Modern otomobil kullanıcılarının akıllı fonksiyonellik beklentisi çerçevesinde tasarlanan yeni Volvo XC90, zorlu park koşullarını ve dar alanlarda manevrayı kolaylaştıran bir dizi yenilikçi çözüme sahip.

IntelliSafe destek teknolojileri, artık park yerine otomatik geri gitme ve paralel bir park noktasına girip çıkma özelliği de sunan genişletilmiş bir Park Yardım Sistemi içeriyor. XC90 aynı zamanda orta konsoldaki geniş ekrandan otomobilin etrafında 360° açıyla dijital olarak yaratılmış kuşbakışı görüntü de sunabiliyor.
Volvo Car Group Araştırma ve Geliştirme Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr Peter Mertens, “Araştırma enstitüleri tarafından yürütülen pek çok araştırma, görüşülen sürücülerin neredeyse üçte ikisinin dar park koşullarında kendilerini rahatsız hissettiklerini ortaya koyuyor. Genişletilmiş Park Yardım Sistemi ve kuşbakışı görüntü fonksiyonu gibi seçenekler, bu stresli durumları konforlu, hassas ve güvenli manevraya dönüştürüyor,” diyor.
Daha ileri seviyede geliştirilmiş Park Yardım Sistemi, sürücü vites kutusunu ve otomobilin hızını kontrol ederken, direksiyonu devralıp yönlendirerek hem paralel hem de iki araç arasına park etmeyi kolaylaştırıyor.
Ultrasonik sensörler park alanını tespit ediyor
Park manevrası, otomobilin etrafındaki oniki ultrasonik sensörden gelen bilgilere dayanıyor. Sürücü paralel park sırasında Park Yardım Sistemi’ni aktive ettiğinde, sensörler boş park alanları için otomobilin yanlarını taramaya başlıyor. Otomobilin uzunluğundan minimum 1.2 kez daha uzun bir park alanı tespit edildiğinde, sürücüye sesli bir sinyal ve gösterge panelindeki bir mesajla bildiriliyor. İki araç arasına park durumunda, alanın aracın genişliğine ek olarak bir metre daha geniş olması gerekiyor.
Ekran daha sonra sürücüyü otomobil park olana kadar gösterge panelindeki metinler ve animasyonlar aracılığıyla adım adım yönlendiriyor.
Otomobilin üstünden kuşbakışı görünümü
Yeni XC90 aynı zamanda sürücüye çevreye dair kuşbakışı görüntü sağlayan ve otomobilin üstünde belli bir noktadan görülen 360°, tüm etrafı saran görüntü sunuyor.
Bu kuşbakışı görüntü dört gizli balıkgözü kamera tarafından sağlanıyor. Bu kameralardan biri öne, ikisi kapı aynalarına ve biri de arka plaka üzerine monte edilmiş durumda.
360° lik görüntü ayrıca ön, arka ve yan görünümler gibi çevreye dair diğer görüntülere de rahat erişim sağlıyor.
Peter Mertens, “360° görüntü, sürücünün görüşünün doğrudan engellendiği durumlarda, örneğin iki yanı engellerle dolu dar bir yoldan çıkarken ya da bir römork veya karavana doğru geri geri giderken son derece yararlı,” diyor. “Ayrıca park sırasında, örneğin otomobilin tamamen park çizgileri dahilinde olduğundan emin olmak istediğinizde büyük destek sağlıyor.”
Yan Trafik Uyarısı
Yeni XC90’da bulunan üstün IntelliSafe çözümleri, bir park alanından geri geri çıkarken sürücünün arkasını kollayan Yan Trafik Uyarısı’nı da kapsıyor. Sürücüyü sesli bir sinyal ve ortak ekrandaki uyarı ile ikaz ederek, her iki tarafta 30 metreye kadar yaklaşan trafik hakkında uyarıda bulunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz