Honda Civic Türkiye’de her zaman efsaneydi.  Peki ya yeni Honda Civic Sedan? Sizin için onu Antalya’da gerçekleştirilen tanıtımında inceledik.

Merhaba,

Bazı otomobiller vardır; alırken de satarken de yüzünüzü güldürür. Honda Civic Sedan da işte öyle bir otomobil. İkinci el değerini koruma konusunda, açık ara lider olan araç, 10. Nesliyle aramızda.

Beğenirsiniz beğenmezsiniz; ancak Honda’nın, iki nesildir Civic özelinde belirgin bir tasarım anlayışı var. Keskin ve zamanının ötesinde çizgilere sahip olan bu modellerdeki gelenek, yeni nesilde de sürüyor.

Ön tasarıma göz attığımızda, keskin ve ince farları görüyoruz. Farların içinde LED gündüz aydınlatmaları da yer alıyor. Ayrıca radyatör ızgarası, renk olarak, farların arka rengine yaklaştırılmış. Böylece ön bölümde bir bütünlük oluşmuş. Motor kaputu da çamurluklara doğru kabararak güçlü görünümü destekliyor.

Aracı yandan incelediğimizde onun sedan olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Bagaj kapağının kısa tutulması ve C sütunun yataylığı, aracın liftback gibi görünmesini sağlıyor. Ancak bagaj kapağı arka camla açılmadığından böyle olmadığı anlıyoruz. Bu görünüm özellikle sedan otomobillere ilgi göstermeyen Avrupalı tüketicilerin aklını çelebilir.

Arka kısım da karakteristik Honda çizgisinde. Bumerang formlu stoplar dikkat çekerken, bagaj kapağındaki kıvrım doğal bir spoyler yaratıyor.

İç mekâna geçtiğimizde, Honda için alışılmış ama otomotiv endüstrisinin kalanı için farklı bir kokpitle karşılaşıyoruz. Yine keskin çizgiler kokpitin geneline yayılmış.

Civic sedanın en üst donanımında dijital göstergeler kullanılırken giriş ve orta donanımda, alışılmış analog göstergelere yer verilmiş.

Orta konsolun en üstünde havalandırma çıkışları yer alıyor. Onun altındaysa artık neredeyse tüm Honda modellerinde karşılaştığımız, ikinci nesil Honda Connect ekranı bulunuyor. Bu ekran Android Auto ve Apple Car play uyumlu.

Ekranın boyutu 7 inç. Dokunma hassasiyeti ortalamalarda. İşletim sistemi ise Android. Ancak belirtelim; bu ekranın olmadığı donanımlarda, 5 inçlik dokunmatik olmayan bir ekran sunuluyor.

Yeni Honda Civic Sedan, sürücüye alçak bir oturma pozisyonu sunuyor. Bu sayede, sportiflik hissi artıyor.

Araç yenilenirken eskisine göre 10 cm uzamış. Aks aralığında, yaklaşık 2.5 cm’lik bir artış yaşanmış. Önde yeterli alanı sunan aracın arka diz mesafesi de başarılı. Civic Sedan, 519 litrelik bagaj hacmi sunuyor.

Civic Sedan’ın Avrupalı seçeneklerinde 1.5 litre turbo-benzinli, 182 beygirlik bir motor sunuluyor. Ancak Türkiye’de satılacak Civic Sedan’larda, eski neslin atmosferik benzinli motoru görev yapıyor.

1.6 litre hacmindeki bu motor 6500 devirde 125 beygir güç, 4300 devirdeyse 152 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 6 kademeli manuel ya da CVT şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor.

Motorun alt devirleri canlı ama asıl performansını devir arttıkça gösteriyor. Ne yazık ki performans anlamında turbo motorları aratıyor. Özellikle CVT şanzıman, yapısı itibarıyla, performanstan çok konfor odaklı çalışıyor.

Yeni Honda Civic Sedan eski nesline göre ortalama 100 kg ağırlaşmış. Bu nedenle performans değerlerinde de gerileme olmuş. Eski modelin düz vitesli versiyonları 0-100 hızlanmasını 10 saniyenin altında tamamlarken bu süre yeni modelde 10.6 saniye olarak açıklanıyor.

Manuel şanzımanda kademe sayısı, yakıt ekonomisi açısından artmış olsa da yükselen ağırlık burada da kendisini gösteriyor. Civic Sedan eskisine göre yaklaşık yarım litre daha fazla tüketiyor.

Ekonomi anlamında tek sevindirici taraf, eski modelde olduğu gibi, fabrikasyon LPG seçeneğinin sunuluyor olması. Garanti bozulmadan LPG’li olan bu araçlar Civic Eco ismiyle ticarileştiriliyor.

Yeni Honda Civic Sedan’ın yol tutuş dinamikleri bir önceki nesle göre iyileşmiş. Gövde salınımları azalmış. Bunu sağlayansa, arka aks’ta torsiyon çubuğu yerine, çok noktadan bağlantılı bağımsız süspansiyon kullanılması olmuş. Bu sistemin yol tutuştaki farkı hissediliyor. Direksiyon tepkileri ise net ama hissiyatı zayıf.

Özetle, Yeni Honda Civic Sedan, görünümü ve iç mekânıyla başarılı bir model olmuş. Fakat hala eski motorlarını sunuyor olması bir handikap. Gelecek yıl motor gamına dizel ve 1.5 litrelik turbo – benzinli üniteler katıldığında çok daha rekabetçi olacaktır. Unutmadan; araç, Honda’nın Türkiye’deki fabrikasında üretiliyor ve satış fiyatı 75 bin 740 liradan başlıyor.

2civic-karsilastirma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz