Fluence molası veren Renault Megane Sedan geri döndü. Biz de onu Türkiye tanıtımında inceleme fırsatı yakaladık.

Merhaba,

Türkiye’deki en popüler segmentlerden birisi hiç kuşkusuz C sedanlar. Uzun yıllardır bu segmentte mücadele veren Renault, Megane Sedan’ı yeniden canlandırdı. Yeni Megane Sedan, daha önce bu segmentte markayı temsil eden Fluence modelinin yerini aldı.

Aracın ön bölümü hatchback Megane ile birebir aynı. C formlu farlar bu ortaklığın doruk noktası. Üst donanımlarda Pure Vision ismi verilen full LED far opsiyonu da sunuluyor.

Megane Sedan’ın yan tasarımı da elden geldiğince dinamik yapılmış. C sütunu kalın tutularak sedandan çok bir liftback gibi görünmesi hedeflenmiş. Ayrıca kapı altlarına da kabartma eklenerek şık görünmesi sağlanmış.

Aracın arkasına geçtiğimizde yine hatchback kardeşinden izler görmek mümkün. Mesela 3 boyutlu stoplar. LED kullanılan stopların çamurluklara taşan kısımları ise sedanda daha köşeli tasarlanmış.

Megane Sedan’ın kokpiti kaliteli öğe ve malzemelerden geliştirilmiş. Renkli headup display sunulurken, göstergeler 7 inçlik TFT ekrandan oluşuyor. Kadjar ve Megane HB modelinden tanıdığımız bu ekran, istenirse özelleştirilebiliyor.

Orta konsolun en üstünde Talisman ve Megane hatchbackten tanıdığımız dikey formlu ve 8.7 inçlik multimedya ekranı bulunuyor. R-Link 2 ara yüzüyle idare edilen ekranın çözünürlüğü başarılı. Dokunma performansı da iyi ancak hızını yine beğenmedik. Havalandırma çıkışları da bu ekranın iki yanında yer alıyor.

Megane Sedan’ın üst donanımlarında, kapı üstlerinde ambiyans aydınlatması sunuluyor. Bunun yanında opsiyonlar arasında Nappa deri kaplı direksiyon ve deri koltuklar da bulunuyor.

Otomobilin koltukları üzerinde de özel bir çalışma yapılmış. Çift yoğunluklu köpük kullanılan koltuklar Talisman ve Espace modellerinden transfer edilmiş. Donanım seviyesine göre bu koltuklarda masaj fonksiyonu ve elektrikli bel desteği bulunuyor.

Platformu CMF-C/D olan araç, 4.6 metreyi geçen bir uzunluğa sahip. 2.7 metreyi geçen aks aralığı ise segmentinin en iddialı değerlerinden biri.  Bu değerler selefi Fluence’den az da olsa fazla. Araçta elektrikli açılır panoramik cam tavan opsiyonu da bulunuyor. Bu, iç mekanın ferahlığı konusunda büyük avantaj.

Otomobil önde yeterli alanı sağlıyor. Arkadaysa 216 mm’lik diz mesafesi sunuluyor. Yani, hatchback modelden 37 mm daha fazla. Megane Sedan’ın bagaj hacmi ise 550 litre. Bu Fluence’e göre 20 litrelik bir artış demek. Ayrıca opsiyon listesinde elektrikli açılır bagaj kapağının da bulunduğunu hatırlatalım.

Renault Megane Sedan Türkiye’de 2 benzinli, 3 de dizel motorla satılacak. Benzinli motorlar 1.6 litre 115 beygir atmosferik ve 1.2 litre 130 beygir turbo seçenekler olacak. Dizel cephesinde baz versiyon 1.5 litre 90 beygir güce sahip. Aynı motorun bir de 110 beygirlik versiyonu bulunuyor. Serinin en güçlü dizeli ise 1.6 litre 130 beygirlik versiyon olacak.

Markanın çift kavramalı otomatik şanzımanı EDC, hatchback versiyonda olduğu gibi sadece 1.2 litre turbo-benzinli ve 1.5 litre 110 beygirlik dizel seçeneklerde sunulacak. Benzinli versiyondaki EDC 7 kademeli, dizel versiyondaki 6 kademeli olacak.

Renault Megane Sedan’da Talisman’da sunulan Multisense sistemi görev yapacak. Bu sistem gaz pedalının, direksiyonun tepkisinin ve EDC şanzımanlı seçeneklerde vites değişim hızının ayarlanabilmesini sağlıyor. Kullanıcı Neutral, Sport, Comfort ve Eco modlarından birini tercih edebiliyor. Ya da Perso modunda kendi kişisel moduna ayarlıyor.

Megane Sedan için, Renault‘nun, “bugüne kadar en iyi yol tutan c segment sedan otomobili” diyebiliriz. Geliştirilen ön ve arka süspansiyon, salınımları büyük ölçüde azaltmış. Konfor düzeyiyse neredeyse bir üst segmente ulaşacak düzeyde. Kalın camlar sayesinde iç mekandaki yol sesi de düşürülmüş.

Otomobil, Türkiye’de Joy, Touch ve Icon isminde 3 donanımla satılacak. Bunun yanında 1 opak, 8 metalik renk opsiyonu bulunacak.

Toplam 276 bin km test edilen Renault Megane Sedan için Oyak Renault Fabrikası’na 200 milyon Euro yatırım yapılmış.

Yeni Megane Sedan, 12 Ekim’de 62.600 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışta olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz