Brisa, uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek üzere
Lassa markasıyla hayata geçirdiği ‘Yola Sağlam Çık’ projesiyle
Türkiye Halk Sağlığı Derneği tarafından
Gıda ve Beslenme Kategorisi’nde ödüle layık görüldü.

Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa, uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek amacıyla Lassa markasıyla hayata geçirdiği ‘Yola Sağlam Çık’ adlı sosyal sorumluluk projesiyle Türkiye’de halk sağlığı konusunda çalışmalar yapan Türkiye Halk Sağlığı Derneği tarafından Gıda ve Beslenme Kategorisi’nde ödüle değer bulundu.

Brisa adına ödülü alan Brisa Ticari Ürünler Müdürü Gürsu Başaran “Lassa markamızla 2011 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Yola Sağlam Çık’ projesiyle ağır çalışma koşulları altında ülkemize hizmet eden uzun yol şoförlerine, sağlıklı yaşam ve trafik güvenliği konularında danışmanlık sağlamaktan gurur duyuyoruz. Projemizle üç yıl içinde toplam 9.500 kişiye ulaştık. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı daha da artırmayı; uzun yol sürücülerinin yolda sağlık ve emniyetle ilerlemeleri için kendilerine bilgi sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye Halk Sağlığı Derneği tarafından böylesine önemli bir ödüle layık görüldüğümüz için tüm Brisa ailesi adına gurur ve mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

Hareketsizlik ve dengesiz beslenme sürüş emniyetini tehlikeye atıyor
Lassa “Yola Sağlam Çık” projesi için yapılan araştırmalar; görüşülen sürücülerin %70-75’inin fazla kilolu olduğunu; öte yandan öğün atlayan, aşırı şeker ve yağ tüketen, uzun saatler çalıştıkları için spor yapmaya fırsat bulamayan sürücülerin tansiyon, şeker ve kan yağı değerlerinin yükseldiğini ortaya koyuyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsizlikle birleştiğinde birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, trafik güvenliğini de tehlikeye atıyor. Hareketsizlik nedeniyle sık sık kramp ve boyun-bel tutulması gibi sorunlar yaşayan uzun yol şoförleri, vücutlarına hâkim olmakta güçlük çektikleri için kaza riski yükseliyor. Öte yandan yanlış beslenme neticesinde kan şekeri düşüklüğünün yarattığı uyku hali ve ağır yiyecekler tüketilmesinden kaynaklanan hazımsızlık gibi sorunlar da trafikte dikkat dağınıklığına yol açarak kaza olasılığını artırıyor.

Lassa, uzun yol şoförlerinin yanında…
Lassa markasıyla 2011 yılında hayata geçirilen “Yola Sağlam Çık” projesi kapsamında, önceki dönemlerde göz sağlığına dikkat çeken çalışmalar yapıldı. Projenin bu yılki temel konusu ise sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmanın emniyetli sürüşteki önemi oldu. Proje kapsamında görevli beslenme uzmanı ve spor eğitmenleri, mayıs ve haziran aylarında 45 farklı nokta arasında 7.616 km yol yaparak yaklaşık 3.500 uzun yol şoförüne ulaştı ve beslenme ve sporun emniyetli sürüşe etkileri konusunda bilgi verip önerilerde bulundu.

Brisa hakkında
Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinin lideridir. Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda Brisa, bugünkü adını almıştır.
1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumundadır. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 m2’ye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.
2013 yılında 25. yılına giren Brisa, Bridgestone ve Lassa lastik markaları, Bandag kaplama markası, OtoPratik ve Lastiğim satış noktaları, lastik.com.tr adreste lastik değişimi ve bakımı web sitesi, Mobilfix ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan mobil bakım servisi ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetis ile Türkiye’ye değer kazandırma kararlılığındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz