Bugün sizler için Fiat’ın efsaneleşen ticari aracı Yeni Fiat Doblo’yu yenilenen yüzüyle inceleyeceğiz.

İlk kez 2000 yılında tanıtılan Fiat Doblo, 2010’da tümüyle yenilenmişti. Geçtiğimiz aylarda bir güncelleme operasyonuna tabi tutulan araç, yeni yüzü ve özellikleri ile satılıyor.

Yenilikler aracın özellikle ön bölümünde yoğunlaşmış. Doblo eskisine göre daha sert bir ifade kazanmış.

Far grubu yeniden tasarlanırken, radyatör ızgarası daha çok binek otomobilleri andırır bir biçimde ön bölümün tamamına yayılmış.

Aracı yandan incelediğimizde eski model gibi kübik bir tasarımın sürdüğünü görüyoruz. Yüksek ve geniş yükleme alanı yaratmak için aracın arka kısmı yüksek ve düz tasarlanmış.

Arka tasarıma göz attığımızda ciddi bir farklılık gözlenmiyor. Dik inen büyük bagaj kapağı tampona kadar uzanıyor. Arkadaki en büyük değişim stoplarda yaşanmış. Eski modelde daha yuvarlak stop içi tasarımlar kullanılırken bunlar köşeli hale getirilmiş.

Doblo’nun iç mekânı değişimden fazlasıyla nasibini almış. Öncelikle direksiyon simidi güncellenmiş. Kokpit ise düz bir formdan 2 kademeli bir tasarıma çevrilmiş.

Orta konsolda en üstte dokunmatik bir ekran bulunuyor. Fiat Grubu’nun tüm modellerinde gördüğümüz bu ekran çok büyük olmasa da kullanışlı. Eskiden ortada olan havalandırma çıkışları şimdi bu ekranın iki yanında bulunuyor.

Daha alta ise klima kumandaları konumlandırılmış. Bir ticari araç klasiği olarak, vites topuzu da orta konsolla bütünleşik yer alıyor.

Aracın ön koltuklarında yaşam alanı fazlasıyla geniş. Ancak arka sıranın bir miktar dar olduğunu söylemeliyiz. Yine de yatay açılan kapılar iniş ve binişleri kolaylaştırıyor.

Yeni Fiat Doblo, 790 litrelik bagaj hacmine sahip. Koltuklar yatırıldığında bu hacim 3200 litreye kadar yükseliyor.

Fiat Doblo’da 1.3 litre 90 beygir, 1.6 litre 90 ve 105 beygirlik dizel motorlar kullanılıyor. Test ettiğimiz araç 1.6 litre 105 beygirlik seçenekti.

Bu motorun tork değeri ise 1500 devirde 290 Nm. Motorun gücü 6 kademeli manuel şanzıman ile ön lastiklere iletiliyor.

Alt devirlerinde ufak bir cansızlık yaşansa da motor, otomobili fazlasıyla taşımasını biliyor. 0’dan saatte 100 km hıza fabrika verilerine göre 13.4 saniyede ulaşıyor.

Ekonomik karakterli motor sakin kullanımlarda bu alandaki başarısını kanıtlıyor. Test ortalamamız 5.5 litre civarındaydı.

Doblo’nun arka süspansiyonu otomobillerdeki gibi bağımsız bir yapıya sahip. Bu sayede bu sınıf için yeterli konforu sunuyor.

Yol tutuş ise sınıf standartlarında. Çok zorlandığında önden kayan aracın virajlarda yana yattığını da söylemeliyiz. Buna karşın güvenliği tehdit eden bir durum yaşanmıyor.

Fiat, Doblo’yu yenilerken risk almamış ve zaten tutulan bir aracın sadece eksiklerini gidermiş. Yeni iç mekân eskisine göre daha heyecan verici. Sürüş dinamikleri ise tatmin ediyor. Doblo hala sınıfının en iddialı ticari araçlarından birisi.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz