Volvo Kamyon’un yeni Volvo FH serisi, binlerce uluslararası ürünün arasından tasarım uzmanlarından oluşan jüriyi etkileyerek en prestijli iF ürün tasarım ödüllerinden birini kazandı.
Üstün tasarım başarılarını ödüllendirmek üzere 60 yıldır düzenlenen iF Tasarım Ödülleri tarafından bu yıl da 3249 ürünün arasından 17 kategoride sadece en iyi tasarımlar belirlendi.

Yeni Volvo FH serisi, “ulaştırma tasarım ve özel araçlar” 1’inci kategoride iF Ödülü’nün sahibi oldu. Her bir ürünün ayrıntılı bir şekilde incelendiği iF Tasarım Ödülleri’nde değerlendirme kriterleri arasında tasarım kalitesi, yenilikçilik derecesi, çevresel etki, fonksiyonellik ve güvenlik yer aldı. Jüri başkanı Profesör Fritz Frenkler, tasarımların yüksek kalitesinden, yenilikçiliğe olan tutkularından ve üreticilerin kendi tasarım yaklaşımlarını izlemekte gösterdikleri cesaretten etkilendiğini belirtti.

iF Tasarım Ödülleri’nde Volvo Construction Equipment’ın ECR88D kompakt ekskavatörü de bir tasarım ödülü almaya hak kazandı. Böylece Volvo Group başarısını iki ödül ile pekiştirmiş oldu.

Volvo Kamyon Tasarım Müdürü Rikard Orell, “Bu ödül bir kaç yıllık zorlu çalışmanın sonucu ve Volvo Kamyon’da sahip olduğumuz yaratıcılığın ve yenilikçi ruhun bir kanıtı. Geçen yıl Volvo FH serisi ile bir de üstün endüstriyel tasarımlara verilen Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazanmıştık” dedi.

Tasarım kimliği
Rikard, “Yeni Volvo FH serisini yaratırken kamyonun tasarımı ve duygusal yönü üzerinde çok duruldu; bu da ticari araç tasarımında çoğunlukla yüksek önceliğe sahip bir şey değildir. Bütünlüğe sahip bir ürün oluşturduğumuzdan emin olmak için her fonksiyonu, özellik çizgisini, eğriyi, açıyı ve yüzey malzemesini gözden geçirdik. Böylece çalışmak ve dinlenmek için hem duygusal olarak hem de pratik açıdan memnuniyet verici bir araç ortaya çıktı. Şekil ile fonksiyon arasında hiçbir çelişki yok, bunun yerine ikisi mükemmel bir uyum içinde birlikte çalışıyor” diye konuştu.

“Hareket ediyormuş gibi görünecek şekilde tasarlandı”
Volvo tasarım ekibinin yeni FH serisini yaratırken ilk FH serisinin dinamik duruşunu ve ayırt edici kişiliğini korurken aynı zamanda yeni kamyonun verimliliğini ve daha da geliştirilen kalitesini de ortaya çıkartığını ifade eden Rikard, “Yeni Volvo FH dururken bile hareket ediyorumuş hissini vermek üzere tasarlandı. Benzersiz profili ile öne doğru atılıyormuş hissi verirken, çalışma istekliliğini vurgulayan atak bir duruş sergiliyor. Bu izlenim, tavanın açılı profili ve kabinin yan tarafındaki çizgiler ve özelliklerle oluşturuluyor” dedi.

iF Tasarım Ödülleri Almanya Münih’te uluslararası tasarım, medya, iş ve politika dünyasından 2000 civarında konuğun katılımı ile kutlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz