Bugün sizler için Opel’in yenilenen kompakt sınıf temsilcisi Astra’yı inceleyeceğiz. Opel Kadett’in yerini alan araç ‘Astra K’ kasa koduyla satılıyor.

Geçmişte hep yenilikçi bir marka olan Opel, yeni Corsa modeliyle birlikte başarılı olan tasarımlarını yenilerken radikal davranmıyor. Ve bu durum Astra’da da devam etmiş.

D2XX ismi verilen modüler bir platform üzerinde yükselen yeni Astra’nın ön bölümü eski modele çok benziyor.  Farların iç tasarımları değişmiş. Test aracımız gibi üst donanım seviyesinde standart sunulan LED Matrix mercekleri de farlarda görüyoruz.

LED Matrix farlar otomatik uzun far sisteminin en gelişmiş versiyonu. Sistem, önde araç olduğunda ya da karşıdan araç geldiğinde farlardaki LED aydınlatmaların araca doğru olanlarını kapatıyor diğerlerini ise tam performansla çalıştırmayı sürdürüyor. Biz özellikle aydınlatma olmayan yollarda sistemin performansından çok etkilendik.

Ön bölümde ayrıca radyatör ızgarası yenilenmiş, tek çizgili motor kaputu yerine iki kabartma bulunan bir yapıya geçilmiş.

Aracı yandan incelediğimizde radikal bir değişimle karşılaşmıyoruz. C sütununda sunulan siyah kaplama ve omuz çizgisindeki kabartma şık görünüyor.

Arka kısma geldiğimizdeyse bombeli bir bagaj kapağı yerine daha düz bir tercihte bulunulmuş. Stoplar da çengel formlu köşeli bir yapıya kavuşmuş. Bu kısımda da yoğun LED kullanımını görüyoruz.

Yeni Opel Astra bizi eski modeli andıran ama yepyeni bir iç mekânla karşılıyor. Genel malzeme kalitesi korunurken, sınıf standartlarını karşıladığını belirtmeliyiz. Direksiyon simidi yenilenmiş. Göstergelerde de ufak kozmetik bir değişim var. Navigasyon seçeneği satın alınan araçların gösterge tablosunda,  4.2 inçlik renkli bir ekran sunuluyor.

Orta konsolda vites kolunun önünde ESP, şerit takip, park sensörü gibi sistemlerin butonları yer alıyor. Daha yukarıda ise rafımsı küçük bir parça var. Avrupa’da bu bölümde iç mekâna, güzel koku yayan bir sistem bulunuyor. Ancak bu donanım Türkiye’de yok.

Orta konsolun en üstünde dokunmatik Intellilink Navi900 ekranı yer alıyor. 8 inçlik bu ekranın kullanımı pratik ve dokunma hassasiyeti başarılı. Fakat standart işlevlerden ötesini sunamıyor.

Önceki nesil Astra, arka kısmının darlığı ve kasveti ile eleştirilmişti. Yeni model önde yeterli alanı sunmanın yanı sıra arka koltuklardaki diz mesafesi ile de kullanıcısını tatmin ediyor. Küçük yan camlar sebebi ile arka kısımda kasvet sürse de tavandaki küçük bir operasyonla baş mesafesi artırılmış. Yeni Opel Astra, 360 litrelik bagajıyla bu alanda rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Test ettiğimiz Yeni Astra modelinde markanın sessiz olarak lanse ettiği 1.6 litrelik, turbo dizel motor görev yapıyordu. Bu motor 3500 devirde 136 beygir güç, 2000 devirden itibarense 320 Nm tork üretiyor.

Motorun gücü 6 kademeli, tork kenvertörlü klasik bir otomatik şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor. Alt devirler cansız olsa da motor artan devirle birlikte gücünü sergiliyor. Fabrika verilerine göre aracın 0’dan saatte 100 km hıza ulaşması 9.7 saniye sürüyor.

Motor ve şanzımanın uyumu başarılı. Şanzımanın yakıt tüketimine olumsuz etkisi çok az. Biz testimiz boyunca 6.5 litrelik bir tüketim ortalaması yakaladık.

Yeni Astra’nın süspansiyonlarında da gelişim yaşanmış. Baştan belirtmeliyiz; Astra sert bir otomobil. Bu sebeple kısa darbeler karşısında konfor bozulabiliyor. Fakat tüm bunlar onun yol tutuşunu artırmış. Holigan gibi davranmadıkça Astra ile çizginizden çıkmanız güç.

Astra’nın ses yalıtımı konusunda eksikleri var. Hız arttıkça lastik sesi iç mekâna sızıyor. Ayrıca daha önceki jenerasyondaki gibi yeni Astra’da da yakıt deposunda dalgakıran bulunmuyor. Bu sebeple özellikle dur kalk trafikte iç mekânda sürekli bir dalga sesi duyuluyor.

Biz yeni Astra’yı beğendik. Ancak eski Astra sahipleri yeni modele terfi için çok büyük farklılıklar bulamayabilirler. Fakat eski modeli dar iç mekânı sebebi ile satın almaktan vazgeçtiyseniz vurgulayalım: bu sefer karşımızda daha tatminkâr ve daha iyi motor kombinasyonlarına sahip bir Astra var.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz