Bugün Türkiye, onlarca otomobili topraklarında üreten ve satan bir ülke. Ama ilk kez hibrid bir otomobil ülkemizde üretilecek. Yeni Toyota C-HR’ı ya da artistliğe gerek yok, C-HR’yi, İspanya’daki dünya lansmanında kullandık.

Merhaba,

Japon üretici Toyota genellikle modellerini harf kısaltmalarıyla isimlendiren bir marka değil. Ancak C-HR için bu yolun dışına çıkmış. Coupe High Rider kelimelerin baş harflerinden ismini alan araç, ilk kez 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda konsept olarak sergilenmişti.

Markanın TNGA ismini verdiği platform üzerinde yükselen araç, markayı B-SUV segmentinde temsil ediyor.

Sıra dışı görünen otomobil keskin hatlarıyla kişiliğini ortaya koyuyor. Ön bölümde farlar ince tasarlanmış ve çekik yapısıyla çamurluklara kadar uzanıyor. Farların içinde yoğun bir LED kullanımı görüyoruz. Girinti ve çıkıntılarıyla dikkat çeken tampon da güçlü görünümü destekliyor.

Aracın yan görünümü, kısa ve yüksek tutulan arka yapısı sebebiyle çok sportif. Ayrıca arka kapının açma kolunun cam seviyesine gizlenmesi ile coupe görünümü elde edilmiş. Kapı altlarındaki kabarıklıklar da gözlerden kaçmıyor.

Toyota CHR ’nin arka kısmı da kendisinden bolca bahsettireceğe benziyor. Küçük tutulan arka cam seviyesinden bagaj dik bir açıyla iniyor.  Bumerang formlu stoplarda da farlar gibi bolca LED kullanımı görüyoruz.

Otomobilin iç mekanı da dışarıdaki keskin çizgilerden nasibini almış. Malzeme kalitesi tatmin edici düzeyde. Orta  konsolda en dikkat çeken parça üstte bulunan 8 inçlik ekran. Toyota Touch 2 olarak isimlendirilen bu multimedya sistemi, konumu ve tasarımı itibarıyla, sonradan eklenmiş gibi görünüyor.  Ekranın sağında ise Corolla ve Auris’te tanıştığımız ve sayesinde geçmişi andığımız, dijital saat yer alıyor.

Toyota CHR ’nin göstergeleri iki dairesel yapı ve ortasındaki dijital ekrandan oluşuyor. Otomobil 2.640 mm’lik aks aralığına sahip. Bu mesafe segmentinin en iyisi ve bir üst segmentteki  Nissan Qashqai’yi bile yakalıyor. Bu büyüklüğün sebebi; aracın Prius ile aynı platform üzerine inşa edilmiş olması.

Büyük aks aralığı önde yeterli genişliğin sunulmasını sağlıyor. Aynı şekilde arkada da diz mesafesi sorunsuz. Fakat baş mesafesi sınırda. Ayrıca arkada tavanın alçalan yapısıyla birleşen küçük camların yarattığı ortam tek kelime ile; klostrofobik.

Aracın bagaj hacmi 370 litre olarak açıklanıyor. Bu hacim rakibi, Nissan Juke’dan fazla. Nissan Qashqai’nin 401 litresinin ise gerisinde.

Toyota CHR ’de iki tip motor kullanılacak. Bunlardan birisi 1.2 litrelik turbo benzinli motor olacak. Bu ünite, 116 beygir güç ve 185 Nm tork çıkışına sahip. Bu motor seçeneğinin fabrika verisine göre tüketim ortalaması 5.9 litre. CVT teknolojili otomatik şanzımanlı versiyonlarında 4×4 opsiyonu da sunuluyor.

Diğer motor seçeneği ise hibrid versiyon olacak. 1.8 litrelik içten yanmalı ve elektrikli motordan güç alan bu versiyon 122 beygirlik güç çıkışına sahip. Hibrid seçeneğin yakıt tüketimi ortalaması ise 3.8 litre olarak açıklanıyor. Bu model 3 yıl – 100 bin km garantiye sahip olacak. Hibrid sistemin aküleri ise 5 yıllık garantiye sahip. Her yıl 25 Euro ödeyerek pillerin garantisini 10 yıla kadar uzatmak mümkün.

İspanya yollarında deneyimlediğimiz araç, orta sertlikteki süspansiyonu ile yeterli konforu sunuyordu. Uzun aks aralığı sayesinde B-SUV’larda yaşanan zıplama sorunuyla C-HR’de karşılaşmadık.

Aracın yol tutuş dinamikleri ise yeterli. Ancak bu iki konudaki gerçek yorumumuz Türkiye’deki testte netleşecektir. Yalıtım ise genel anlamda başarılı. Ancak rüzgar sesinin iç mekana sızdığını unutmayalım.

Toyota CHR, Türkiye’de 83 bin 850 TL’den başlayan fiyatla ve Advance, Dynamic, Diamond donanım seçenekleriyle satılacak. Geçtiğimiz günlerde ÖTV oranları düşürülen hibrid seçeneğın başlangıç fiyatı ise 98 bin TL olacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz