Otomobil kiralama şirketi LeasePlan, son zamanlarda otomotiv sektörünün en dikkat çeken konularından biri olan sürücüsüz araçlarla ilgili global araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Dünya çapında 17 ülkede gerçekleştirilen LeasePlan araştırması, 10 sürücüden 7’sinin (%71) sürücüsüz otomobile binmek istediğini ortaya koydu. Bu sürücülerin çoğunluğu (%57) hafif bir gerginlik hissedeceklerini kabul etmekle birlikte, bunu mutlaka deneyeceklerini belirtirken, araştırmaya katılanların %14’ü ise sürücüsüz bir araçta kendilerini tamamen rahat hissedeceklerini açıkladı. Türkiye’den çalışmaya katılan sürücülerin yüzde 59’unun ise sürücüsüz otomobiller ile ilgili ‘Gergin hissederdim ama denerdim’ yönünde yanıt vermesi dikkat çekiyor.

 

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olarak beş kıtada ve 32 ülkede rekor bir rakama ulaşarak 1.5 milyon adedi aşan araç filosunu yöneten LeasePlan’in global düzeyde gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre sürücülerin önemli bir çoğunluğu “sürücüsüz araçlara” yeşil ışık yakıyor. ABD, Avustralya’nın yanı sıra Türkiye ve çeşitli Avrupa ülkelerinin de dâhil olduğu 17 ülkede araç kullanıcıları üzerinde gerçekleştirilen ankete göre, 10 sürücüden 7’si (%71) sürücüsüz otomobile binmek istiyor. Bu sürücülerin çoğunluğu (%57) hafif bir gerginlik hissedeceklerini kabul etmekle birlikte, bunu mutlaka deneyeceklerini belirtiyorlar. Araştırmaya katılanların %14’ü ise sürücüsüz bir araçta kendilerini tamamen rahat hissedeceklerini özellikle vurguluyor. Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 59’unun ise sürücüsüz otomobiller ile ilgili ‘Gergin hissederdim ama denerdim’ yönünde yanıt vermesi dikkat çekiyor.

LeasePlan İnfografik

 

Erkekler rahat, kadınlar gergin!

Araştırma sonuçları, erkeklerin sürücüsüz bir otomobilde kendilerini rahat hissetme olasılıklarının (%15), kadınlara göre (%7) iki kattan fazla olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte araştırma sonuçlarına göre farklı yaş gruplarının, sürücüsüz bir otomobile biniş rahatlığı düzeyleri arasında önemli bir fark saptanmamış olup, 55 yaşın üzerindeki sürücülerin, sürücüsüz bir otomobile binişte 34 yaşın altındakiler kadar rahat olduğu ortaya çıktı.

 

LeasePlan İkinci El Satış, Operasyonlar ve Satın Almadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Wolfgang Reinhold’un konuyla ilgili olarak: “Şirketimiz, yenilikleri kucaklayan bir tarihe sahiptir. Filolarının karbon ayak izini azaltmak isteyen müşteriler için hibrit otomobilleri ve elektrikli araçları işletmemize kattık. Sürücüsüz otomobili de zamanı gelince ve müşteri talebine bağlı olarak hizmet portföyümüz kapsamına almayı bekliyoruz. Sürücüsüz otomobiller hâlen geliştirme ve test aşamasında olduğu için bunun gerçekleşmesi biraz zaman alacaktır” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz