Toyota’nın son dönemdeki ürün atağının temsilcilerinden Verso’nun yeni turbo dizel modeli 1,6 lt D-4D Nice’te düzenlenen Dinamik Basın Lansmanı ile tanıtıldı. Kadrosunda Türk mühendislerin de bulunduğu bir ekip tarafından Avrupa’da tasarlanan ve Toyota Türkiye Adapazarı Fabrikası’nda üretilen Verso 1,6 dizelde geliştirilmiş geniş ve kullanışlı iç hacim ile aile otomobili kimliği vurgulanırken, C-MPV segmentine yeni bir soluk getirmesi de amaçlanıyor. Toyota ve BMW işbirliği ile geliştirilen 112 beygir gücündeki 1,6 dizelde, 6 ileri vitesli şanzıman kullanılırken, Euro 5 uyumlu motor 4,5 lt/100 km’lik düşük yakıt tüketimi ve 119 gr/km CO2 emisyonu ile de benzerlerinden hemen ayrılıyor. Ayrıca Verso da bulunan Start&Stop sistemiyle de, araç tam durma konumuna geldiğinde motoru kapatarak yakıt tasarrufu sağlanıyor. Verso 1,6 lt D-4D Türkiye’de 79.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ilk olarak 2002 yılında lansmanı yapılan ve bugüne kadar 700 bin satış adedine ulaşan Verso’nun 2013 yılından bu yana sadece Avrupa’lı müşteriler için tasarlanıp üretildiğini kaydetti. Bozkurt, Türkiye’de üretilen Verso 1,6 lt D-4D modelinin de satışa başlanmasıyla yenilenmiş tüm Toyota modellerinin daralan pazarda Toyota marka gücünü artıracağını ve satış için itici bir güç olacağını belirterek “Verso çok fonksiyonel bir aile otomobili ve yeni dizel motor ile hedef müşteri grubumuzu genişletmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Toyota AR-GE Merkezi Kıdemli Proje Yöneticisi Mehmet Kılıç ise, MPV segmentinde iç modülerlik ve kullanım kolaylığının önemli olduğuna dikkat çekerek “Verso 7 kişiye çıkabilen oturma kapasitesiyle şık ve modüler bir aile otomobili olmasının yanısıra 7 koltuklu Easy Flat sistemi ile tamamen düz bir yükleme alanı oluşturulabilirken, 2’nci ve 3’ncü sıra koltukların yatırılmasıyla bagaj kapasitesi 1.696 litreye çıkabiliyor. Bu otomobilimiz ergonomik verimlilik ve sağlamlık temelleri üzerine yapılandırıldı. Bu özellikleriyle Verso, özellikle şehir kullanımı için ideal bir araç” şeklinde konuştu.
Toyota Avrupa Ürün İletişimi Kıdemli Yöneticisi Bart Eelen de, dizel motorlu araç satışlarının Avrupa’da yoğunlaşması üzerine tork, güç, yakıt tüketimi gibi performans seviyesini sağlayan aday motor arayışına girdiklerini belirterek “Motor donanımı sadece sürücü için değildi. Bizim gibi teknik odaklı ve bizim düşüncemiz paralelinde bir ortak şirket bulmak istedik. BMW Group ideal bir ortak oldu” diye konuştu. Kilmann, performans ve sürüş keyfini bir arada sunan verimli bir motora sahip olan Verso 1,6 lt D-4D de ayrıca CO2 emisyonunu da benzinli modele göre yüzde 23 oranında azalttıklarını da sözlerine ekledi.

Güçlü ve Agresif Görünüm
Verso, 2013 yılında Toyota’nın takdir gören kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik özellikleri başta olmak üzere çok yönlülük, genişlik ve pratik kullanım detayları düşünülerek kapsamlı bir değişimden geçmişti. Verso’da yüzde 40’ı görünüm ve yüzde 60’ı sürüş özelliklerine yönelik 470’ten fazla parça değiştirilmiş ve ‘KeenLook’ – Keskin Bakış ve ‘Under Priority’ – Öncelikli” tasarım felsefesinin yansıtıldığı yeni model çok daha güçlü ve agresif bir görünüme sahip olmuştu.
Geliştirilmiş 1,6 lt D-4D turbo dizel motor seçenekli Verso, Comfort Extra, Elegant ve Premium olmak üzere 3 donanım seçeneğine sahip. Verso 1,6 dizel, yeni avangard bronz dahil olmak üzere 11 dış renk, koyu füme, gümüş tasarımlı 17’ alaşımlı jant, açık ve koyu gri olmak üzere yeni 2 koltuk döşeme seçeneği, yeni lastik basınç uyarı sistemi ile dikkat çekici özelliklere de kavuştu.

Multimedya donanımıyla da rakipsiz
Verso 1,6 lt D-4D’de Toyota Touch 2 multimedya sistemi standart olarak sunuldu. 6.1 inçlik 3D efektli renkli dokunmatik ekranıyla “Toyota Touch 2” AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişi ile iPod ve USB uyumlu mobil cihazlara bağlantı ile şarj imkanı, entegre geri görüş kamerası özelliklerini içeriyor.
Verso 1,6 lt D-4D’de opsiyonel olarak sunulacak “Toyota Touch 2 with Go” multimedya sistemi Avrupa’lı müşteriler için özel olarak geliştirilmiş. Bu navigasyon sisteminde Türkçe’de dahil olmak üzere dil seçeneği de 20’ye çıkarıldı.

Güvenlikten Taviz Yok
Geliştirilmiş süspansiyon, artırılmış gövde mukavemeti ve sessiz sürüşü artırıcı yalıtım detayları ile Verso 1,6 lt D-4D’de konforlu sürüş olanağı sunulurken, güvenlik donanımları da en üst seviyede düşünülmüş. Verso 1,6 lt D-4D’de sürücü diz hava yastığı da dahil olmak üzere 7 hava yastığı, Yokuş Kalkış Destek Sistemi (HAC), Direksiyondan Destekli Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC+), Elektronik Çekiş Kontrol Sistemi (TRC) ve Otomatik Hız Sabitleme Sistemi (Cruise Control) gibi güvenlik donanımları sayesinde Euro NCAP 5 yıldızı güvenle devam ettiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz