Artırılan gücü, azalan ağırlığı, daha iyi aerodinamik özellikler ve inovatif teknolojisiyle Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce, Lamborghini’nin günümüzdeki yeniden doğuşunun en saf halini temsil ediyor.

 

Lamborghini süper spor otomobillerinin gözden kaçmayan DNA’sı, dinamik üstünlük ve sürüşte istisnai bir hassasiyetle bir araya geliyor. Ağırlığın azaltılmasına odaklanılırken aynı zamanda inovatif teknolojilerin kullanılması, Lamborghini tarihindeki, en sportif, en hızlı ve duygulara en fazla hitap eden seri üretim otomobilin ortaya çıkmasını sağladı. Önemli ölçüde karbon elyafı kullanılması başta olmak üzere ağırlık azaltmaya yönelik mühendislik çalışmaları sayesinde, otomobilin ağırlığı 50 kilogram daha azaltıldı. Atmosferik V12 motorun gücü 750 HP’ye yükseltildi ve güç/ağırlık oranı 2,03 kg/hp’ye çıkmış oldu. 0-100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyede tamamlayan Superveloce, maksimum 350 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

 

GÜÇ-AĞIRLIK ORANI

Hem dinamikleri hem de sürüş deneyimini daha iyileştirmek amacıyla yeni teknolojilerle donatılan Aventador Superveloce’nin her bir detayı mümkün olan en düşük ağırlıkta olacak şekilde ayarlandı. Aventador’un karbon elyafından imal edilen monokok gövdesi, hafif alüminyum çerçeveleriyle birlikte Superveloce için seri olarak üretiliyor. Yeni kapı panelleri ve SMC süper hafif tamponun içinde yer alan yeni külbütör ve tamponlar gibi karbon elyafından imal edilen diğer parçalarla birlikte en düşük ağırlıkta, en yüksek sertliği sunuyor. Karbon elyafından üretilen diğer parçalar arasında yeni arka kanat ve sabit hava girişleri yer alıyor.

 

Ağırlığı azaltma hedefiyle iç mekan da tamamen yenilendi. Yeni spor koltuklar ve kapı panelleri karbondan imal edilirken, iç mekanın hafif tasarımında bilgi-eğlence sistemi (ek masrafsız opsiyon olarak mevcut), halılar ve gürültü azaltıcı bazı parçalar yer almıyor.  Böylece, Superveloce’nin ağırlığı 50 kilogram azaltılarak, 1.525 kilograma düşürüldü. Daha da yüksek güçle birlikte güç-ağırlık oranı yüzde 10 artırılarak, 2.03 kg/hp’ye çıktı. Böylece bu modelde olağanüstü bir hızlanma rakamına ulaşılmasının yanı sıra hem yanal dinamikler hem de frenleme daha da güçlendirildi. Superveloce olağanüstü bir gücün yanında düşük bir ağırlığa ve hassasiyete sahip.

 

SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ

İlk kez Aventador’da kullanılan Lamborghini’nin itme çubuğu süspansiyon sisteminde adaptif Manyeto Reolojik Süspansiyon (MRS) Superveloce’de de yer alıyor. Bu sistem yol koşullarına ve sürüş tarzına anında yanıt verme özelliğine sahip. Direksiyon damperi, dönüşlerde ayrı ayrı ayarlanarak, kaportayı baskılıyor ve böylece hem direksiyon yönlendirmesini hem de yol tutuşu daha tepkisel hale getiriyor. Adaptif damper ayrıca fren sırasında meydana gelen eğilmeyi de önlüyor.

 

Bir diğer yeni özellik de direksiyon oranını sürüş hızına ve seçilen dinamik moda göre ayarlayan elektromekanik Lamborghini Dinamik Direksiyon (LDS). Superveloce için özel olarak düzenlenen bu sistem, yüksek hızda daha da fazla istikrar sağlarken, düşük hızda ise manevra yapmayı önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Superveloce’nin hafif ağırlıktaki mat siyah dövme jantları, ön kısımda 20 inç, arka kısımda ise 21 inç çapa sahip. Ayrıca, aynı motor sporlarındaki gibi merkezi kilitleme yuvası da opsiyonel olarak sunuluyor. Standart Pirelli P Zero Corsa spor lastikler azami yol tutuş sağlarken, Karbon Seramik Frenler de standart sunulan bir diğer özellik.

 

SADECE PERFORMANS

Lamborghini Aventador’da yer alan 6.5 litrelik atmosferik V12 motor, Superveloce için yeniden tasarlandı ve bu motora tamamen yeni hafif egzoz sistemi eklendi. Aventador’un motor tepkisi daha da iyileştirilirken, maksimum güç üretimi 8.400 d/d’de 750 HP’ye ulaştı.

Özellikle yüksek motor devrinde daha da zengin tork kavisine ulaşmak amacıyla Değişken Valf Zamanlaması ve Değişken Giriş Sistemi iyileştirildi. 5.500 d/d’de 690 Nm tork üretirken, maksimum motor devri de 8.500 d/d’ye yükseltildi.

 

Yeniden tasarlanan egzoz sistemi yalnızca arka baskıyı azaltmakla kalmıyor aynı zamanda bu güçlü 12 silindirli motorun şehir içinde düşük hızla seyahat ederken duyulan hafif gürlemesinden yüksek hızda vites atarken giderek güçlenen kükremesine kadar tüm ses tonlarını olağanüstü bir şekilde sunuyor. Bu motora en mükemmel eşlikçi ise yenilikçi Lamborghini ISR şanzıman. Bu şanzıman, dünyanın en hızlı otomatikleştirilmiş manuel vites kutusuna sahip olmasının yanı sıra vites değişimlerini hiç olmadığı kadar heyecanlı bir hale getiriyor.

 

Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce’nin isminde yer alan 4 rakamının temsil ettiği dört çekişli sürüş sisteminde torku ön ve arka arasında dağıtan elektronik olarak kontrol edilen kavrama sistemi Haldex Generation IV yer alıyor.

 

 

Bu kavrama, dinamik koşullara göre tork dağıtımını yalnızca milisaniyelerle ölçülen bir süre içerisinde mükemmel bir şekilde yönetiyor. Arka aksta yer alan kendi kendine kilitlenen diferansiyel ve önde bulunan elektronik diferansiyel kilidi ESP sistemi tarafından yönetiliyor ve dinamik performansı çok daha yukarıya çekiyor. Otomobilin tüm özellikleri (motor, şanzıman, diferansiyel, amortisörler, direksiyon) Drive Select sisteminde yer alan üç ayar Strada (yol), Sport ve Corsa’dan (yarış pisti) biri seçilerek sürücüye özel şekilde ayarlanabiliyor.

 

İŞLEVSELLİK ÖNE ÇIKIYOR

Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce’nin tasarımı agresif gücün yanı sıra teknik üstünlüğü de içinde barındırıyor. Aerodinamik mühendisleri, Superveloce’nin yaratım sürecinde en uygun aerodinamik dengeyi sağlayabilmek amacıyla Lamborghini Centro Stile tasarımcılarıyla birlikte çalıştı. Burada, hava sürtünme katsayısında gözle görülür bir taviz vermeden hem dikey bastırma kuvvetini hem de aerodinamik verimliliği artırmak amaçlandı.

 

Tüm aerodinamiklerde verimlilik açısından yüzde 150 iyileşme kaydedilirken, standart Aventador’a kıyasla bastırma kuvvetinde yüzde 170 gibi önemli bir artış elde edildi. Böylece, Superveloce’nin her bir ayrıntısı tek bir işleve uygun hale getirildi: Bu süper spor otomobilin performansını daha da yükseltmek.

 

Bu çerçevede en belirgin yeni unsur, aerodinamik verimliliği artıran ve ek bastırma kuvveti sağlayan yarış tarzı geniş arka kanattır. Sürüş tarzına uyum sağlaması amacıyla üç farklı pozisyonda manuel olarak ayarlanabiliyor. Bu kanat, otomobilin aerodinamik dengesinde yüzde 15’lik bir değişim yaratacak şekilde yerleştirilebiliyor. Böylece, ister yolda ister yarış pistinde maksimum bastırma kuvvetine ya da hıza ulaşmak amacıyla her sürüş koşuluna en uygun ayarlama yapılabiliyor.

 

Otomobilin ön kısmı da tamamen yeniden tasarlandı. Ön etek ve biri siyah karbon lifi, diğeri de otomobilin renginde olan iki ön kanadın oluşturduğu çizgi öne doğru uzatılarak oluşturulan bu daha ‘açık’ görüntü otomobilin ön kısmında önemli bir bastırma kuvveti oluşmasını sağlıyor. Böylece hem yol tutuş hem de otomobilin dengesi iyileştirildi. Ayrıca, yüksek hızda yapılan dönüşlerde ABS ile birlikte hassasiyet artırırken, direksiyonda da daha hassas ve daha doğru bir geri dönüş alınması sağlandı. Daha geniş ön hava girişleri de SV’nin ek 50 HP’nin gücünü yansıtıyor ve fren soğutmasını iyileştiriyor. Otomobilin arka kısmı açık ve samimi bir his yaratacak şekilde yeniden tasarlandı. Büyük çoğunluğu siyah renkte olan karbon lifinden üretilen parçalar, ağırlığın azaltılmasına katkıda bulunuyor.

 

Tasarımın karmaşıklığı otomobilin hem arkasından hem de üstünden bakıldığında görülebiliyor ve Superveloce’nin olağanüstü hafif yapısı hemen göze çarpıyor. Alt bölümde yer alan geniş arka difüzör ve dikey petekler, geliştirilmiş alt gövdeden gelen hava akışını daha da iyileştiriyor. Arkada yer alan geniş ızgara yapı, 6,5 litrelik 12V motorun ısı dağıtımını sağlıyor. Ses yalıtımı tasarımı da çıplak dört egzoz borusuna sahip özel hafif malzemeyle yapıldı. Standart Aventador’da hareketli olan arka lastiklerin üstündeki soğutma kanalları da Superveloce’de sabit hale getirildi.

 

İÇ MEKAN – SADE VE DOĞAL

Superveloce’nin özel yapısı, önemli ölçüde keskinleştirilen tasarım ve benzersiz iç mekanıyla daha da vurgulanıyor. Bu model, Lamborghini’nin yenilikçi Carbon Skin malzemesinin kullanıldığı ilk seri üretim otomobil olma özelliğini taşıyor. Automobili Lamborghini’nin CFRP malzemeler alanındaki araştırma, geliştirme ve üretim konusundaki liderliğinin önemli bir örneği olan bu malzeme, mümkün olan en düşük ağırlıkta imal edilirken, hem esnek hem de güçlü bir yapıya sahip. Superveloce’nin iç tavanı ve kokpit parçalarının kaplamasında da bu çok özel malzeme kullanıldı.

 

Aventador’un karbon fiber monokok yapısı çok az noktada gözle görülüyor ancak

Superveloce’de bu hafif malzemenin hakimiyeti otomobilin iç mekanında da kendine yer buluyor. Karbon fiber monokok yapı, orta tünel ve kapı eşikleri gibi yerlerde göz önünde kullanılarak, iç mekana çok sade bir görünüm kazandırıyor. Otomobilin yeni geliştirilen spor koltuklarının dış kısımları da karbon elyafından imal edilirken, alcantara döşeme ve Y şeklinde deri eklemeler yer alıyor.

 

Gösterge tablosu da tamamen yenilendi. Yeni TFT ekranda ağırlıklı olarak sarı renk kullanılırken, RPM değiştirme göstergesi açık mavi renge ve panelin alt kısmında yer alan G-güç göstergesi de yarış otomobillerindekine benzer bir yapıya sahip.

Lamborghini Aventador LP 750-4’ün lansman rengi olarak özel geliştirilen Rosso Bia, iç mekan döşemesi olarak da siyah Alcantara seçildi. Sunulan beş farklı renk seçeneği ve Lamborghini’nin Ad Personam kişiselleştirme programı kapsamında sunulan sınırsız seçenekler satın alanların kendi zevklerine göre otomobili kişiselleştirmelerine olanak tanıyor.

 

LAMBORGHİNİ AVENTADOR LP 750-4 SUPERVELOCE – TEKNİK VERİLER

 

ŞASİ VE GÖVDE

Çerçeve                      Alüminyum ön ve arka çerçevelere sahip karbon fiber                                                            monokok

 

Gövde Karbon lifinden motor kapağı, arka rüzgarlık ve yan hava girişleri; Alüminyum ön tampon ve kapılar; SMC süper hafif arka tampon ve külbütör kapakları

 

Süspansiyon  Ön ve arka yatay, itme çubuğu sistemine sahip manyeto reolojik tampon

 

ESP     Sürüş seçme moduyla idare edilen farklı ESP özelliklerine sahip ESP/ABS

 

Frenler           Vakumlu fren güçlendiriciye sahip çift hidrolik devre fren sistemi; ön ve arka CCB, (6 silindirli fren kaliperleri, dört silindirli fren kaliperleri)

 

Havalandırılmış        Ø 400 x 38 mm – Ø 380 x 38 mm

Diskler (ön-arka)

 

Direksiyon     Sürüş seçme moduyla yönetilen Lamborghini dinamik direksiyonla (LDS) birlikte üç farklı servotronik ayara sahip direksiyon

 

Lastikler (ön-arka)   Pirelli PO Corsa 255/35 ZR20 – 355/25 ZR21

 

Jantlar (ön-arka)      9”JX20’’ H2 ET 32.2 – 13’’ JX21’’H2 ET 66.7

Aynalar                      Isıtmalı, elektrikli motorla ayarlanan ve katlanabilir yan                                              aynalar

 

Arka rüzgarlık           Karbon fiberden sabit rüzgarlık, üç farklı konumda ayarlanabilir (yüksek-orta-düşük bastırma kuvveti)

 

 

Hava Yastıkları          Ön çift bölme sürücü hava yastığı ve ön adaptif yolcu hava yastığı, koltuk yanlarında baş-göğüs hava yastıkları, yolcu ve sürücü diz hava yastıkları

 

MOTOR

Tipi     V12, 60°, MPI

 

Hacim 6498 cc

 

Supap Düzeni                       Elektronik kumandalı edilen değişken supap zamanlaması

 

Maksimum Güç         8.400 d/d’de 750 HP

 

Maksimum Tork       5.500 d/d’de 690 Nm

 

Emisyon Sınıfı           EURO 6 – LEV 2

 

Emisyon Kontrol      Lambda sensorlarına sahip katalitik konvertör

Sistemi

 

Soğutma Sistemi       Sabit hava girişleriyle arkada yer alan soğutma sistemine su ve yağ akışı ile

 

Motor Yönetim         İyon akım analizine sahip Lamborghini Iniezione Elettronica

Sistemi

 

Yağlama Sistemi        Kuru karter

 

 

GÜÇ AKTARIM SİSTEMİ

Şanzıman       IV. nesil Haldex’e sahip 4WD

 

Vites Kutusu  Yedi vitesli ISR, sürüş seçme moduna özel vites değiştirme özelliği

 

Standart         AMT

 

Kavrama        Kuru çift plaka kavrama, Ø 235 mm (9,25 inç)

 

 

PERFORMANS

Maksimum Hız          350 km/s’ten fazla

 

Hızlanma        2,8 saniye

0-100 km/s

 

Hızlanma        8,6 saniye

0-200 km/s

 

Hızlanma        24,0 saniye

0-300 km/s

 

Fren Mesafesi                       30 m

100-0 km/s

 

BOYUTLAR

Aks Mesafesi             2700 mm

 

Uzunluk                     4835 mm

 

Genişlik                      2030 mm  (Aynalar hariç)

 

Yükseklik                   1136 mm

 

Boş Ağırlık                 1525 Kg

 

Ağırlık Dağılımı         %43 – %57

(ön-arka)

 

KAPASİTELER

Yakıt Tankı                90 litre

Motor Yağı                13 litre

Motor Soğutucusu    25 litre

 

TÜKETİM*

Şehir İçi                     24,7 l/100km

Şehirler Arası                       10,7 l/100km

Kombine                    16,0 l/100 km

Karbon Emisyonu    370 g/km (*CE 715/2007 direktifine göre)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz