Markaların Türkiye’de sattıkları araç adetleri her ay yayınlanıyor. Bize bu konuyla ilgili gelen en sorulardan birisi ‘bu rakamlara bakarak hisse alınır mı?’ şeklinde oluyor. Biz de bunu inceleyelim dedik…

YAZI: TULU DARICAN

Öncelikle belirtmeliyiz ki bizler uzman borsa yatırımcıları değiliz ve burada yer alan yorum ve tavsiyeler kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değil. Aslında sizden gelen soru çok net. Borsa’da işlem gören markaların aylık satışlarının hisse senetlerinin değeri üzerine etkisi oluyor mu? Oluyorsa ne kadar oluyor?

Biz rakamlara bakmadan bile bu sorunun cevabını çok net biliyorduk. Ama yine de rakamları önümüze koyup bunun üzerinden konuşmak en doğrusu. Biz borsada işlem gören üç kurumu mercek altına aldık. Bunlardan birisi Doğuş Otomotiv. Doğuş Otomotiv’in performansını görmek için şirketin distribütörlüğü altında satılan VW, Audi, Seat, Skoda, Porsche markalarının 2015 yılı başından günümüze kadarki aylık satış adetlerini çıkardık. Kaynak olarak Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) rakamlarını baz aldık. Araştırmaya çok etki etmeyecek adetlerde satılan Bentley, Lamborghini, Bugatti markalarını ise değerlendirmedik.

Araştırmamıza konu olan bir diğer marka ise TOFAŞ oldu. Markanın distribütörlüğü altında satılan Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Lancia modellerinin satışlarını inceledik. Bir diğer marka ise Ford oldu. Markanın hem binek-hafif ticari hem de ağır vasıta satış adetlerini çıkardık.

Satış rakamlarından sonra tablomuza bu şirketlerin aynı zamanlarda ay sonu hisse kapanış değerlerini de not ettik. Eğer grafiklerde satışların arttığı ayları takip eden aylarda da benzer yükselişler varsa satışlarla, hisse senetlerinin değeri arasında bir ilişkiden söz edilebilir.

borsa1

borsaf6rd borsadogus borsatofas

* Ayın son iş günü kapanış rakamlarıdır

SONUÇ

Aslında bu sonucu baştan bilsek de grafiklere baktığınızda sizin de görebileceğiniz gibi hisse senedi değerleri üzerinde satışların direkt bir etkisi yok. Hisse senedinin değerini belirleyen pek çok unsur var. Sadece satış adetlerine göre yorum yapmak gerçekçi olmaz. Önemli parametrelerden birisi gelir ve karlılık. Yani siz çok fazla araç satabilirsiniz ancak karlılığınız düşükse bunun hisse senedi değerine yansıması da çok olmayacaktır. Yine bizim incelediğimiz Tofaş ve Ford örneğinde olduğu gibi sadece iç pazara olan satışlara bakmamak da gerekli. Bu iki üreticinin yurt dışına sattığı önemli adette ürün ve araç bulunuyor. Ayrıca Doğuş Otomotiv bünyesinde de TÜVTÜRK, DOD gibi satış adetlerini değiştirmeyen ama gelirleri etkileyen iş modelleri de yer alıyor. Kısacası, borsada bir otomotiv şirketine yatırım yaparken salt satış rakamlarına bakarak karar vermek bizce kumardan farksız. İş pek çok dinamiği olan bir alana tek pencereden bakmaya benziyor.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bununla beraber bu haberdeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı Rövaşata Yayıncılık Prodüksiyon ve Reklam Hizmetleri LTD. ŞTİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz