BMW’yi, E segmentinde temsil eden 5 Serisi yenilendi. Çok yakında, 7. nesliyle aramızda olacak araçta, ne gibi yenilikler var? Sizin için derledik…

Merhaba,

6 nesildir dünya genelinde 7.6 milyon satılan BMW 5 Serisi yenilendi. Yeni BMW 5 Serisi, markanın BMW EfficientLightweigh stratejisinin üzerine geliştirilmiş. Alüminyum ve güçlendirilmiş çeliğin kullanıldığı araç, eski nesline göre 100 kg’a yakın hafiflemiş.

Araç yenilenirken marka, adeta Mercedes’in S ile E Serisi arasındaki geçişi andıran bir operasyon yapmış. Yeni 7 Serisi’ni ufaltıp 5 Serisi’ne adapte etmiş.

Ön bölüm eskisine göre daha geniş görünecek şekilde yenilenmiş. Farlar inceltilmiş ve büyümüş.  Tampon üstündeki hava girişleri de belirginleştirilmiş.

Yan tasarımda da güçlü görünümü destekleyici kabartmalara yer verilmiş.

Arka kısma geçtiğimizde büyüyen stoplar göze çarpıyor. Stopların, farlar gibi inceldiği de dikkatlerden kaçmıyor.

Yeni tasarlanan şasi sayesinde ağırlık merkezi de düşürülmüş. 5 metreye ulaşan bir uzunluğa sahip olan aracın, rüzgâr direnci katsayısı ise sınıfının en düşük değeri olan 0.22 olarak açıklanıyor.

Yeni BMW 5 Serisi, en büyük rakibi Mercedes E Serisi gibi, otonom sürüş konusunda da iddialı. Tüm donanımlarda kavşak uyarı, şerit değiştirme asistanı, şerit takip asistanı gibi güvenlik teknolojileri standart olarak sunulacak. Opsiyonel alınacak Aktif Cruise Control sistemiyle de yarı otonom sürüş sunulacak.

Yeni BMW 5 Serisi, son nesil iDrive ile donatılacak. Araçla ilgili tüm ayarlar ve bilgilendirmeler orta konsoldaki 10.25 inçlik ekran sayesinde yapılacak. Dokunmatik olacak ekran istenirse, iDrive kontrolörü ile de kumanda edilebilecek.

Son nesil renkli, head-up display sistemi sayesinde, hız gibi bilgiler, ön cama eskisinden yüzde 70 daha büyük olacak şekilde yansıtılabiliyor.

Araçta bulunacak bir diğer özellikse geliştirilmiş BMW ConnectedDrive olacak. Sürekli internet erişimi sunan bu sistem sayesinde park yeri rezervasyon, Microsoft Office 365 desteği ile email ve takvim senkronizasyonu da sunulacak.

Yeni 5 Serisi’nin motorları da yenilenmiş. BMW 530i olarak anılan modelde 2 litrelik bir motor görev yapacak. Bu motor 252 beygir güç, 350 Nm tork çıkışına sahip. Karma tüketim ortalaması 5.4 litre, 0 -100 hızlanması ise 6.2 saniye olarak açıklanıyor.

En güçlü benzinli motorsa 540i modelindeki 3 litrelik sıralı 6 silindirli ünite olacak. 340 beygirlik bu motorun torku 450 Nm.  540i, 0-100 hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlarken, karma kullanımda 6.5 litre yakıt tüketecek.

Dizel cephesindeki baz motorsa 520d’de kullanılan 2 litrelik motor; 190 beygir güç ve 400 Nm tork üretiyor. 7.7 saniyede 0’dan saatte 100 km hıza ulaşan aracın karma tüketim ortalaması 4.1 saniye olarak açıklanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz