Ford, 40 yıldır üretilen efsanevi B sınıf temsilcisi Fiesta’yı yeniledi. 7. Jenerasyon Fiesta bugüne kadar üretilmiş en teknolojik Fiesta olacak.

Yeni Ford Fiesta, eski modele göre 71 mm daha uzun, 12 mm daha geniş bir gövdeye sahip. Aks aralığı da 4 mm artmış.

Yeni Ford Fiesta, daha düz çizgilerden oluşan bir tasarıma kavuşmuş. Gövde yapısıyla da küçük bir MPV gibi görünüyor.

Artan kalite, dikişsiz yüzeylerle kabinde de devam ediyor. Ford, karmaşık üç boyutlu yüzeylerde bile ‘otomotiv endüstrisinin en kaliteli kaplamalarını’ kullandığını iddia ediyor.

Artık gömülü olmayan multimedya ekranı, orta konsoldan bağımsız bir yapıya sahip. Bu ekranda, multimedya ara yüzü olarak SYNC 3 kullanılıyor.

Donanıma göre 4.2, 6.5 veya 8 inçlik dokunmatik ekran tercih edilebiliyor. Seçenekler listesinde gelişmiş bir ses sistemi de bulunuyor.

Yeni Ford Fiesta sessizlik konusunda da iddialı. Daha katı gövde yapısı, güç aktarma organlarına uygulanan izolasyon ve akustik cam eklenmesi ile bu hedefe ulaşıldığı bildiriliyor. Rakamlarla ifade etmek gerekirse yeni Fiesta’nın kabini saatte 100 km hızla giderken, eski nesline göre yüzde 7 daha sessiz olmuş.

Ford, yeni süper mini modelini; iki kamera, üç radar ve 12 ultrasonik sensörle donatmış. Bu sensörler, aracın etrafını 360 derece izleyebiliyor ve 130 metrelik bir mesafeye kadar olan yolu tarayarak aracın yolda güvenle ilerlemesini sağlıyor.

Yeni Fiesta’nın şasesi bor alaşımlı çelikten imal edilmiş. Birleştirme için de lazer kaynak kullanılmış. Bu sayede burulma sertliği yüzde 15 artmış. Ford, lastiklerde kullanılan burçların eskisinden 2 kat daha sert olduğunu vurgularken, eklenen elektronik vektör kontrol sistemi ile, eski Fiesta’ya göre yüzde 10 daha iyi yol tuttuğunu iddia ediyor.

Euro 6 normlarına uygun dizel ve benzinli motorlarla satılacak olan yeni Fiesta, verimlilik bakımından iddialı üniteler kullanacak. Ford’un ödüllü 1.0 EcoBoost benzinli motoru, 100, 125 ve 140 beygirlik versiyonlarla yeni Ford Fiesta’da yer alacak. 100 beygirlik versiyon için direksiyondan kumanda edilebilecek altı ileri otomatik şanzıman da opsiyonel olarak sunulacak.

Dizel cephesinde devreye giren 1.5 TDCi, 120 beygir güç üretiyor ve gücünü altı ileri manuel şanzımanla tekerleklere aktarıyor. Giriş seviyesinde ise 1,1 litrelik benzinli motor yer alacak. 1.0 EcoBoost motor ile aynı mimariyi paylaşan 3 silindirli ünite, 70 ve 85 beygirlik versiyonlara sahip olacak.

Tamamen yeni olan Fiesta’nın, 2017 yılının ortalarında Avrupa’da piyasaya çıkması bekleniyor. Yıl sonunda da Türkiye’de satışta olacağını öngörüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz