Volvo’nun yenilenen SUV modeli XC90 bugünkü test konuğumuz. İşte araçla ilgili yorumumuz.

Yeni Volvo XC90 dizel test sürüşü BÖLÜM 1 — https://youtu.be/e0C6CSquysg
Yeni Volvo XC90 dizel test sürüşü BÖLÜM 2 — https://youtu.be/zIl0HneaAMI

 

Volvo XC90, güvenlik sistemleri ve donanımlarıyla gönül çelerken aslında çok mu korumacı olmuş? Buna siz karar verin.

Bugün sizler için Volvo’nin yeni SUV’u XC90’nı inceleyeceğiz.

İlk kez 2002 yılında tanıtılan XC90, geçtiğimiz yıl ikinci nesliyle yollara çıktı. Araç, SPA ismi verilen yeni bir global platform üzerinde yükseliyor.

Aracın ön tasarımı marka için yeni bir başlangıcı temsil ediyor. Büyük radyatör ızgarası aracın boyutları ile orantılı ve görünümü destekliyor.

XC90 farklı bir far tasarımına sahip. İskandinav mitolojisinin bir karakteri olan Thor’un çekicini andıran LED aydınlatmalar farların tam ortasında yer alıyor. Farların kalan kısmında da LED kullanımını görüyoruz.

Aracı yandan incelediğimizde de heybetli yapısı belli oluyor. Havalı süspansiyonlara sahip olan XC90, motor kapalıyken yere yaklaştığından büyük bir station wagon’u andırıyor. Yan tasarımda ön ve arka çamurluk üzerindeki izler dikkatlerden kaçmıyor.

Arka kısımsa öne göre geçmiş Volvo modellerine daha çok benziyor. Tavanda ince başlayan aşağıya doğru da kalınlaşan stoplar, bir önceki XC90 modelinin modernize edilmiş hali gibi. Bu kısımda da LED’lerden faydalanılmış. Bagaj kapağındaki ters açılarsa farklı bir görünüm oluşturuyor.

İç mekâna geçtiğimizde kalite ve sadelik her noktada hissediliyor. Fakat kokpit, kullanılan renklerden dolayı kullanıcıya soğuk geliyor.

Orta konsolun en üstünde müzik sisteminin merkezi hoparlörü yer alıyor. Altta ise 9.3 inçlik Sensus ekran ve yanlarında havalandırma çıkışları yer alıyor. Havalandırma kumandaları ise en altta bulunuyor.

Markanın Sensus ismini verdiği merkezi ekran, dokunmatik ve pek çok işlemin yapılmasına olanak sağlıyor. Dikine yerleştirilmiş bir tablet formundaki ekranın tasarımı Tesla modelindekini andırıyor.

Dokunma hassasiyeti çok başarılı olan ekran, eldivenle bile kullanılabilme özelliğine sahip. Menü geçiş hızı gayet tatmin edici.

XC90, 3 metreye ulaşan bir aks aralığına sahip. Bu sayede önde ve arkada fazlasıyla geniş diz mesafesi sunuyor. Baş mesafesi konusunda da sorun yaşanmıyor. Araç 5 kişilik konumdayken 1868 litrelik bagaj hacmi sunuyor.

Bagajdaki üçüncü sıra koltuk biraz meşakkatli açılıyor. Önce bagajdaki saklama perdesini sökmeniz gerekiyor. Ardından da ikinci sıra koltukları öne almanız. Akabinde zeminden koltukları çıkarabiliyorsunuz.

Test ettiğimiz dizel XC90’da markanın D5 ismini verdiği 2 litre hacminde, turbolu bir ünite görev yapıyordu.  Bu motor 4250 devirde 225 beygir güç, 1750 devirle 2500 devir arasında ise 470 Nm tork üretiyor.

Motorun gücü 8 kademeli, tam otomatik bir şanzımanla tekerleklere iletiliyor. Aracın ağırlığının 2 tonu geçtiği düşünüldüğünde performansının yeterli olduğunu görüyoruz. Alt devirlerden itibaren istekli bir hızlanma yaşanıyor.

XC90 fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 7.8 saniyede ulaşıyor. Boyutlarına göre ekonomik olan araç ile yakaladığımız test ortalaması 8.5 litreydi.

XC90’da elektronik kontrollü viskoz yapılı dört tekerlekten çekiş sistemi sunuluyor. Ön tekerlekler patinaja düştüğünde vizkoz sıvı, akışkanlığını kaybederek gücün arka aksa aktarılmasını sağlıyor.

Araç virajlarda bir miktar yana yatsa da güven veriyor. Dinamizmin BMW X5 ve Porsche Cayenne düzeyinde olmadığını söylemeliyiz. Direksiyon sistemi hissiz kalıyor. ESP sistemi ise hiçbir maceraya izin vermeyecek kadar hızlı çalışıyor.

Test aracımızda sunulan havalı süspansiyonlar sayesinde konfor düzeyi çok başarılı. Darbeler başarıyla emiliyor. Sadece motor sesi, yüksek devirlerde iç mekana sızıyor.

Volvo, XC90 ile yepyeni bir sayfa açıyor. Aracın sürüşü ve konforu başarılı. Ancak ne yazık ki onda diğer premium modellerdeki ruhu yakalayamadık. Bizce bunun en büyük sebebi, araçta saymakla bitiremeyeceğimiz çeşitlilikte güvenlik sistemi olması ve bunların 0 tolerans ile çalışması.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz