Otomotiv dünyasında efsane olabilmek için bazen büyük ve güçlü olmak gerekmiyor. Yeni Suzuki Jimny, geçmişin başarısını geleceğe taşıma peşinde.

Samurai serisinin devamı niteliğindeki Suzuki Jimny, ilk kez 1998 yılında tanıtılmıştı. Geçen 20 yıl içerisinde minör değişiklikler geçiren Yeni Suzuki Jimny, bu yıl 3. Nesliyle tanıtıldı.

Daha dik konumlandırılan A sütunları ve yatay konumlu motor kaputu, sürücünün görüş alanını artırıyor. Siyah ön ızgara araca hem güçlü bir görünüm katıyor hem de premium sınıftaki SUV’lara gönderme yapıyor.

Yan bölümde 15 inçlik koyu renkli alaşım jantlar sportif görünümü destekliyor. Çamurluk çevresi ve yan gövdedeki plastik kaplamalar ise Jimny’yi olası ufak tefek darbelerden koruyor.

Arkada tampona entegre edilen stop lambaları sadece yalın tasarımı devam ettirmekle kalmıyor, aynı zamanda daha geniş bir bagaj açıklığına imkân tanıyarak fonksiyonelliğe katkı sağlıyor.

Jimny, kötü hava şartlarında daha fazla görünürlük sunan “Kinetik Sarı” veya arazide daha kolay gizlenmeye yardımcı olan “Orman Yeşili” gibi iki yeni renk de dahil olmak üzere sekiz farklı gövde rengiyle satışa sunulacak.

Jimny’nin iç mekânında da yalın yapı karşımıza çıkıyor. İç mekan basit ama işlevsel tasarlanmış. Temizlemesi kolay ve çizilmeye karşı dayanıklı malzemelerle oluşturulan kokpit bu sebeple siyah renkte.

Derinlemesine gömülmüş kare çerçeveli göstergeler güneş parlaması da dâhil olmak üzere her türlü sürüş koşulunda rahatlıkla okunabiliyor.

Bluetooth uyumlu akıllı telefon desteğine sahip dokunmatik ekranlı ses ve görüntü sistemi ise aracın belki de en modern noktası.

Eski Jimny’e göre 53 litre artan bagaj kapasitesi yeni Jimny’de 377 litreye ulaşmış. Katlanan arka koltuklar, geniş bagaj ağzı, bagajın yan duvarları ve koltuk tasarımının optimizasyonu sayesinde kullanışlı, düz ve geniş bir yükleme alanı kullanıma sunuluyor.

Yeni Suzuki Jimny’de hangi motor kullanılacak?

Yeni Suzuki Jimny’de 1.5 litre hacminde 100 beygirlik atmosferik bir motor kullanılıyor; Motor, 130 Nm tork çıkışına sahip. Motor gücü 5 kademeli manuel ya da 4 kademeli otomatik şanzımanla tekerleklere iletiliyor. Karma yakıt tüketimi 6.8 litre ile 7.5 litre arasında değişiyor.

Araç; merdiven tipi şasi, üç açılı helezon yaylı 3 kollu sabit aks ve arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sistemi olmak üzere iddialı bir kombinasyonla geliyor. Suzuki tarafından geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemine ALLGRIP PRO ismi verilmiş.

37 derecelik yaklaşma açısı, 28 derecelik rampa açısı ve 49 derecelik uzaklaşma açısı yeni Suzuki Jimny’nin engelleri ve dik tepeleri, tamponlarını veya alt kısmını çizmeden tırmanmasına izin veriyor.

Yeni Suzuki Jimny’de kullanıma sunulan 4×4 sisteminin; 2H (iki tekerlekten çekiş), 4H (dört tekerlekten çekiş) ve 4L (arazi takviyesine sahip dört tekerlekten çekiş) olmak üzere farklı sürüş modları bulunuyor.

Yeni Suzuki Jimny ne zaman Türkiye’de satılacak?

Peki; Yeni Suzuki Jimny ne zaman Türkiye’de satılacak. Bu soruyu yönelttiğimiz Suzuki Türkiye yetkilileri bu yılın Kasım ayını işaret ediyorlar. Ancak son dönem döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle bize göre satışa başlanması 2019 yılı başını bulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz