Yeni VW Tiguan, ikinci nesliyle Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sahne aldı. Yeni VW Tiguan ailenin yeni üyeleri gibi modüler MQB platformu üzerine geliştirilmiş.

Aracın tasarımı eskisine göre daha köşeli bir hale gelmiş. Ön bölümde düz inen radyatör ızgarası ve ince farlar dikkat çekiyor. Yan bölümde kapı kolları seviyesindeki ütü izleri aracı güçlü kılarkan, arkadaysa ters L formundaki stoplar öne çıkıyor.

Yeni VW Tiguan eski modele göre 60 mm uzamış, 30 mm genişlemiş. Aks aralığındaysa 77 mm artış olmuş. 33 mm azalan yükseklikle çok daha dinamik bir araç ortaya çıkmış.

VW, ayrıca Amerika ve Çin pazarlarına uzatılmış aks aralığına sahip bir Tiguan da üretecek. Bu versiyon hem 5 hem de 7 koltuklu satılacak.

Aracın iç mekanı da modernize edilmiş. Golf’ten tanıdığımız mutimedya sistemi orta konsolda yer bulmuş. Bunun yanında gösterge tablosunun olduğu yerde opsiyonel olarak 12.3 inçlik Active Info Display sistemi de sunuluyor.

Aracın aks aralığının artması neticesinde diz mesafesi konusunda 29 mm’lik bir iyileşme olmuş. Bagaj hacmi de 145 litrelik artışla 615 litreye çıkmış. Arka koltuklar yatırıldığındaysa 1655 litrelik devasa bir alan oluşuyor.

Araçta sunulacak benzinli motorlar 125 PS, 150 PS, 180 PS ve 220 PS güç çıkışına sahip. Dizel cephesindeyse 115 PS, 150 PS, 190 PS ve 240 PS’lik TDI üniteler bulunacak. Baz motor versiyonları sadece önden çekişli satın alınabilecek. Diğer motorlardaysa 4×4 sistemi opsiyonel olacak.

Yeni VW Tiguan’ın arazi açıları da iyileşmiş. Eskiden 18.3 olan yaklaşma açısı 25.6 dereceye, Uzaklaşma açısı ise 24.7 dereceye çıkmış. Araçta sunulan 4Motion 4 tekerlekten çekiş sisteminde beşinci nesil Haldex kullanılmış. Normal kullanımda gücü sadece ön tekerleklere ileten sistem, patinaj yaşandığında gücü arka tekerleklere de iletiyor.

Yeni VW Tiguan’ın gelecek yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz