Geceleri daha güvenli ve konforlu yolculuklara imkân tanıyan yeni Volvo S60, V60 ve XC60, İlk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve yılın 3. çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak. Yenilenen Aktif Uzun Far Kontrol sistemi, dâhice teknolojisiyle, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeden sürekli olarak uzun farların açık kalabilmesini sağlıyor. Volvo Car Group, Cenevre’de düzenleyeceği basın toplantısında, dünyada ilk olan yeni çarpışma önleyici teknolojisini de tanıtacak.
Geceleri sürüş yapmanın tüm dünyadaki sürücülere zorlu koşullar sunduğuna değinen Volvo Cars Güvenlik Merkezi’nde Kıdemli Güvenlik Teknik Uzmanı Prof. Lotta Jakobsson: “Yenilenen Aktif Uzun Far Kontrol sistemiyle hedefimiz, karanlıkta karşıdan bir otomobil geldiğinde ya da bir otomobilin arkasına geldiğinizde, kısa ve uzun farlar arasında manuel olarak geçiş yapmaya gerek bırakmadan, mümkün olduğunca sürekli olarak uzun farları kullanmak,” olduğuna değiniyor.

Korunmasız yol kullanıcılarını algılama şansı artıyor
Aktif Uzun Far Kontrol sisteminin ana avantajı, trafik alanının dışındaki gölgeli bölgelerin de aydınlatılıyor oluşu. Bu da sürücünün yolun kenarındaki, park edilmiş otomobiller, hayvanlar ve bisikletliler gibi korunmasız yol kullanıcılarını algılama şansını artırıyor. “Bu teknoloji, geceleri sürüş yapmayı daha güvenli ve rahat hale getiriyor. Ayrıca, sürüş esnasında yola odaklanmayı kolaylaştırdığından, ‘Design Around You – Sizden ilham alarak tasarlandı’ yaklaşımımıza da mükemmel bir örnek,” diyor Lotta Jakobsson.
Zeki gölgelendirme mekanizması
Karşı yönden başka bir otomobil geldiğinde ya da bir başka otomobilin arkasına geldiğinizde, sistem sürücünün gözlerinin kamaşmasını engellemek için belirlenen alana gölgelendirme yaparak sadece gerektiği kadar ışığın yansımasını sağlıyor.
Aktif Uzun Far Kontrol teknolojisi, diğer araçları tanımlamak ve gölgelendirilmesi gereken alanları tespit etmek için otomatik frenli algılama sisteminin ön camın üstündeki dikiz aynasının arkasında yer alan kamerasını kullanıyor. Bu teknoloji, sadece 1.5 derecelik marjıyla seçilen nesneyi çerçevelemek için yeterince hassas.
Kontrol ünitesi, kameradan aldığı bilgileri far içine entegre edilmiş hünerli projektör modül mekanizmasına gönderiyor. Farklı boyutlarda metal parçalardan oluşan küçük bir silindir, fazla far ışığının gerektiği kadar gölgelendirilmesine olanak tanıyor.
Aktif Uzun Far Kontrol sistemi, Xenon farlı motosikletler için de çalışıyor. Yaz aylarında Volvo S60, V60 ve XC60’ta sunulacak bu sistem, hız 15 km/s’nin altına düşene kadar aktif halde kalıyor.
Dünyada ilk olan bir başka güvenlik özelliği de Cenevre’de tanıtılacak
Volvo Car Group, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nın ilk basın gününde, dünyada ilk olan bir başka güvenlik özelliğini de tanıtacak.
“Çarpışmadan kaçınabilmek için sürekli teknolojiler geliştiriyoruz, Cenevre’deki son adımımız ise çığır açacak” diyor Lotta Jakobsson ve ekliyor; “Otomotivde güvenlik lideri olarak, bir kaza anında yeni nesil otomobillerimizde yaralanma riskini 2000 yılından beri yüzde 50 oranında azaltmayı başardık. Sürekli yeni önleyici ve koruyucu sistemler tanıtarak 2020 yılı itibarıyla yeni bir Volvo otomobilinde hiç kimsenin ölmemesi ya da yaralanmamasını öngören vizyonumuza doğru önemli adımlar atıyoruz…”
Hızlı yenileştirme
Volvo Cars ürün yelpazesindeki Volvo S60, V60 (V60 Plug-in Hybrid de dâhil) XC60, V70, XC70 ve S80 gibi altı yeni model Cenevre’de sergilenecek.
Volvo Car Group’ta Pazarlama Satış ve Müşteri Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Doug Speck: “Bu yenilikler, şirket ve markamızın hızlı dönüşümünün en iyi kanıtı. Geçtiğimiz yılki fuardan sonra ürün gamımızdaki neredeyse bütün modeller yenilendi.” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz