Opel’in D segment temsilcisi Insignia yenilendi. Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıtılan aracı Almanya’da ilk biz kullandık.

Yeni Insignia, Avrupa genelinde 900 bin adet satan ve 2009’da, Avrupa’da yılın otomobili seçilen birinci nesil Insignia’dan tamamen farklı bir tasarıma sahip. İsmi de bundan sonra Insignia Grand Sport olacak. Üretim yeri ise Almanya.

Yeni Insignia Grand Sport’un dış tasarımına Monza Consept’i ilham vermiş. Bu konseptten esinlenen ızgara ve ince farlar, geniş yatay görünümü destekliyor. Izgara bir önceki modele kıyasla daha aşağıda konumlanmış.

Opel Astra’nın, beğeni ile karşılanan Sürüşe Duyarlı LED Matrix ön far sistemini daha da geliştiren Opel mühendisleri, yeni Insignia için ikinci nesil IntelliLux LED Matrix farları ortaya çıkarmışlar. 32 LED bölmeden oluşan bu farlar daha hızlı, daha keskin ve daha güçlü. Uzun far mesafesi 400 metreye ulaşıyor.

Aracı yandan incelediğimizde, camlarda tüm çerçeve yerine üst kısmı saran yarım krom şerit bulunuyor. Coupe tarzı tavan ise otomobilin alçak görünmesini sağlamış.  Araç, 0.26 sürtünme değeri ile sınıfının en aerodinamik otomobillerinden biri.

Arka tarafta, net ve sade çizgiler, ince ve keskin LED stoplarla birleşiyor. Orta LED Stop lambası ise tavan çizgisine entegre edilmiş.

Insignia, eskisine göre 55 mm uzayarak, 4.897 mm’ye erişmiş. Bu büyümeye rağmen araç, sedan versiyonda eskisine göre 175 kg, station wagonda ise 200 kg hafiflemiş.

Yeni Insignia, yenilenen iç mekânıyla öne çıkıyor. Gösterge paneli zarifçe şekillendirilmiş, sürücüye dönük ve yatay yerleştirilmiş. Malzeme kalitesindeki artış fark ediliyor. Tuş karmaşası yaşanmayan kokpitin merkezinde yeni nesil IntelliLink bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Bu sistem Apple Car Play ve Android Auto desteğine sahip.

Ara yüzü sadeleştirmek için çoğu fonksiyon dokunmatik ekran aracılığı ile kontrol ediliyor. Ancak üç fonksiyon alanı hızlı kullanım sağlamak üzere ayrı tasarlanmış. Bunlardan üst sıra bilgi-eğlence sistemine, orta sıra ısıtma, havalandırma ve klima ayarlarına; alt sıra ise sürücü destek sistemlerine ayrılmış.

E2XX isminde yeni bir platform üzerine inşa edilen aracın aks aralığı da 92 mm uzayarak 2.829 mm’ye erişmiş.  Bu sayede önde ve arkada geniş bir alan sunuyor. Arka sıradaki alan eskisine göre 32 milimetre daha geniş.

Yeni Insignia Grand Sport’un bagaj hacmi 490 litre. Bu hacim eski versiyonda 500 litreydi. Koltuklar katlandığında hacim 1.450 litreye ulaşıyor.

Yeni Insignia’da 3 benzinli, 3 dizel motor seçeneği bulunuyor. Benzinli motorların ikisi 1.5 litre hacminde, direkt enjeksiyonlu ve turbolu. Biri 140 diğeri 165 beygir güç üretiyor. En güçlü benzinli motorsa 2 litre hacminde ve 260 beygir güç çıkışına sahip. Bu versiyonda 4×4 çekiş sistemi de bulunuyor.

Dizel cephesindeki motorların ikisi 1.6 litre hacminde ve sırası ile 110 ve 136 beygir güç üretiyorlar. En güçlü dizelse 2 litre hacminde ve 170 beygir güç çıkışına sahip. Bu motorla 4×4 çekiş alınabiliyor.

1.5 165 beygir ve 1.6 136 beygir motorlarla 6 kademeli otomatik şanzıman sunuluyor. 2 litrelik motorlardaysa 8 kademeli yepyeni bir otomatik şanzıman bulunuyor.

Daha da geliştirilen FlexRide şasi, her sürüş tarzına uyumlu ideal sürüşün temelini sağlıyor. Sistem; amortisörleri, direksiyonu, gaz tepkisini ve otomatik vites seçeneğinde vites değiştirme noktalarını sürücünün belirlediği “Standard,” “Sport” ya da “Tour” modlarına uyumlu olarak değiştiriyor.

Seçilen moda göre direksiyon ve gaz tepkileri değişiyor ve ESP daha geç ya da daha erken devreye giriyor. Araç eskisine göre biraz daha yumuşak bir sürüşe sahip. Ancak konfor konusunda son kararımızı Türkiye yollarındaki testimizde verebiliriz.

Yeni Insignia, 2017 yılı Haziran ayında Türkiye’de satışta olacak. Geliştirilen özellikleri ve hafifleyen yapısıyla, aslında iddialı da geliyor.

Keyifli sürüşler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz