Bugünkü konuğumuz, Skoda’yı C segmentinde temsil eden Octavia.
Volkswagen grubunun MQB platformu üzerinde yükselen Octavia, geçmiş tüm nesillerinde geniş bir iç hacim, uygun fiyat ve pratik özellikler sunuyorken yeni jenerasyonda çekici bir tasarımı da beraberinde getirdi.
Eski VW tasarım şefini transfer eden Skoda, bu hamlesinin meyvelerini toplamaya başladı. Önden oldukça şık görünen otomobil, üst donanım paketi ile beraber LED gündüz farlarına da sahip oluyor.
Profil görünümünde, alıştığımız Octavia çizgisinin korunmuş olması bizi sevindirdi, çünkü bu tasarım işlevselliğin anahtarıydı.
Sade fakat elit görünen arka kısımdaki silecek, Octavia’nın sedan değil bir liftback olduğunu ele veriyor. Liftback olarak adlandırılan bu gövde yapısında, bagaj kapağı arka camla beraber kalkarak devasa bir yükleme ağzı sunuyor.
Devasa olan sadece yükleme ağzı değil. Aynı zamanda Octavia’nın bagajı da son derece geniş. 590 litrelik bagaj hacminin VW Passat’tan bile daha geniş olduğunu belirtmeliyiz.
Bir önceki nesle göre 9 cm uzayan Octavia, artık daha geniş bir iç mekân sunuyor. Açık renk döşemelerle ferahlayan iç mekânda ne önde ne de arkada oturanlar sıkışmıyorlar.
Aracın iç mekân kalitesi de rakipleriyle karşılaştırıldığında iyi. Skoda Octavia bu neslinde oldukça zengin bir donanım listesine sahip.
Skoda Octavia için konforlu bir otomobil diyebiliriz. Süspansiyon sistemi darbeleri yeterince iyi şekilde emiyor. Ergonomik koltuklar ve yeterli yalıtım sayesinde Octavia pek çok rakibinden daha rahat yolculuklar vadediyor. Modelin sürüş dinamikleri de iyi ve ESP sistemi standart olarak sunuluyor.
Test aracımızdaki 1.6 litrelik TDI motor, 105 beygir güç ve 250 Nm tork değerine sahip. Bu motor; bir aile aracı için yeterli performansı sunuyor ve şehir dışında 4, şehir içinde ise 5.5 lt/100 km civarındaki tüketimi ile ekonomik olmayı başarıyor.
Özetle; geniş iç hacmi, ekonomik dizel motoru ve şık dizaynıyla Octavia, kendisini satın alacakların yüzünü güldürecek bir otomobil.
Keyifli sürüşler…IMG_8169

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz