Bugün sizler için inceleyeceğimiz araç Chevrolet Trax. Markayı B — crossover segmentinde temsil eden araç Opel Mokka ile aynı platform üzerine geliştirilmiş.
Güçlü bir tasarımı olan Trax, kısa küt bir buruna sahip. Köşeli farlar ön bölümde dikkat çekerken; sis farları tamponun köşelerine konumlandırılmış.
Aracın boyasının arazide zarar görmemesi için tamponların, çamurlukların ve kapıların altı, siyah plastik ile kaplanmış. Bu kısma yapılan alüminyum görünümlü eklentilerse şıklığı artırmış.
Arka kısım, ön bölüme göre daha sıradan. Stoplar, farlar gibi köşeli olarak tasarlanmış.
4.278 mm uzunluğa sahip olan Trax; bu boyuna karşın daha ufak görünüyor. Ufak tutulan camlar ve yüksek tavan çizgisi, bu algıyı yaratan en önemli detaylar.
Chevrolet Trax’in en büyük ve yeni rakipleri Renault Captur ve Peugeot 2008. Trax, bu iki modelden daha uzun ve yüksek.
Trax’in iç mekanı küçük bir takım karması gibi. Göstergeler Spark modelinden devşirilirken, orta konsolun alt kısmı Cruze modelinden tanıdık. Otomobilde MyLink ismi verilen bir multimedya ekranı bulunuyor. Bu ekran sayesinde pek çok özelliği dokunmatik olarak yönetmek mümkün.
Büyük torpido ve torpido üstü ikinci bir kapaklı göz iç mekandaki ihtiyaçları karşılıyor. Trax 356 litre bagaj hacmi sunuyor. Bu hacim arka koltuklar yatırıldığında 785 litreye çıkıyor.
Chevrolet Trax, Türkiye’de 1.6 litre atmosferik ve 1.4 litre turbo benzinli motorlarla satılıyor. Test ettiğimiz model 1.4 litrelik turbo versiyondu. Bu motor 4900 devirde 140 beygir güç, 1850 devirden itibarense 220 Nm tork üretiyor. Motor alt devirlerden itibaren canlı bir karaktere sahip. Performans anlamında kullanıcısını üzmüyor.
Fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 9.8 saniyede ulaşan aracın karma tüketim ortalaması ise 6.4 litre. Bu tüketim ortalaması hayal olmasına karşın, sakin kullanımlarda 8 litre dolaylarında bir ortalama yakalamak mümkün. Ancak performans tutkunu iseniz 2 haneli tüketim ortalaması sizi şaşırtmasın.
Chevrolet Trax modelinde, yüksek yapının getirdiği dinamikleri sönümleyecek sert süspansiyonlar kullanılmış. Araç hızlı virajlarda bile esnemeyerek göz dolduruyor. Ancak sert süspansiyon darbelerin iç mekanda hissedilmesine yol açıyor.
4×4 sisteminin de etkisi ile Trax iyi bir yol tutuşa sahip. Bu sistemi görüp kendiniz kıra, bayıra vurmak isteyebilirsiniz. Makul koşullarda aracın arazi kabiliyetleri başarılı; fakat karoserin açıları fazlasına imkan sağlamıyor.
Trax ile Chevrolet başarılı bir araç ortaya koymuş. Aracın tek eksiği dizel motor sunulmuyor oluşu. Alınabilir tek seçenek olarak 1.4 litrelik turbo versiyon görünüyor. 4×4 seçeneğinin de bulunuyor oluşu B crossoverlar arasında Trax’i ayrı bir noktaya taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz