Skoda’nın, “Markanın Kalbi” olarak nitelediği Octavia, üçüncü nesliyle Türkiye yollarına çıkıyor. Sınıfının standartlarını yeniden belirleyen Octavia, geniş iç hacmi ve bagaj kapasitesinin yanı sıra eksiksiz güvenlik donanımları, “Simply Clever” felsefesinin ürünü pratik özellikleri, yenilikçi konfor ve eğlence sistemleri, güçlü ancak tutumlu motor seçenekleriyle dikkatleri üzerine çekecek.
Çek üretici Skoda’nın en çok satan modeli olan ve bu nedenle “Markanın Kalbi” olarak nitelendirilen Octavia, tamamen yenilenen üçüncü nesliyle Türkiye yollarına çıkıyor. Kompakt sınıfa getirdiği yeni standartlarla yine farkını ortaya koymaya hazırlanan yeni Octavia, rakipsiz iç mekan genişliği, markanın yeni kimliğini yansıtan tasarımı, fonksiyonelliği, yenilikçi güvenlik ve konfor donanımlarının yanı sıra düşük yakıt tüketimine sahip motorlarıyla iddialı olacak.
Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni nesil Octavia’nın, Skoda’nın dinamik bir marka olma yolunda attığı en büyük adımlardan biri olduğunu söyledi. Yeni Octavia’nın, kısa bir süre önce Türkiye’de satışına başlanan Rapid ile birlikte marka açısından büyük önem taşıdığını belirten Senyücel, Octavia’nın geçen yıl Skoda’nın dünyadaki satışlarının %44’ünü, Türkiye’deki satışlarının ise %30’unu oluşturduğunu hatırlattı. Yeni Octavia’nın, bu nedenle Skoda’nın Türkiye’deki hedeflerine ulaşması açısından kritik bir değer taşıdığını söyleyen Senyücel, “Yeni Octavia, satışlarımızı artırmamız ve markamızın müşteri kitlesini geliştirmemiz açısından itici gücümüz olacak“ diye konuştu.
Skoda’nın yeni hedefleri doğrultusunda Türkiye’de de yenilenme ve gelişme sürecinin devam ettiğini vurgulayan Senyücel, şunları söyledi:“Tüm bunlara ek olarak model yelpazemiz de gelişmeye ve büyümeye devam edecek. 2015 yılına kadar her 6 ayda yeni bir Skoda modelini tanıtacağız. Dolayısıyla bu, markamızın gelecek yıllarda daha da hareketleneceğini işaret ediyor. Bu büyümeye paralel yetkili satıcı teşkilatımızı da kalite ve süreçler olarak aynı paralellikte büyütmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz.“
Kendi sınıfını yaratacak
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en popüler Skoda modeli olan Octavia, sadece tasarım olarak değil, giderek artan müşteri beklentilerine cevap verecek şekilde tamamen yeniden yaratıldı. Üçüncü neslinde daha üstün bir otomobil yaratmayı amaçlayan Skoda mühendisleri, bu doğrultuda, adeta kendi başına bir sınıf yaratacak özelliklere sahip yeni Octavia’yı ortaya çıkardı.
Skoda Tasarım Direktörü Jozef Kaban ve ekibi, markanın yeni kimliği doğrultusunda, yeni Octavia’da zarif ve ilk görüşte etkileyici bir tasarıma imza attı. Her zamankinden daha dinamik ama aynı zamanda da şık bir otomobil haline gelen üçüncü nesil Octavia, benzersiz, rafine ve tutkulu bir duruş sergiliyor.
Otomobilin önü, yatay çizgiler ve Skoda logosunun yeni konumu sayesinde daha şık, güçlü bir görünüme kavuştu. Yeni Octavia’ya yandan bakıldığında, aracın tasarımına hakim olan dinamizm hemen dikkati çekiyor. Bunda, burun kısmının kısaltılması, dingil mesafesinin uzatılması ve C-sütununun daha geriye doğru çekilmesinin etkisi büyük. Ön farlardan başlayarak arkaya kadar devam eden belirgin çizgi, Octavia’ya dinamizm katarken, aynı zamanda coupe görünümlü silüetini de öne çıkarıyor. Arka kapılarda kullanılan ve keskin bir şekilde uzanan çizgiyse, bir yandan aracın güçlü görünümünü pekiştirirken, diğer yandan yeni Octavia’ya farklı ve özel bir karakter katıyor.
Otomobilin arka bölümü de etkileyici ve mükemmel orantılara sahip çizgilerden oluşuyor. Skoda’ya özgü ve diğer otomobillerden kolayca ayırt edilmesini sağlayan, stop lambalarının içindeki “C” şeklindeki belirgin silüet, yeni Octavia’da da mükemmel bir şekilde yerini aldı. Bu unsur, özellikle geceleri yeni Octavia’ya daha kusursuz bir görünüm sağlıyor.
Rakipsiz iç mekan genişliği
Yeni Octavia, bir önceki nesline göre daha uzun ve geniş bir otomobil haline geldi. İkinci jenerasyondan 90 mm uzun ve 45 mm daha geniş olan yeni Octavia, akslar arası mesafede yapılan 108 mm artışla iç mekanında benzerlerine ancak daha üst sınıf modellerde rastlanabilecek genişliğine sahip oldu.
Tüm bu iyileştirmelerle birlikte, yeni Octavia’nın iç uzunluğu 1.782 mm olurken, daha geniş diz mesafesine (73mm) ve daha fazla baş mesafesine (980mm) kavuştu. İkinci nesil Octavia ile karşılaştırıldığında, ön koltuklardaki baş mesafesi 8 mm, ön dirsek mesafesi 39 mm, arka koltuklardaki dirsek mesafesi ise 26 mm artmış durumda. Stepnenin standart olarak sunulduğu Octavia’da 568 litrelik bagaj hacmiyse, yine sınıfının en iyisi durumunda.
“Simply Clever” çözümler
İç mekan kalite hissini artıran, şık çizgilerle oluşturuldu. Ön göğüste yatay çizgilerle bir ferahlık ve genişlik ortaya konulurken, gösterge paneli sürücüye net ve rahat okunur bilgiler sunacak şekilde tasarlandı. Orta konsol ergonomik ve karmaşa yaratmayacak şekilde tasarlanırken, elektrikli cam ve ayna ayar düğmeleri de, kapı içlerinde sürücünün kolayca kontrol edebileceği yerlerde konumlandırıldı.
Her Skoda’da olduğu gibi yeni Octavia’da da işlevsel ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak akıllı çözümlere yer verildi. Bunlar arasında bagajda nesnelerin savrulmasını önlemek ve sabitlemek amacıyla entegre bagaj filesi, katlanabilir bagaj örtüsü, yük ve torba tutucular, Octavia’da ilk kez kullanılan çift taraflı bagaj paspası, bulunuyor. Bu özellikler, donanım paketlerine göre standart veya isteğe bağlı opsiyonel olarak yer alacak.
Ayrıca ön koltukların arasında bardak tutucu ile beraber yer alan iPod, cep telefonu ve benzeri cihazlar için ayrılmış özel bir bölüm bulunurken, baş üzerinde yer alan güneş gözlüğü bölmesi, 1.5 litrelik pet şişeleri alabilen ön kapı cepleri, Octavia’nın iç mekanındaki farklı depolama alanlarından sadece birkaçı.
Yeni verimlilik: TSI ve TDI Motorlar
Yeni Octavia, Türkiye pazarında farklı güçteki modern teknolojiye sahip benzinli ve dizel motorlarla satışa sunuluyor.
Octavia, yeni nesliyle birlikte yakıt tüketimi ve emisyon salımı açısından daha çevreci bir kimlikle karşımıza çıkıyor. Bunda, tamamen yeni geliştirilen benzinli ve dizel motorların yanı sıra tasarım sayesinde elde edilen düşük hava direnci ve azaltılan ağırlık rol oynuyor. Yeni Octavia, boyutları büyümesine ve daha fazla teknolojik donanımlara sahip olmasına karşın, bir önceki nesline göre 102 kg daha hafif. Bu da, aracın ilerici gövde tasarımı, kullanılan yüksek dirençli çelik ve dikkatli malzeme seçimi gibi unsurlarla gerçekleşti.
Yine bu özelliklerin yanında yeni Octavia’nın tüm motor seçeneklerinde Start/Stop ve Enerji Geri Kazanım sistemleri de standart olarak yerini alıyor.
Yeni Octavia, Türkiye’de 1.2 TSI (105 HP), 1.4 lt TSI (140 PS) benzinli ve 1.6 lt TDI (105 PS) dizel motor seçenekleriyle satılacak. İlk etapta 1.6 TDI motor ile alınabilecek 7 ileri DSG otomatik şanzıman yılın 2. Yarısından itibaren benzinli motor seçenekleriyle de sunulmaya başlanacak. 1.2 TSI motor, manuel şanzıman ile 100 km’de ortalama 4.9 litre, 1.4 TSI motor ise 5.3 lt tüketiyor. 1.6 lt TDI dizel motorun manuel şanzımanla 100 km’deki ortalama 3.8 litre yakıt tüketimiyle kompakt sedan sınıfında en ekonomik değeri sunuyor.
Yenilikçi teknolojilerle muhteşem konfor
Yeni Skoda Octavia, sadece üst sınıf otomobillerde bulunabilecek sayısız yeni konfor özelliklerini de bünyesinde topluyor. Hatta yeni Octavia’da sunulmaya başlanan bazı standart ve isteğe bağlı donanımlar, Skoda model yelpazesi için de ilk niteliğini taşıyor.
Otomatik Park Yardımcısı, Octavia’nın otomatik olarak kolayca park etmesini ve park yerinden çıkmasını sağlıyor. Skoda’da bir ilk olan ve gelecekte diğer modellerde de kullanılacak Çoklu Çarpışma Freni ise olası bir kaza halinde aracın harekete devam etmesi durumunda otomatik olarak fren yaparak, yeni bir çarpışma ihtimaline engel oluyor. Yine Skoda için bir yenilik olan Sürücü Modu Seçimi ise, sürücünün ekrandan “Normal”, “Sport”, “Eco” gibi önceden belirlenmiş farklı sürüş karakterlerinden birini seçebilmesine olanak tanıyor. “Individual” (Kişisel) konumuysa sürücü, aracın motor, otomatik vites, direksiyon veya klima ayarlarını kendi sürüş stiline göre belirleyebilmesine olanak sağlıyor.
Octavia’da yenilenmiş haliyle sunulmaya başlanan Bolero Multimedya Sistemi, otomobille ilgili ayarların ve sistem seçeneklerinin de kontrol edilebilmesine olanak tanıyarak en son nesil HMI (İnsan Makine Arayüzü) teknolojisileri entegre edildi.
Octavia serilerinde sunulan “ilk”ler arasında yer alan Panoramik Sunroof seçeneği, aracın iç mekanında konfor ve ferahlık duygusunu en üst seviyeye çıkarıyor. Octavia’da sunulacak bir diğer yenilik olan KESSY sistemi, anahtarsız olarak otomobile giriş, motoru çalıştırma ve motoru kapatıp otomobili kitleme imkanı sunuyor.
Euro NCAP testleri ile kanıtlanmış 5 yıldızlı güvenlik
Skoda’nın güvenlik konusundaki iddiası, yeni Octavia’nın Euro NCAP testlerinde yetişkin yolcu korumasından aldığı 34 puan(%93) ve genel değerlendirmede elde ettiği 5 yıldızla bir kez daha kanıtlandı
Yeni Octavia, Avrupa’nın bağımsız otobil güvenliği araştırma kuruluşu Euro NCAP’in testlerinde en önemli kategorilerden biri olan ön koltuktaki yetişkinlerin güvenliği kategorisinde 100 üzerinden 93 puan alarak yolculara sunduğu güvenliğin üst seviyede olduğunu gösterdi. Üstelik yeni Octavia, farklı boydaki mankenlerle, farklı oturma pozisyonlarında tekrarlanan çarpışma testlerinde her defasında en iyi sonucu almayı da başardı.
Yolcu güvenliğinin yanı sıra yeni Octavia, Euro NCAP testlerinde çocuk güvenliği, yaya güvenliği ve yardımcı sistemler konusunda da yüksek puanlar alarak genel değerlendirmede 5 yıldıza layık görüldü.
Yeni Octavia, 3 noktalı emniyet kemerleriyle uyumlu çalışan, sayıları 9’a kadar çıkabilen hava yastıkları sayesinde üst düzeyde güvenlik sunarken, uzun dingil mesafesi ve güçlü gövde yapısıyla da bunu pekiştiriyor.
Fiyat ve Performans Dengesi
Yeni Octavia, 45.490 TL (1.2 TSI 105 HP motor Ambition donanım) – 65.490 TL (1.6 TDI 105 HP DSG motor Elegance Donanım) fiyat aralığında satışa sunulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz