol, VW Polo R WRC’nin etaplara çıktığı ikinci sezonun henüz ilk yarışında yine zafere ortak oldu. Geçtiğimiz yılı hem markalar hem de pilotlar klasmanında şampiyonluklarla kapatan VW Motorsport, yeni sezonun ilk ayağını en avantajlı tamamlayan taraf olarak adını motorsporları tarihine yazdırdı. Volkswagen Motor Sporları Direktörü Jost Capito, “Bütün ekiple büyük gurur duyuyorum. Üç Polo R WRC’nin hepsinin puan kazanması ve takım olarak bu simgeleşmiş Monte Carlo Rallisi’ni kazanmış olmak olağanüstü bir başarı” açıklamasını yaptı. WRC tarihinde bir ilke imza atarak Dünya Ralli Şampiyonası’ndaki ilk senesinde şampiyonluk unvanı elde eden ilk üretici firma olmasıyla da ön plana çıkan VW Motorsport’un 315 HP gücündeki VW Polo R WRC araçlarının motor, vites kutusu ve diferansiyelleri için özel Castrol yağları kullanılıyor.
En zorlu şartlar altında bile performans gösteren, ileri teknolojiye sahip yağları üretmek için motor sporları arenasını kendine bir doğal ar-ge laboratuvarı olarak seçen ve güçlü markalarla işbirliklerine imza atan Castrol, 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışında VW ile yine zafere adını yazdırdı. Motor, vites kutusu, diferansiyeller için geliştirilen özel Castrol yağları kullanılan VW Polo R WRC ile yarışan Sebastian Ogier/Julien Ingrassia ikilisi, yeni sezonun ilk yarışı olan Monte Carlo Rallisi’ni akıllı lastik seçimlerinin de etkisiyle kazanmayı başardı. Volkswagen bu ralli klasiğini, üç Polo R WRC otomobilinin de puan kazanmasıyla tamamladı. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN) ve Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula (N/FIN) ise sırasıyla beşinci ve yedinci sıralara yerleşerek değerli puanlar kazandılar. Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia kendi evlerinde düzenlenen bu ralliden 27 puanla ayrılırken, Jari-Matti Latvala ve Miikka Anttila ise bu ralliyi 13 puanla dördüncü sırada tamamladı. Volkswagen, Markalar Şampiyonası’nda da liderliği 37 puanla şimdiden ele geçirmiş oldu.

Volkswagen Motor Sporları Direktörü Jost Capito, “Bütün ekiple büyük gurur duyuyorum. Pilotlar, co-pilotlar, mühendisler ve teknisyenler hep birlikte olağanüstü bir iş başardılar. Sébastien Ogier’nin performansı şampiyona lâyık bir performanstı. Bu arada Jari-Matti Latvala ve Andreas Mikkelsen de muhteşem bir iş çıkardılar. Mühendisler ve hava durumu ekiplerinden gelen bilgileri kullanarak, her zaman mükemmel sonuç vermese de hep akıllı lastik seçimleri yaptılar. Tabii her zaman için öngörülemez ve son derece değişken olmak bu yarışın tipik özelliğidir. Üç Polo R WRC’nin hepsinin puan kazanması ve takım olarak bu simgeleşmiş Monte Carlo Rallisi’ni kazanmış olmak olağanüstü bir başarıdır” açıklamasını yaptı. 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2. yarışı olan İsveç Rallisi ise 5-8 Şubat tarihlerinde düzenlenecek.

Lastik Seçimleri Sonucu Belirledi!
Fransız Maritime Alpleri’nde kışın aniden başlaması ve vadilerdeki yoğun yağış – Monte Carlo Rallisi’nin startındaki bu soğuk hava şartları herkesi tam anlamıyla hazırlıksız yakaladı. Eldeki hava durumu verilerine dayanarak Volkswagen sürücüleri “Monte”nin ilk üç özel etabında neredeyse dişsiz yarış lastiklerini tercih ettiler. Ani bastıran kar yağışı ile bu tercih, sürüşü tam anlamıyla zorlu bir sınava dönüştürdü. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia ve takım arkadaşları bu koşullarda çok zaman kaybettiler ve kendilerini dokuzuncu sırada buluverdiler. Buna rağmen beşinci etaptan itibaren klaslarını konuşturdular ve bu noktadan itibaren istikrarlı bir şekilde ilk üçte bitirip, yedi özel etabın galibi oldular. Yarışın ortalarından itibaren ise liderliği ele geçirdiler.

Pilotlar klasmanı
1. Sébastien Ogier 27
2. Bryan Bouffier 18
3. Kris Meeke 16
4. Jari-Matti Latvala 13
5. Mads Østberg 12
6. Elfyn Evans 8
7. Andreas Mikkelsen 6
8. Jaroslav Melichárek 4
9. Matteo Gamba 2
10. Yuriy Protasov 1

Markalar klasmanı
1. Volkswagen Motorsport 37
2. Citroën Total Abu Dhabi WRT 33
3. M-Sport Ltd. 10
4. Volkswagen Motorsport II 8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz