Opel, B segmenti temsilcisi Corsa’nın yeni versiyonunu bugün resmi olarak tanıttı. Corsa E olarak anılacak yeni modelin dünya prömiyeri ise sonbahardaki Paris Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

Tamamen yenilenmesine karşın yeni Corsa eski modelle ciddi anlamda benzerlikler taşıyor. Beşinci jenerasyon Corsa, Adam modeli ile başlayan tasarım çizgisine göre şekillendirilmiş. Aracın iki karoser seçeneği bulunacak. 3 kapılı versiyon sportif görünüm geleneğini sürdürürken, 5 kapılı versiyon daha klasik bir arka kısma sahip olacak.
Aracın platformu mevcut model ile aynı olduğundan uzunluğu sadece 3 mm artmış. Bu nedenle iç mekanda satıştaki model kadar bir genişlik sunacak. Bagaj hacmi de 285 litre olacak.
Buna karşın Opel tasarımcıları, Corsa E’ye daha sofistike bir iç mekan geliştirmişler. Adam modelinden ilham alınan iç mekanda Opel’in Intellilink dokunmatik ekranı her şeyin merkezinde yer alacak. 7 inçlik bu ekran BringGo (navigasyon), Stitcher ve TuneIn gibi aplikasyonlarla gelecek.
Aracın opsiyon listesi de geniş tutulmuş. Isıtmalı ön koltuklar, direksiyon, ön cam ilk dikkat çekenler. Ayrıca ambiyans ışıklandırma, tam boy panoramik cam tavan da satın alınabilecek. Güvenlik donanımları içindeyse kör nokta uyarı sistemi, otomatik uzun farlar, şerit uyarı sistemi, bi-xenon farlar ve geri görüş kamerası bulunacak.
Daha önce belirttiğimiz gibi aracın altyapısı dördüncü jenerasyon Opel Corsa’dan alınmış. Buna karşın yeni süspansiyon geometrisi ve parçaları ile daha iyi yol tutan ve konforlu bir araç ortaya çıkarılmış. Yeni hıza duyarlı direksiyon, City modunda hafifleyerek şehir içinde sürücüye yardımcı olacak.
Yeni Opel Corsa, otomatik park sistemi, yokuş kalkış desteği, lastik basınç uyarı sistemi gibi elektronik oyuncaklara da sahip olacak.
Motor gamına gelecek olursak. Yeni Opel Corsa’da baz motor 1.0 litrelik 3 silindirli direkt enjeksiyonlu turbo ünite olacak. Bu motor 90PS ve 115 PS’lik iki güç çıkışına sahip olacak. Motorların torku ise 170Nm olacak.
İkinci motorsa 1.4 litre 100 PS’lik ünite olacak. Bu modelin torku ise 200 Nm. Mevcut modeldeki 1.2 litre ve 1.4 litre atmosferik motorlarsa korunacak. Dizel cephesindeyse 1.3 litrelik CDTi motorun kullanımı sürecek.
Sonbaharda Avrupa’da satışa sunulacak olan yeni Opel Corsa, Türkiye’de gelecek yılki Autoshow Fuarı2nın ardından bayilerde olacak.

[envira-gallery id=”6313″]

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz