Bugün sizler için Opel’in B sınıf temsilcisi Corsa’yı mercek altına alacağız. Geçtiğimiz yıl yenilenen Yeni Opel Corsa, Türkiye’de 5. nesliyle satışa sunuldu.

İlk kez 1982 yılında yollara çıkan otomobil, bazı pazarlarda Vauxhall ve Chevrolet markaları altında da satıldı.

Aracın ön bölümü bir önceki Corsa modelini andırsa da aslında markanın yeni genlerini taşıyor. Kancaya benzeyen farlar ve büyük tasarlanan radyatör ızgarası dikkat çekiyor.

Yeni Opel Corsa, Fiat ile ortaklaşa geliştirilen platform üzerine inşa edilmiş. Araç yenilenirken boyutları da büyümüş. Yandan arkaya doğru yükselen yapıysa korunmuş.

Arka bölüm eski modele çok benziyor. Küt inen yapı büyütülmüş ve dışa taşırılmış stoplarla desteklenmiş. Otomobilin güçlü görünmesi için pek çok noktada ütü izlerinden faydalanılmış.

İç mekân tasarımı modern. Kalite düzeyi de başarılı. Ancak lake kaplamalar, parmak izi ve toz konusunda yorucu olabiliyor.

7 inçlik IntelliLink multimedya sistemi kullanım açısından pratik. Ancak ne yazık ki özellikleri kısıtlı.  En azından sürüş bilgileri bu ekrandan takip edilebilse hiç fena olmazmış.

Opel Corsa, Türkiye’de 1.0 litre turbo, 1.2 ve 1.4 litre benzinli, 1.3 litre dizel motorlarla satılıyor. Bizim incelediğimiz seçenek ise 1.4 litre otomatik vitesli olandı.

Geçmişi eskilere dayanan 1.4 litrelik atmosferik motor, 6000 devirde 90 beygir güç, 4000 devirde 130 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 6 kademeli otomatik şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor.

Motor, gücünü devir yükseldikçe hissettiriyor. Fabrika verilerine göre 0’dan 100 km hıza 13.9 saniyede ulaşıyor.

6 kademeli otomatik şanzıman tork konvertörlü ve konforlu. Ancak düşük güçteki motorla birleştiğinde yakıt tüketimini olumsuz etkiliyor. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketimi, 6 litre olarak açıklanıyor. Bizim test ortalamamız 7.2 litreydi.

Corsa büyüyen boyutlarına karşın sadece ön bölümde yeterli alanı sunabiliyor. Arka koltuk sırası diz mesafesi açısından sınırlı. 1.70’in üstündekilerin dizleri ön koltuğa değiyor. Ayrıca arka kapı çizgisinin alçalıyor olması biniş ve inişlerde dikkatli olmayı gerektiriyor.

Corsa, yine iyi yol tutan bir araç olmuş. Ayrıca direksiyonun hisli yapısı beğenimizi kazandı. Bu disiplinde en az Ford Fiesta kadar iddialı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Konfor ise Corsa’nın yumuşak karnı. Aracın ön süspansiyonları çok sesli çalışıyor ve darbe emiş konusunda başarılı değil. Yol tutuş için bu konuda ödün verilmiş.

Yeni Corsa yine başarılı bir otomobil olmuş. Ancak bazı garip donanım eksiklikleri bulunuyor. Ayrıca hala iç mekân kalitesi ve sürüş konforu konusunda VW Polo’nun gerisinde.

7 YORUMLAR

    • Yorum yazmadan önce araştırma yaparsanız çok daha iyi olur. Yeni Corsa 1.4 versiyonunda artık 6 kademeli otomatik kullanılıyor. Eski Corsa ile karıştırmayın ve bilgi kirliliği yaratmayın lütfen.

  1. Bayramda 1 hafta kullanma şansım oldu kesinlikle tüm yorumlarınıza katılıyorum. Özellikle garip olan donanım eksikleri. Ortamala yakıtım 7,6 oldu.

  2. Kesinlikle harika bi araç ama yakıtı yakmıyor içiyor 100 liralık benzinle 130 km yol yapabildim Ocak söndürür bu araç,ha yeni olduğu için mi böyle onu da bilmiyorum ama çok yaktığı kesin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz