Kia’nın kompakt crossover modeli yeni Kia Sportage tamamen yenilendi ve ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendi.

Kia’nın Frankfurt’taki tasarım stüdyosunda şekillendirilen ara. Eski modele göre daha yuvarlak hatlara sahip.

Markanın kaplan burnunu andıran tasarım anlayışı yeni Kia  Sportage’da da devam etmiş. Alçaltılan ve büyütülen radyatör ızgarası ön bölümün en dikkat çeken öğesi.

Yeni Kia Sportage yenilenirken aks aralığı 30 mm artırılmış. Uzunluğu ise eski modele göre 40 mm daha fazla. Yükseklikteyse değişim olmamış.

Arka kısımda 2013 yılında tanıtılan Provo konseptinden izler görmek mümkün. İnceltilen ve içinde şeritler olan stoplar bu benzerliğin en doruk noktasında.

Araç yeni tasarımıyla eski modele göre daha düşük bir rüzgar direncine sahip. İç mekanda tümüyle yenilenmiş. Eskisine göre sürücüye daha dönük ve geniş bir kokpit tasarlanmış.

Malzeme kalitesinin artırıldığı iddia edilirken, yumuşak dokunuşa sahip kumaş ve deri kaplamalarla lüks algısı artırılmış. Araçta donanıma göre değişen yeni 7 ve 8 inçlik ekrana sahip multimedya arabirimleri sunulacak.

Artan boyutlarla birlikte yeni Kia Sportage, eski modelden 5 mm daha fazla baş mesafesi, önde 19 mm arkada 7 mm daha fazla diz mesafesi sunacak. Aracın bagaj hacmi de 465 litreden 503 litreye çıkmış. Diğer bir artış da 58 litreden 62 litreye çıkan yakıt deposu kapasitesi olmuş.

Motor kaputunun altındaysa yeni 1.6 litre turbo benzinli motor kullanılacak. 2 litrelik dizel motorsa revize edilmiş. Turbosuz 1.6 litrelik benzinli motor 132 PS, turbolu olanıysa 177 ps güç çıkışına sahip. Türkiye’de satılmayacak olsa da Avrupa pazarlarında ayrıca 1.7 litrelik bir dizel motor da bulunacak.

1.6 litrelik turbo seçenekte markanın 7 kademeli çift kavramalı otomatik şanzımanı sunulacak. Yeni Kia Sportage Avrupa’da 2016 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacak. Türkiye’ye gelişi ise gelecek yılın ortalarını bulacak.

6 YORUMLAR

  1. 1.6 CRDI dizel ile geleceği açıklanmıştı .KIA Türkiye dağıtıcısı ,uzun uğraşlar sonucu 1.6 crdi sportage ı üretmeye ikna ettik ,gelecek demişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz