Yeni Skoda Superb ne zaman Türkiye’de satılacak?

1
9.287 views

Amiral model yeni Skoda Superb bütünüyle yenilendi ve Türkiye’de satılacağı günü bekliyor. Ototest.tv ekibi olarak yeni Skoda Superb’in ne zaman Türkiye’de satılacağını açıklıyoruz.

Tepeden tırnağa yeniden tasarlanıp geliştirilen Superb, boyutları, geniş iç mekanı ve bagaj hacminin yanı sıra yenilikçi teknolojileri, sürüş dinamiği, üretim kalitesiyle de sınıfına yeni bir soluk getirecek. Türkiye’de ilk kez İstanbul Autoshow Fuarı’nda tanıtılacak Superb, ağustos ayından itibaren de ülkemizde piyasaya sunulacak.

Skoda‘nın “amiral gemisi” Superb, üçüncü nesliyle gerek markanın tarihinde gerekse de sınıfında yepyeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Yeni Superb, bugüne kadar geliştirilen en teknolojik, sayısız pratik çözümlere ve geniş iç mekana sahip, kısacası en iyi Skoda modeli olarak piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. İlk kez, 22-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Autoshow 2015’te Türkiye’de tanıtılacak yeni nesil Superb, ağustos ayından itibaren de Skoda showroomlarında yerini almaya başlayacak.

Skoda tasarımcıları ve mühendislerinin, özellikle yaratıcılık ve teknoloji açısından tamamen yepyeni bir aşamaya taşıdığı Superb, tasarım dili, artırılan rakipsiz iç mekan genişliği, farklı donanım seçenekleri, teknolojik yenilikleri, çevreci motor yelpazesiyle sınıfında daha üst basamakları hedefliyor.  MQB platformu baz alınarak geliştirilen Superb, Adaptif Süspansiyon sistemi ve genişliğiyle sadece daha fazla konfor değil, aynı zamanda motor seçenekleriyle de önceki nesline göre yüzde 30’a varan oranlarda daha düşük yakıt tüketimi sunuyor.

 

Yeni Skoda Superb: ‘Markaya dinamizm katacak‘

Bu yıl Fabia’dan sonra Türkiye pazarına sunacakları ikinci önemli yeniliğin Superb olduğunu belirten Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, her iki modelin de markaya daha fazla dinamizm katacağına inandıklarını belirtti.
Senyücel, “Yeni Superb modelimizde ilk göze çarpan güçlü tasarımıdır. Sportif ve dinamik çizgileri ile Skoda’nın konsept aracı VisionC’ye yüzde 95 oranında benzemektedir. Yeni Superb modelimizi, ilk kez İstanbul Autoshow 2015 fuarında sergileyerek, Türkiye’deki otomobilseverlerle buluşturacağız. Ağustos ayından itibaren de Türkiye pazarında satışına başlayacağız“ dedi. Yeni Superb Sedan’ın en önemli ilk üç pazarından birinin Türkiye olacağına da dikkat çeken Senyücel, “2008’den bu yana Türkiye’de ikinci jenerasyon Superb 15 bin adet satıldı. 2015 yılı hedefimiz 4 bin 500’dür. Bunun yarıya yakını ikinci jenerasyon Superb, yarıdan fazlası yeni Superb olacaktır. Türkiye’nin en büyük sedan pazarı olduğu düşünülürse, 2014 yılında birinci sırada Rusya, ikinci sırada Türkiye yer alıyordu. Bu yıl Skoda’nın en büyük Superb Sedan pazarının Türkiye olacağını söyleyebiliriz. 3-4 yıl içerisinde de D segmentinde hedefimiz 10 bin adettir. Skoda Superb’in 125 hp olan manuel şanzımanlı modeli 65 bin TL seviyesinde, en üst paketli modeli ise, 95-100 bin TL aralığında olacaktır. Skoda olarak satışlarımızın yüzde 95’i 1.6 dizel/otomatik versiyonu olarak gerçekleşiyor. Bu seride de 1.6 dizel otomatik versiyonlarının yüzde 90-95 civarında olacağını öngörüyoruz“ diye konuşan Senyücel, “Yeni Skoda Superb ile markanın ivmesinin artacağını ve Skoda’ya güç katarak algısını yukarı taşıyacağını“ söyledi.

 

Yeni Skoda Superb: Tasarımda geleceğe uzanan çizgiler

2001 yılından bu yana dünya çapında 700 bin adedin üzerinde satışa ulaşan Superb, yeni nesliyle Skoda’nın tasarım anlayışında farklı bir dönüm noktasını oluşturuyor.  Çünkü yeni Superb, geçen yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve markanın gelecekteki modellerinde kullanacağı tasarımın ipuçlarını veren “Vision C“ konseptinin heyecan verici detaylarını, büyük ölçüde üzerinde barındırıyor.
Yeni nesil Skoda Superb’de, geniş ön ızgara, yine geniş ve ayırt edici tasarıma sahip ön farlar aracın güçlü görüntüsünü oluşturuyor. Çek Cumhuriyeti’nin dünya çapındaki tanınmış kristal işçiliği, Superb’in farlarına da yansımış. Detaylı işçiliğe sahip kristal görünümlü farlar, Superb’e seçkin bir duruş kazandırıyor. Kaputta kullanılan belirgin çizgiler ise, güçlü görüntüyü pekiştiriyor.

 

Superb’in yandan görüntüsü ise dinamik bir zerafet içeriyor. Keskin, yüksek tornado çizgisi, aracı çepeçevre sarmalarken, aynı zamanda belirgin bir ışık-gölge efekti yaratılmasına yardımcı oluyor. Geniş arka camla bir bütünlük oluşturan, arkaya doğru alçalan tavan ise, Superb’in bir coupe otomobil gibi görünmesini sağlıyor. Arka bölümdeyse öndeki gibi güçlü bir etki verecek şekilde yatay çizgiler, LED teknolojisi ve kristal görünümlü malzemelerle parlayan geniş stop lambaları kullanılıyor. Stop lambalarında, diğer Skoda modellerinden de tanıdık “C“ şeklindeki form dikkati çekiyor.

 

Yeni Skoda Superb: Genişlikte yeni standartlar

Yeni Skoda Superb, modelin geçmiş nesillerine de damgasını vuran “genişlik“ kavramını bir üst noktaya taşıyarak, adeta “kendi sınıfını“ yaratıyor. 4861 mm (+28 mm) uzunluğa, 2841 mm (+80 mm) dingil mesafesine sahip olan Superb’in yüksekliği ise, eskisine göre 6 mm artışla 1468 mm’ye çıkarıldı. Bununla birlikte yeni Superb, 1864 mm (+47 mm) ile sınıfının “en geniş” otomobili.
980 mm baş mesafesi ve 157 mm arka diz mesafesine sahip Superb’in sedan versiyonunda bagaj hacmi, stepne bölümü dahil 625 litre. Bagaj kapağı, elektronik kilitle donatılırken, eller doluyken bagaj kapağının kolayca açılabilmesine olanak tanıyan “sanal pedal”, Superb’de ilk kez kullanıyıor. Bu sistem, ayağın tamponun alt kısmına uzatılması sayesinde bagaj kapağının kendiliğinden açılmasını sağlıyor.
Daha lüks detaylar ve daha fazla fonksiyonel çözümlerle donatılan iç mekan, aracın mükemmeliyetçi karakterini ortaya koyuyor. Nitekim ambiyans aydınlatmaları, ısıtmalı direksiyon simidi, üç bölgeli klima gibi donanımların yanı sıra, özellikle soğuk iklimler için geliştirilen ısıtmalı ön ve arka koltuklar, aracı önceden ısıtmaya yarayan klima, ısıtmalı cam suyu da ülkelere ve donanım paketlerine göre değişen unsurlardan.
Superb’de kullanılan ve tek kelimeyle akıllıca denilebilecek 29 pratik çözümün 23’ü bu modelde ilk kez kullanılıyor. 10 tanesi ise ilk kez bir Skoda modelinde yer alıyor. Ön kapılarda bulunan şemsiye gözlerinin yanı sıra Superb’de, arkada tablet bilgisayar tutucuları, ön taraftaki kol dayanağı içindeki  eşya gözünde tablet koyma yeri, arkada USB ve 230 volt soket girişi, kapılarda 1.5 litrelik şişelerin konulabileceği bölmeler, bunlardan bazıları.

 

Yeni Skoda Superb: Araçta kesintisiz iletişim

Bunun dışında yeni nesil Superb, modern dünyanın iletişim gereksinimlerine de cevap verecek özellikler içeriyor. İsteğe bağlı sunulan yeni nesil 8 inçlik Colombus dokunmatik multimedya ve navigasyon sistemine sahip Superb, internete kablosuz bağlanma imkanı sunarken, ayrıca Smart Gate ve Mirror-Link (Apple ve Android uyumlu) ile de akıllı telefonlardaki uygulamaların araç içinde de kullanılmasını, özel uygulamalar sayesinde araçla ilgili bilgilerin telefonlardan takip edilebilmesine de olanak veriyor. İstenirse üç boyutlu navigasyonla alınabilen Superb, istenirse üç boyutlu ses teknolojisine sahip 12 hoparlörlü Canton ses sistemiyle de alınabiliyor.

Superb’de sunulan isteğe bağlı donanımların sayısı 150’nin üzerinde.
“Yürüyen salon“ olarak nitelenebilecek Superb’de, “Sürüş Modu“ seçiminin yanı sıra ilk kez “Dinamik Şasi Kontrolü” (DCC)  de sunulacak. Bu sayede araç, gerektiğinde “Standart“, “Konfor“ ve “Sportif“ sürüş seçeneklerinden biriyle kullanılabilecek. Bu sayede araç, seçilen sürüş moduna göre sürücünün stiline uyum sağlayabiliyor.  Bununla birlikte her bir sürüş moduna göre süspansiyon sistemi de kendisini ayarlıyor.
Güvenlik alanında sunduğu aktif ve pasif güvenlik destek sistemleriyle de çıtayı yükselten yeni Superb, muhtemel bir kaza öncesi kemerleri gerginleştirip, açık camları kapatarak ön koltuktaki yolcuları korumaya alan “Çarpışma Hazırlık Sistemi”,  “Kör Nokta Uyarı Sistemi”, 210 km/s hıza kadar kullanılabilen “Adaptif Hız Sabitleyici”, özellikle şehir içinde öndeki araçla aradaki mesafenin tehlikeli boyutlara gelmesi halinde frenleme yapabilen “Ön Bölge Yardımcısı”, “Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi”, “Geri Görüş Kamerası”, “Şerit Takip Asistanı”, “Akıllı Far Yardımcısı”, “Sürücü Yorgunluk Tespit sistemi” gibi donanımlarla dikkat çekiyor. Ayrıca yatay/dikey park yapabilen ve parktan çıkabilen yeni nesil Park Yardımcısı da seçenekler arasında. Yeni Superb’de hava yastığı sayısı ise, “diz hava yastığı” da dahil olmak üzere 9’a ulaşabiliyor.

Yeni Skoda Superb: Türkiye pazarında yer alacak motor seçenekleri

Yeni Skoda Superb‘de, 5 farklı güçte benzinli ve üç dizel motor seçeneği satışa sunulacak. Türkiye’de de satılacak benzinli motor seçenekleri 1.4 lt TSI (125 ve 150 HP) olarak sıralanırken, ayrıca 1.8 TSI (180 ve 220 HP) ve 2.0 lt TSI (220 ve 280 HP) seçenekleri mevcut. Dizel motorlar ise 1.6 lt (120 HP), 2.0 lt (150 ve 190 HP) hacimlerinde.
Tüm motor seçeneklerinde Start-Stop ve enerji geri kazanımı sistemleri de yer alıyor. Bu sayede yeni Superb, motor seçeneklerine bağlı olarak önceki nesline göre yüzde 30’lara varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor.

1 YORUM

  1. 2015 Yeni superb yorumlarım,
    Direksiyon simidi yuvarlak eski model olarak gelmiş.
    Sunroof perdesi çok ince. Daha kalın bir maddeden ve elektirkli olabilirdi.

    Test aracı henüz gelmediği test etme imkanımız olmadı.
    Genel görünümü ve İç dizaynı passattan daha kaliteli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz