Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş CEO’su Ali Haydar Bozkurt yeni yıl ile birlikte gelen ÖTV artışını şu şekilde yorumladı:
Otomobillerdeki ÖTV oranlarını 1600 cc ve altında %40’tan %45’e, 1600 cc ve 2000 cc arasındaki otomobillerde %80’den %90’a, 2000 cc ve üzerindeki otomobillerde ise %130’dan %145’e yükselten kararın sektörümüzdeki satış adetlerini gelecek yıl 500-600 binler seviyesine gerileteceğini öngörüyorum. Sektör için kritik sınır olan 700-800 bin altı satışlara ulaşmamız durumunda giderlerin karşılanmasında sıkıntı yaşanabilir. Kendi sektörümüz ve bağlantılı sektörler ile birlikte tüm markaların, satışların gidişatına göre bir dizi önlemler almaları da gündeme gelebilir.
Kurlardaki yükselişin yanında, ÖTV artışı ve BDDK’nın otomobil kredilerine getirdiği düzenlemeyi cari açığın azaltılmasına ve tasarrufa yönelmesine yönelik bir uygulama olarak görüyorum. Bugün ülkemizdeki vergilerin yüzde %20’sini otomotiv ve otomotivle bağlantılı sektörler oluşturuyor. Sektörümüz başta olmak üzere ekonomimizdeki yavaşlatma ve soğutma çalışmaları aynı zamanda istihdamı da doğrudan etkileyebilecektir.
Tasarruf ve cari açığın azaltılmasına yönelik bu uygulamaların sonuçlarını birlikte göreceğiz. Toyota ve sektörümüzdeki tüm markalar 2014 yılı için belirledikleri stratejilerini yeniden gözden geçireceklerdir. Dileğim otomotiv sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin, 2014 yılını olumsuz bir durum olmadan geçirmeleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz