Geçtiğimiz günlerde Fransa’da yeni Peugeot 3008‘in iç mekanı olacak yepyeni i-Cockpit’i inceledik. İşte detaylar…

Peugeot’nun davetlisi olarak Fransa’da, yeni Peugeot 3008’in kokpit tasarımını inceleme fırsatı yakaladık.

Bilindiği üzere Peugeot, 208 modeliyle birlikte başlayan kokpit tasarımlarına i-Cockpit ismini veriyor. Şu anda bu isimle anılan kokpiti, 208, 2008, 308 modelleri kullanıyor. Bize sergilenen yeni yapı, büyük olasılıkla Ekim ayında sahnede olacak olan yeni 3008’de kullanılacak.

İlk nesilden bu yana i-Cockpit’in temelinde, direksiyonun üstünden görülebilen ön göstergeler ve bu sayede küçültülen direksiyon simidi bulunuyor.

Bu özellik yeni i-Cockpit’de korunurken, 208’de eleştirilen “direksiyonun göstergeleri perdeleme sorunu” büyük oranda giderilmiş. Ayrıca bu jenerasyonla birlikte klasik analog göstergeler, yerini 12.3 inçlik dijital göstergelere bırakacak.

Bu dijital ekranın en büyük özelliği hız ve devir gibi ihtiyaç olan göstergeler dışında, sağ ve sol alanda gösterilecek bilgilerin sürücü tarafından ayarlanabiliyor olması.

Orta konsoldaki ekransa değişmiş ve daha tabletvari bir görünüme kavuşmuş. Ekranın boyutu 8 inç olarak açıklanıyor. Artan çözünürlük ilk fark edilen oluyor.

Dokunma hissi ve hızı başarılı olan ekran, Apple CarPlay, Mirrorlink ve Android Auto desteğine sahip. Bu sayede cep telefonunuzun uygulamalarını bu ekran ile kullanmak mümkün.

Ekranla birlikte Tom Tom’un navigasyonu sunuluyor. Bu navigasyonun 3 boyutlu gösterim özelliği de mevcut.

Ekrandan havalandırma ayarlanırken, ambiyans sistemini de kontrol edilebiliyorsunuz. Özelleştirilebilir Boost ve Relax modlarından birisi tercih edilerek, iç mekân aydınlatmasının rengini, koltukların masaj fonksiyonunu ve yine iç mekân koku sistemini ayarlayabiliyorsunuz.

Yeni i-Cockpit’ten söz ederken yeni koltuk tasarımlarından da bahsetmeliyiz. Koltuklar yanal destekleriyle dikkat çekerken, masaj fonksiyonuna da sahip.

Yeni kokpit tasarımında diğer dikkat çeken bir alansa ekranın altındaki şalter tipi butonlar oluyor. Bu butonlar krom görünüme sahip ve bazı işlevler için hızlı kontrol sağlıyor. Bu bölümün altındaki uçak levyesini andıran yeni otomatik vites topuzu ise modern kokpitle uyumlu bir çizgiye sahip.

Paris’te inceleme fırsatı yakaladığımız yeni i-cockpit, Peugeot’nun bundan sonraki yeni nesil modellerinde kullanılacak. Ve büyük olasılıkla ilk müşterisi yeni Peugeot 3008 modeli olacak.
En Popüler Araba Videoları ➤ https://goo.gl/iiLtOq
Tüm Araba Videoları ➤ https://goo.gl/jl25z3

Güncel Haberler ➤ https://goo.gl/4wWfDd
0-100 km/s hızlanma testleri ➤ https://goo.gl/oElOnv
Cenevre Otomobil Fuarı 2016 ➤ https://goo.gl/ASRso8
Opel Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/fz9LGC
Fiat Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/a0xbaX
Videolu TEST Sürüşleri ➤ https://goo.gl/mWmKLE
Peugeot Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/E4hUf0
Renault Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/4w5rSq
Mercedes Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/7ZEEBd
VW Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/4kIQve
Ford Otomobilleri Test – Haber – Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/j6W6iE
Karşılaştırma ➤ https://goo.gl/qAA3Bd
Yararlı Bilgiler ➤ https://goo.gl/UHPg5O

Ototest.tv ile alacağınız 2.el araba’nın test sürüşünü, arabalar hakkında haberleri ve araç karşılaştırmalarını izleyebilir en güncel araba videolarına ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz