“Créative Technologie” imzasıyla yeni ürünler lanse etmeye devam eden Citroën, imzasını en iyi yansıtan modelini pazara sunuyor; Yeni Citroën C4 Picasso…
Yeni Citroën C4 Picasso ile otomobil teknolojisinde alışılan güvenlik, konfor, sürüş keyfi gibi kavramlara yeni bir özellik daha ekleniyor; Akıllı yazılım sistemleri ile evde ya da ofis ortamındaki kullanım alışkanlıkları artık araç içinde de sağlanıyor.
Bu doğrultuda, teknolojinin otomobil içerisindeki kullanımını yeniden şekillendiren CITROËN C4 Picasso; PSA gurubu içerisinde EMP 2 platformunu kullanan ilk model olma özelliğini de taşıyor. Yeni platform daha hafif gövdesi ve alçaltılmış yapısı sayesinde rekor seviyede düşük karbondioksit salımı ve az yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni Citroën C4 Picasso, kompakt boyutlarına rağmen geniş iç hacmi ile segmentinde referans model olma özelliğine devam ediyor. Türkiye lansmanı Çeşme’de gerçekleştirilen Yeni C4 Picasso, 24 Eylül itibariyle 68.800 TL’den başlayan satış fiyatı ile Türkiye’deki 50’den fazla Citroën satış noktalarında..

Yeni C4 Picasso, gerek sıradışı ve bir o kadarda iddialı tasarımı, gerekse araç içerisinde akıllı tablet teknolojisinin kullanımı ile çok farklı bir otomobil olduğunu ilk andan itibaren gösteriyor.

Citroën C serisinin en prestijli aracı Yeni C4 Picasso olacak;
Basın toplantısında konuşan Citroën Baylas Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu; Yeni Citroën C4 Picasso modelinin, Citroën ‘in C serisi ürün gamının en prestijli ve markanın imzasını en iyi yansıtan modeli olacağını belirtti. Tatoğlu, 2013 yılı sonuna kadar, son 3 aylık dönemde Yeni C4 Picasso modellerinden 500 adet satış gerçekleştireceklerini vurgulayarak, Yeni C4 Picasso’nun 7 kişilik modeli olan Yeni Citroen C4 Grand Picasso’nun da Kasım ortalarında pazara sunulacağı belirtti.

Yeni C4 Picasso ile Citroën tekrar Monospace segmentinde podyuma çıkacak;
Bahattin Tatoğlu Yeni Citroën C4 Picasso ile Citroën ‘in daha önceki yıllarda olduğu gibi yine Monospace segmentinde ilk sıralarda yer alacağını söyledi. Bir önceki C4 Picasso’nun lanse edildiği 2007 yılından bugüne kadar 4.500 adet satıldığını, Yeni C4 Picasso’nun 2014 hedefinin ise 3.000 adet olduğunu belirten Tatoğlu, bu hedeflere ulaşma konusunda Yeni Picasso’nun müşterilere sunduğu farklı teknolojilerine güvendiklerini söyledi.

2014 pazarı 2013 gibi olur;
Konuşmasının diğer bölümlerinde pazar öngörüsü hakkında da bilgi veren Citroën Baylas Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, 2013 yılı pazarının 820 – 830 Bin seviyelerinde tamamlanacağını, 2014 yılının ise bu seviyelere çok yakın, 830-840 Bin seviyelerinde öngörüldüğünü belirtti.

Yeni C4 Picasso mantığın yanı sıra duygulara da hitap edecek

C4 Picasso Ürün Sorumlusu İzlem Kulbilge, Yeni C4 Picasso’nun kullanım kolaylığı, geniş iç hacmi, düşük yakıt tüketimi, ekonomik bakım maliyetleri gibi rasyonel sebeplerinin yanı sıra sadece tasarımı için de alınacağını beklediklerini belirtti. Bir önceki nesil Picasso’da 5 ve 7 kişilik modellerin aynı müşteri profiline hitap ettiğini ancak Yeni C4 Picasso’da her iki kasanın farklı müşteri profillerine hitap edeceğini söyleyen Kulbilge, 7 kişilik Picasso’nun önceden olduğu gibi yine ailelerin ilgisini çekeceğini, bu nedenle de modern bir monospace olarak pazarda konumlanacağını ancak asıl farkın 5 kişilik modeldeki farklılaşma olduğunun altını çizdi. Bu nedenle 5 kişilik Picasso’nun sadece monospace segmentinden değil, pazarın diğer segmentlerinden de müşteri alacağını beklediklerini söyledi. Özellikle otomobillerinden daha fazla keyif, daha fazla güvenlik ve daha farklı bir “tarz” bekleyen SUV ve C sınıfı kompakt otomobil müşterilerinin Yeni C4 Picasso ile aradıklarını bulacaklarını ifade etti.

Sadece bir aile otomobili değil;

Yeni C4 Picasso’nun en önemli özelliği, ürünün pazardaki konumlandırmasının bir önceki nesline göre farklılaşmasından kaynaklanıyor. Yeni C4 Picasso’nun özellikle 5 kişilik versiyonu, sadece bir aile otomobili değil, aynı zamanda bireysel kullanıcıların da beğenerek kullanacakları bir otomobil olarak geliştirildi. Yeni C4 Picasso özellikle tasarım konusunda şimdiye dek üretime geçen modeller arasında konsept tasarımına en yakın duran model olarak öne çıkıyor. Aracın ön tarafındaki gündüz LED’leri normal farların üzerinde yerleştirilerek otomobile dinamik , hatta agresif bir görünüm kazandırıyor.Aracın arkasındaki 3D LED farlar bu çizginin devamı olarak dikkat çekiyor.

Yeni C4 Picasso tablet teknoljisi ile otomobil dünyasında yeni bir sayfa açıyor

Yeni C4 Picasso’nun en farklı özelliğinin otomobilde tablet teknolojisi kullanmasından kaynaklanıyor. Özellike araç içinde, ön konsolda yakalanan sade şıklık tamamen 7″ dokunmatik tablet ekranın aynı zamanda tüm araç fonksiyonlarının kumanda edildiği bir panel olması sayesinde gerçekleşiyor. Buna ek olarak 12″ panoramik gösterge kullanıcının tercihleri doğrultusunda kişiselleştirme imkanı tanıyor. Farklı grafik tasarımları ile farklı temaların seçilmesi mümkün olduğu ekrana istenilen bir fotoğraf da yerleştirilebiliyor.

PSA’nın yeni platformu EMP 2 ilk kez Yeni C4 Picasso’da ;
Yeni Citroën C4 Picasso; PSA gurubu içerisinde EMP 2 platformunu kullanan ilk model olma özelliğini taşıyor. Yeni platform 140 kg daha hafif olması sayesinde, rekor seviyede düşük karbondioksit salımı ve en az yakıt tüketimi değerlerine sahip olabilmekte.
C4 Picasso, kompakt boyutlarına rağmen geniş iç hacmi ile segmentinde referans model olma özelliğine devam ediyor. Loft dairelerden esinlenerek hazırlanmış kabininde konfor için yaratılmış teknolojik yenilikler C4 Picasso’nun bir diğer farklılıklarını oluşturuyor.

Yeni bir Şanzıman ETG 6 ;
Yeni C4 Picasso’daki başka bir yenilik ise yeni bir şanzmanın yine ilk kez C4 Picasso ile kullanılıyor olması. ETG 6 şanzıman kısaltılan vites aralıkları ve optimize edilen düşün vites kalkışları ile sürüş konforunu ve zevkini artırmakta.

Hem Güvenlik Hem Konfor için Teknoloji;
Yeni C4 Picasso’da konfor ve güvenlik adına birçok bir çok teknolojik ekipman bulunmakta:

AFIL Şerit İhlal Uyarı Sistemi: İstem dışı şerit değişikliklerini, sürücüye emniyet kemerinin titreşimiyle bildiriyor.
Park Asist : Kendi kendine otomatik park etme özelliği, ancak Yeni C4 Picasso sadece park etmiyor aynı zamanda kendi kendine park yerinden çıkabiliyor.
Hıza Duyarlı Aktif Emniyet Kemeri: Bu sistem emniyet kemeri mekanizmasında bulunan bir motor sayesinde çalışabilmekte. Motor her iki yöne doğru çalışabildiğinden, aracın hızına ve yoldaki riskine göre kemeri gerer ya da gevşetir. Ayrıca, araç ilk hareket ettikten sonra, 10 km hıza ulaştığından sistem hem sürücünün hemde öndeki yolcunun kemer boşluğunu alır.
Akıllı Far Sistemi: Bu sistem uzun farlar yanık durumdayken karşıdan bir araç gelmesi durumuna, farları kendiliğinden kısa konuma alır. Araç geçtikten sonra tekrar uzun far konumuna getirir. Ayrıca, arkadaki aracın sollaması, şehir ışıkları veya öndeki araca yaklaşılması durumlarında da sistem devreye girmekte.
Mesefe Koruma Sistemi: Bu sistem 60 km hız ve üzeri durumlarda devreye girebilmekte. Öndeki araç ile istenilen mesafenin korunmasını sağlamakta. Mesafenin kısalması durumunda, alarm gerek ekrandan gerekse sesli olarak uyarı verir. Aynı zamanda aktif emniyet kemeri de gerilerek sürücü hem uyarılır hemde olası bir risk için hazırlık yapmaktadır.
Kör Nokta Uyarı Sistemi: Kör noktada kalan araçları, yan aynalarda bulunan küçük bir uyarı lambası aracılığıyla sürücüsüne bildirmekte.
Juke box: Araç içerinde bulunan juke box özelliği ile istenilen müzikler USB ile aracın hafızasına laınabilmektedir.

PICASSO’YA HAS ÇİZGİLERİ BARINDIRAN BENZERSİZ SIRADIŞI TASARIMI HİSSEDİN…

CITROËN C4 Picasso’nun tasarım dili tıpkı isim babasının resimlerinde olduğu gibi, aynı anda değişik açılardan otomobilin duruşunu farklı tatlarda sunabilen geometrik şekillerin vurgulanması halinde. CITROËN C4 Picasso; yepyeni bir bakış sağlayan ön tasarımı, dinamik yan çizgisi ve markanın konsept araçlarından esinlenilerek geliştirilen 3D LED arka farları ile oldukça güçlü ve etkileyici bir tasarıma sahip. LED gündüz farları alışılmışın dışında ana farların üzerine konumlandırılarak ön ızgaraya zarif bir şekilde entegre edilmiş. Sis farları da bu ön tasarıma uyumlu bir görünüm sunuyor. Alçaltılmış motor bloğu ve taban platformu tek hacim otomobillere görülmemiş dinamik bir duruşun oluşmasını sağlıyor. Bu dinamik tarzını sıra dışı stille birleştiren C4 Picasso, krom çıta detayları ile elegan tavrını ön kısımda hissettiriyor.
Yeni Citroën C4 Picasso, dikkat çekici tasarıma ve EMP2 platformunun sunduğu imkânlardan yararlanarak yepyeni formlara sahip özel bir model. Aracın yeni boyutları ve dingil mesafesinin genişlemesi sayesinde genel tasarım daha kompakt bir etki bırakıyor.

DİREKSİYONUN BAŞINDA LOFT DAİRE FERAHLIĞINI YAŞAYIN…

Benzeri olmayan panoramik ön cam C4 Picasso’nun ferah yapısının temelini oluşturuyor. Cam tavanın eklenmesi ile elde edilen 5,30 m2 rakipsiz cam yüzeyler ( Grand C4 Picasso’da 5.70 m2 ) yüksek oturma pozisyonu ile birlikte yolcuların SUV tarzı konforlu seyahat etmelerini sağlıyor.

Grand C4 Picasso’da Pack Lounge paketiyle birlikte sunulan masaj fonksiyonlu ön koltuklar, optimum boyun desteği sağlayan ayarlanabilir koltuk başlıkları ve uzun seyahatlerde ayakların uzatılmasına imkan tanıyan dinlenme fonksiyonlu ön yolcu koltuğu özellikleri ise bir diğer benzersiz özellikleri oluşturuyor.

İkinci sırada birbirinin aynı ebatlarda 3 adet ayrı ayrı hareket edebilen koltuk C4 Picasso’ya farklı bir işlevsellik katıyor. Öne ve arkaya kayabilen koltuklar bagaj alanının büyümesini sağlarken, her bir koltuk sırtlığı belirli bir açı ile yatma özelliği göstererek arka sırada oturanlara farklı şekilde seyahat etme imkanı tanıyor. Ayrıca yol gürültülerini daha aza indirmek için özel olarak geliştirilen akustik cam yapısı da daha fazla konfor sunuyor.

Loft daire ilhamı aynı zamanda kabin materyallerinin kalitesinde ve detaylarda ki özende de farkediliyor. Asimetrik biçimde tasarlanmış ön konsol farklı renkler ve materyallerden oluşuyor. Siyah, yüksek teknoloji çağrışımı ile sürücü tarafını domine ederken, yolcu tarafında ki açık renk tonları ile “ışıldayan” etki hissediliyor. Citroën C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’nun her yolcusunun, kendisini evinde hissetmesi için tüm detaylar en rafine biçimde düşünülüyor. Bütün yüzeyler saten krom ve parlak siyah eklemelerle ile birbirine bağlanıyor. Asimetrik şekilde tasarlanmış ön koltukların üzerindeki döşemeler iki ön koltuğa kanepeyi çağrıştıran grafik bir etki sağlıyor.

YENİ KOMPAKT BOYUTLARLA GELEN REKOR GENİŞLİKTEKİ İÇ MEKANI KEŞFEDİN…

CITROËN C4 Picasso, dikkat çekici tasarıma ve EMP2 platformunun sunduğu imkânlardan yararlanarak yepyeni formlara sahip özel bir model olduğunu iç mekan oranları ile de gösteriyor. Yeni boyutları ve dingil mesafesinin genişlemesi sayesinde daha kompakt hale gelen Picasso , sınıfındaki en geniş 2. koltuk sırası diz mesafesini (159mm) sunuyor. C4 Picasso’nun bir diğer hacim başarısı da bagaj alanından geliyor. Rekor büyüklükteki 537 Litre’lik bagaj hacmi arka koltukların ileriye doğru hareket etmesi ile 630 Litre’ye ulaşarak farkını ortaya koyuyor.

Dışbükey bagaj kapağının kenar çıtaları olmayan iç tasarımı çok önemli bir yükleme kolaylığı sağlıyor. C4 Picasso’nun kabininde de çok sayıda saklama alanları bulunuyor. Ön koltukların arasındaki geniş saklama bölmesi , soğutma özelliği taşıyan büyük torpido gözü, ön koltukların alt kısımlarında bulunan saklama alanları ve tabandaki mini kapaklı gözler bunlardan birkaçını oluşturuyor.

Grand C4 Picasso; Ön koltuğun katlanması ile 2.75 cm uzunluğuna ulaşan bir yükleme koridoru oluşmasına imkan veriyor. Ve kategoride ilk kez 3. sıra koltuklarda oturan yolcular kendi havalandırma mekanizmalarını kullanabiliyorlar.

Grand C4 Picasso akıcı tasarım ile iç mekanın genişliği arasındaki dengeyi ön plana çıkarıyor. Aracın, segmenti için çığır açan nitelikteki oranları, modüler EMP2 platformu sayesinde gerçekleşiyor. Bir önceki jenerasyon Grand C4 Picasso ile aynı uzunluğa ( 4,59 metre) sahip olmasına rağmen, 2,84 metrelik dingil mesafesi bu sınıfta sunulan en yüksek değer olarak yer alıyor. Buda Grand Picasso’ya benzersiz özellikler kazandırıyor. 5 kişilik kullanımda elde edilen 645 litrelik daha geniş bagaj (öncü modelden 69 litre fazla) ve tasarımcılar için daha stil sahibi bir özgürlük alanı sunuyor.

Grand C4 Picasso hareket edebilen 3. Sıra koltuk ile yolcu kapasitesini yediye çıkarıyor. Aracın 2. ve 3. sırasındaki yolcular ferah geniş yapısı sayesinde maksimum oturma alanına sahip oluyorlar.
(2. Sıra için 217 mm, 3. Sıra için108mm)
Segmentinde en rahat 3. Sırayı sunan otomobil ünvanını alan Grand C4 Picasso bunu 5 koltuklu versiyonuna göre 55mm daha uzun olan dingil mesafesi ve arka kapı açılma oranları ile sağlıyor.

YENİ TEKNOLOJİ ÇAĞINA ADIM ATIN : DİJİTAL FOTOĞRAFINIZI KOYABİLECEĞİNİZ GÖSTERGE EKRANI

12’’ HD PANORAMİK BİLGİ EKRAN İLE KİŞİSELLEŞTİRME YENİ BİR BOYUT KAZANIYOR

Citroën C4 Picasso’nun iç mekanı her detayında özenle seçilmiş materyallerden oluşurken, konforun sağlanmasında en son dijital teknolojik unsurlar kullanılıyor. C4 Picasso’nun direksiyonunun başına oturulduğunda sürücü ve yolcunun aynı anda takip edebileceği 12’’ HD Panoramik ekran karşılıyor. Bu ekranı tüm araç fonksiyonlarını parmağınızın ucuna taşıyan ikinci bir 7’’ dokunmatik tablet ekran tamamlıyor. Sürüş bilgilerinin görüntülenmesini sağlayan 12’’ HD panoramik ekrandan ihtiyaca göre tercihe göre kişiselleştirmek mümkün. Üç farklı tema barındıran ana ekranda hız göstergesinin yanında seçtiğiniz bir fotoğraf , nevigasyon bilgileri ve yol bilgisayarı verileri ayrı ayrı seçilebiliyor.

7’’ DOKUNMATİK TABLET EKRAN: TÜM FONKSİYONLAR PARMAĞINIZIN UCUNDA

Farklı temalar seçildiğinde 7’’ dokunmatik kumanda ekranı da yeni temaya uygun formata geçmiş oluyor. Tüm araç fonksiyonlarının kontrol edilebildiği dokunmatik ekran sayesinde iç mekanda düğme kargaşasından uzak sade bir anlayış benimseniyor. Bu ekran; klima kumandasından nevigasyona , sürüş yardım asistanlarının seçiminden telefona kadar birçok özelliği barındırıyor. Juke Box isimli müziği depolayabilen bir dahili hafızayı da içeren sistem 8 GB’lık kapasitesi ile müziğinizi yükleme olanağı sağlıyor. Tabletler kadar fonksiyonel olan bu dokunmatik kumanda ekranı seçtiğiniz müziğin kapak resimlerini görebilme, yüklenen resimleri slide show yapabilme, hesap makinası ve takvim özelliklerini de içerisinde barındırıyor.

7 inçlik dokunmatik ekran ve kişiselleştirilebilir 12 inçlik HD panoramik gösterge ekranı otomobil alışkanlıklarına yeni bir boyut getiriyor. Çoklu girişe imkan verilen sistem, vites kolunun ön bölümüne yer alan saklama alanının içerisinde iki adet usb girişi, 1 Aux girişi ile 12 voltluk şarj prizi ve otomobillerde rastlanması zor olan 220 V priz özelliklerini de barındırıyor.

YAKIT TÜKETİMİ VE KARBON SALIMINDA ŞİMDİYE DEK GÖRÜLMEMİŞ DÜŞÜK DEĞERLER

CITROËN C4 Picasso; yeni şasi sayesinde bir önceki nesline göre 140 kg daha hafifletilmiş durumda. Ön plana çıkan aerodinamik tasarımı ve 105g/km CO2 emisyonu ile de segmentinde rakiplerinden ayrışıyor.
Yeni C4 Citroen Picasso; segmentinin en düşük CO2 ve yakıt tüketim değerlerini, aerodinamik yapısındaki iyileştirme, motor ve platform bölümlerindeki hafifleme sayesinde elde ediliyor. 140 kg hafifleyen ağırlığı ile Yeni CITROËN C4 Picasso bir önceki nesline göre ortalamada 100 km’de 1 litre daha az yakıt tüketim değerine sahip. Ağırlığın azaltılmasını sağlayan etkenler ise şöyle;
Alüminyum veya yüksek dirençli çelik kullanılan parçalardan ve farklı alışımlardan oluşan yeni EMP2 şasi platformu
Geliştirilmiş ETG6 şanzımanlı e-HDi 115 HP motor, ortalama yakıt tüketimi; 4 lt/100 km ve ortalama CO2 salınım değeri ise; 105 gram olarak dikkat çekiyor.

Tüm dizel motorlarda bulunan 6 ileri düz vitesin yanı sıra, 6 ileri otomatikleştirilmiş bir şanzıman da mevcut: Bu yeni şanzıman , geliştirilmiş ETG6 (6 Speed Efficient Tronic Gearbox)performans artışı sağlayan bu yeni şanzıman Türkiye’de de satışa sunulan e-HDi 115 model motorlarda kullanılabiliyor. Sürücüler ETG6 sayesinde ihtiyaçlarına ve sürüş ortamına göre istedikleri an manuel seçenekten otomatik moda geçebiliyor. Bu yeni şanzıman daha kolay kalkış sağlamak ve sürüş performansını arttırmak için motor gücünü etkin bir şekilde ayarlayan optimize bir pedal yapısına sahip. Vites değişimi hızını da sürücünün hareketine göre daha doğru ayarlayarak daha üstün performans ve konfor sağlıyor. Mükemmelleştirilen vites kolları verimliliği daha da artırıyor.

YÜKSEK STANDARTLARDA DONANIM

C4 Picasso Türkiye’de Dynamique ve Intensive olmak üzere iki donanım seçeneği ile piyasaya çıkıyor.

DYNAMIQUE donanım seviyesinde bulunan özellikler şöyle:
– ABS,REF,AFU,ESP
– Ön, yan ve perde hava yastıkları
– Yokuş kalkış desteği
– Akıllı çekiş sistemi
– Elektrik destekli direksiyon
– Elektrikli park freni
– Anahtarsız giriş
– Çift bölgeli klima
– Bluetooth, usb, priz jack
– Elektrikli ön ve arka camlar
– Hız sabitleme sistemi
– Stop&Start
– Yol bilgisayarı
– Yağmur sensörü
– Arka park sensörü
– 16’’ alüminyum jant

INTENSIVE versiyonunda ise bunlara ek olarak:

– Anahtarsız çalıştırma
– Arka koltuklarda klima kontrolü
– Navigasyon
– Elektrikli katlanır yan aynalar
– Deri direksiyon
– Akustik camlar
– Geri görüş kamerası
– Arka park sensörü
– 12 ” panoramik ekran
– 17 ‘’ alüminyum jant

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz