Makyajlanan yeni Opel Zafira modelini Almanya’da test ettik. 1.6 litre benzinli araçla ilgili incelememiz ve yorumumuz.

Opel , üretimini durduracak derken,  Zafira modeline yeniden can verdi. Üstelik onu Astra’ya benzeterek. Aracı Almanya’da sizin için kullandık.

Opel Zafira’nın geçmişi ’90’lı yılların sonuna dayanıyor. Değişken koltuk mimarisiyle bizi tanıştıran araç, bugüne kadar 2.7 milyonluk bir satış rakamına ulaşmış.

Son nesil Zafira, 2011 yılında tanıtılmıştı. Tamamen yenilenecek, üretimden kalkacak yerine bir crossover gelecek söylentileri arasında Opel, aracı güncel teknolojileriyle makyajladı.

Zafira’ya uygulanan makyaj operasyonu ön bölümde yoğunlaşmış. Eski modelin bumerang formlu ve herkese hitap etmeyen far grubu Astra’dan alınan farlarla değiştirilmiş. Astra’daki gibi trafiğe uyum gösteren LED tipi aydınlatmalar kullanılmış.

Yan ve arka bölümdeyse ciddi bir değişim yok. Yine düz ve yüksek tavan kullanılarak iç mekan genişliği artırılmış.

Zafira’nın iç mekanında da değişimler var. Mesela yepyeni bir direksiyon sistemi kullanılmaya başlanmış. Göstergelerse Astra modelinden alınmış ve aydınlatma rengi beyaz ile değiştirilmiş.

Kokpitin ortasında ise 7 inçlik R4.0 IntelliLink sisteminin ekranı kullanılmış. Bu sistem Apple CarPlay ve Android Auto uyumu ile dikkat çekerken istenirse navigasyon desteği eklenebiliyor.

Araçta daha önce bazı modellerde denenen hareketli güneşlik opsiyonu sunuluyor. Bu özellik sayesinde istenildiğinde güneşlikler arkaya kaydırılarak ön cam alanı büyütülüyor. Ancak bu durumda merkezi ekranın okunmaz duruma geldiğini söylemeliyiz.

Zafira, Türkiye’de sunulmayan Opel OnStar sistemine sahip. Böylece araç içinde sürekli olarak 4G hızında kablosuz internet bulunuyor. Ayrıca bu sistem Opel çağrı merkezi ile bir sorun anında direkt iletişim kurmayı sağlıyor.

Yeni Opel Zafira, 5 koltuklu halinde 710 litre bagaj hacmi sunabilecek. Koltuklar katlandığındaysa bu hacim 1860 litreye kadar çıkacak.

Aktif cruise control ve çarpışma önleme gibi sistemlerle donatılan araçta 1.4 ile 2 litre hacminde, güçleri 120 ile 200 beygir arasında değişen benzinli ve dizel motorlar sunulacak.

1.6 litrelik dizel üniteyse henüz motor gamında sunulmuyor. Lansman boyunca kullandığımız araç 1.6 litre hacmindeki benzinli ünite idi. Direkt enjeksiyonlu ve turbolu bu motor 200 beygir güç, 280 Nm tork üretiyor.

Fabrika verilerine göre aracın 0-100 hızlanması 8.8 saniye sürüyor. Manuel şanzımanla satılan aracın yine fabrika tüketim ortalaması karma kullanımda 6.8 litre olarak açıklanıyor. Bizim 80 km’lik kullanım sonunda yakaladığımız ortalama tüketim değeri ise 8.5 litreydi.

Zafira’nın iç mekan konforu başarılı. Fakat sert bir otomobil olduğunu hissettiriyor.

Makyajlı Yeni Opel Zafira, sonbaharda Avrupa’da satışa sunulacak. Türkiye’ye gelişi ise 2017 yılını bulacak.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz