Bosch’un yeni sistemi “Start-stop” ile araç boşta giderken yakıt tüketimi %10 azalıyor

 Bosch’un yeni sistemi araç boşta giderken motoru durdurarak yakıt tüketimini yüzde 10 oranında azaltıyor
 Boşta sürüş modlu Start-stop sistemi trafikte CO2 salımlarını azaltıyor
 Steven Young: “Start-stop boşta sürüş, tıpkı klima gibi otomobillerin genel bir özelliği haline gelecek.”

Bosch tarafından geliştirilen yeni start-stop sistemi, boşta sürüş fonksiyonuyla, içten yanmalı motorlu araçların sürücülerinin yolculuklarının önemli bir kısmında sıfır salınımlı, sessiz ve düşük dirençli modda gitmesini sağlıyor. Bu yenilikçi teknoloji taşıt hareket halindeyken motoru durdurarak yakıt tüketimini sıfıra indiriyor. Hafif eğimli yollar gibi taşıtın hızını koruyabildiği durumlarda motor durduruluyor, sürücü gaz veya fren pedalına basar basmaz da motor yeniden çalışıyor.

Her yolculuğun üçte biri motor çalışmadan yapılabilir
Gerçekleştirilen testlerde içten yanmalı motorların yüzde 30 oranında gereksiz yere çalıştığı görülüyor. Bu da her yolculuğun yaklaşık üçte birinde taşıtın motor çalışmaksızın seyredebileceği ve böylelikle sistemin kullanımının sürücülere yüzde 10 ek yakıt tasarruf sağlayabileceği anlamına geliyor. Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young sistemle ilgili olarak, “Start-stop boşta sürüş fonksiyonu uygun fiyatlı, tüm içten yanmalı motor tipleriyle birleştirilebilen ve yakıt tüketimini ciddi ölçüde azaltabilen bir sistem” diyor.

Sistem ayırım yapmaksızın tüm taşıtlara entegre edilebiliyor
Start-stop marşı artan yük ile başa çıkacak ve daha hızlı yeniden çalıştırma süreleri sağlayacak şekilde ayarlanan sistem düşük sayıda ek bileşen gerektiriyor ve dünyadaki hemen her taşıta entegre edilebiliyor. Yakıt tüketiminin azaltılmasıyla CO2 salımlarının da düşürülmesini sağlıyor. İstatistikler, eğer her yeni otomobile boşta sürüş sistemi takılsa ve bunun sonucunda kilometrede salınan CO2 miktarı sadece 10 gram azaltılsaydı, her yıl salınan CO2 miktarının da 30.000 tonun üzerinde azalacağını gösteriyor.

Yakında herkes motoru kapalı gidecek
Young, “Bosch olarak, start-stop boşta sürüş sisteminin de, tıpkı klima gibi yakında otomobillerin genel bir özelliği haline geleceğinden eminiz” diyor. Günümüzde kimi taşıtlarda bulunan sistemin hafif bir sürümü sayesinde, sürücüler ayaklarını gaz pedalından çekince sistem motoru rölantiye geçiriyor ancak yakıt tüketimi devam ediyor. Bosch start-stop sistemi ise taşıtın motorunu tamamen kapatıyor. Motor boşta olduğunda, taşıt daha uzun mesafeyi kat edebiliyor.

Yeni geliştirilen ekonomik Bosch start-stop boşta sürüş fonksiyonu, tüm içten yanmalı ve hibrit motorlarla çalışabildiğinden geniş bir uygulama yelpazesine sahip bulunuyor. Sistem, Almanya’da yayınlanan Automobil Produktion dergisinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dinner for Winners etkinliğinde “En Yenilikçi Teknoloji” seçildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz