Peugeot, 83. Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki standında ürün atağının başlıca kozlarını vitrine çıkarıyor. Ürün gamında yükseliş stratejisini sürdüren Peugeot, 2008 ile olay yaratacak, iddialı bir 208 ailesi sergileyecek ve Onyx ile ilham yönünden zenginliğini kanıtlayacak. Peugeot aynı zamanda Dizel HYbrid4 ürün arzı, 2008 HYbrid Air ve 208 HYbrid FE projesi ile teknoloji ve çevre alanındaki üstünlüğünü sürdürüyor.
Peugeot’nun Cenevre’deki 2 700 m2’lik standında 31 adet seri üretim ve konsept model sergilenecek. Fuarı ziyaret etmesi beklenen 700 000 ziyaretçi, 2008’e ayrılan bölümde Peugeot’nun yeni SUV modelinin lansman gamını temsil eden en az 7 farklı aracı inceleme şansı bulacaklar.

Peugeot 2008 : Dünya pazarlarında büyük hedefleri olan bir SUV
Avrupa’da, Çin’de ve Latin Amerika’da, Peugeot’nun yeni kompakt SUV modeli 2008’i yaratmak için birlikte çalışan mühendisler ve tasarımcılar, Marka’nın şehir modelleri yaratma konusundaki uzmanlığını ve şimdiden 440 000 adedin üzerinde satılan 3008’in başarısının gösterdiği gibi, SUV dünyasındaki genel kabul gören bilgi birikimini bir araya getirdiler.
B segmentinde yepyeni bir otomobil arzı oluşturan 2008, Peugeot’nun 2012’de yeniden hızlanan uluslararası büyüme dinamiğine katkıda bulunarak, üç kıtada yeni müşteriler fethetmeyi amaçlıyor.
2008 kompakt (4,16 m), seçkin ve güçlü tasarımlı, şehre tutkun, fakat aynı zamanda şehirden kaçışları da seven, Sao Paulo veya Shanghai, Paris, Kuala Lumpur veya Moskova’daki genç kentlilere yönelik, otomobil keyfi ile çevreye saygıyı uzlaştıran, atak ve çok yönlü bir SUV.
Siluetinin dinamizmi ile dikkat çeken 2008, kaputunun altında düşük tüketimli son nesil motor seçenekleri barındırıyor: e-HDi dizel ve 3-silindirli benzinli motorlarıyla, şehirli kompakt SUV Peugeot 98g/km’den başlayan CO2 emisyonlarıyla ayırt ediliyor.
2008 daha önce 208 müşterilerinin de beğenisini kazanan Peugeot’nun güçlü yönlerinin bir ifadesini oluşturuyor: Atletik tasarım, küçük direksiyon simidi ve göz hizasında konumlanan gösterge ekranı ile yeni sürüş deneyimi, referans sürüş özellikleri ile birleşen üst düzey konfor, malzeme ve detay işçilik kalitesi modelde bir arada sunuluyor.
2008, aracın SUV kimliğini vurgulayan, enerjik bakırsı bir turuncu renge sahip özel bir versiyon ile sunuluyor. Krom esaslı olarak tasarlanan koyu turuncu kasa rengi, Peugeot’nun yenilikçi renk ve malzemeler etrafında geliştirdiği özgün yansımalarla, müşterilere sunulacak “kişiselleştirme” ayrıcalığını ifade ediyor.
2008, önce Fransa’da (Mulhouse), sonra Çin’de ve Brezilya’da üretilecek.
208 : Gücün yükselişi
Öncülerinin tarihi başarılarından sonra, 208 de 2012 yılında segmentinin kodlarını yeniden yazdı ve Avrupa’da B segmenti hatchback sınıfının lideri olmayı hedefledi.
2012 yılının Aralık ayında, lansmanından sadece birkaç ay sonra, Peugeot 2 Serisi efsanesinin mirasçısı olan bu yeni model, Avrupa B segmentinde son derece çekişmeli ve rekabete açık hatchback sınıfında liderliği ele geçirdi.
Fransa’da ve Slovakya’da üretilen, Avrupa’da 2012 ilkbaharında lansmanı yapılan 208, yılın 2. yarısında uluslararası yayılımını sürdürdü ve bu genişleme hareketi 2013 yılında Rusya’da ticarileştirilmesi ve Brezilya’da üretimi ve satışı ile sonuçlandı. Peugeot 208, lansmanından itibaren Aralık sonuna kadar 220 000’in üzerinde müşterinin beğenisini kazandı.
Pazara sunulmalarına sadece birkaç hafta kala Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen, şık ve özel 208 XY ile efsanenin geri dönüşünü simgeleyen 208 GTi artık eksiksiz olan 208 ailesini taçlandırıyor.
Güçlü kimliklerini dışa vuran 3 kapılı siluetleri, ön tasarımın ışıklı imzası, özel 17’ jantlar, malzeme ve renklerin sofistike işlenmesi, özgün iç ambiyanslar. Kontağı açmadan bile, heykelsi, atletik ve şık Peugeot tasarımının özgün ifadeleri olan 208 XY ve 208 GTi’nin bakışları üzerlerine çekmek gibi ortak bir yanları var.
Sürüş keyfinden asla ödün vermiyor…
208 XY ile 92 ilâ 155 hp arasında yüksek performanslı benzinli ve e-HDi motorlar sunuluyor.
208 GTi ise kısa 6 ileri mekanik vites kutusu ile eşleşen 200 hp’ik 1.6l THP yüksek performanslı motorunun tüm potansiyelini değerlendirebilecek ve bu arada CO2 emisyonlarını 139g/km seviyesine çekecek.
Peugeot 208, ralli ve pist yarışları versiyonlarıyla da müşterilerinin çok yoğun bir ilgisiyle karşılaştı ve Monte Carlo 2013 Rallisi’nde kendi sınıfında olduğu gibi (208 R2) şimdiden başarılar kazanmaya başladı.
İlk kez Paris Otomobil Fuarı’nda vitrine çıkarılan R5 yönetmeliğine uygun 208 için yeni bir sayfa açılıyor. Markanın sportif genleri bundan böyle isminde de kendini gösteriyor: 208 T16.
207 Super 2000’in yerini alması beklenen 208 T16 ulusal ve uluslararası şampiyonluklar kazandıracak bir silah oluşturmak hedefiyle test kilometrelerini ardı ardına geçiyor.

Ürün gamında yükseliş ve özel sürüş deneyimleri
2008, 208 XY ve 208 GTi Peugeot’nun ürün gamında yükseliş stratejisinin yeni örnekleridir.
Cenevre Otomobil Fuarı’nda Peugeot standında, ziyaretçiler aynı zamanda yeni RCZ ile 2010 baharındaki lansmanından bu yana şimdiden yaklaşık 50 000 otomobil tutkununun beğenisini kazanmış olan kompakt sportif coupe’nin yenilenen üstünlüklerini hayranlıkla seyredecekler.
RCZ R Concept, mat ve bakır rengiyle, yıl sonunda gün ışığına çıkacak olan geliştirilmiş sportif özelliklere sahip sembolik versiyon RCZ R ile ilgili ipuçları veriyor. RCZ R 260 hp gücünde yeni 1.6l THP motor ile donatılacak ve böylece Peugeot tarihinin en güçlü seri modeli unvanına sahip olacak.
Seri üretim bir model için dünyanın en yüksekleri arasında yer alan özgün gücü -160 hp/l’den yüksek- ve 155 g/km’lık CO2 emisyon hedefleriyle, performans ve etkinliği referans oluşturacak.
Yoğun dinamik heyecanlar vaat eden RCZ R Torsen kilitli diferansiyelli özel tasarımlı bir yürüyen aksamdan yararlanacak.

HYbrid cephesi : Peugeot’nun öncülüğü
Peugeot, 2012 yılında Avrupa’da CO2 emisyonları anlamında liderliği devraldı: 2011’de 128,6 g/km olan modellerinin ortalama emisyonları 121,6 g/km’ye geriledi ve böylece 2015 için öngörülen 130 g/km’lık taahhüdün büyük ölçüde altına inilmiş oldu.
Peugeot’nun çevre politikası içten yanmalı motorların optimizasyonu stratejisi (verimlilik artışı, downsizing, e-HDi stop&start), 1.0l ve 1.2l üç silindirli benzinli motorlar ailesi gibi yeni nesil motor tiplerinin geliştirilmesiyle meyvelerini veriyor.
2015 ufkunda 116 g/km ortalama CO2 emisyonu hedefine ulaşmak için, Peugeot elektrikli araçlar gibi çığır açıcı çözümlere yöneldi; bu kapsamda elektrikli şehir içi aracı iOn arzı yakında PARTNER Electric ile tamamlanacak.
Peugeot’nun çevre ve ürün gamında yükseliş stratejisinin bir başka büyük örneği ise ilk kez dünya prömiyerinde 3008 HYbrid4 modelinde kullanılan ve ardından 508 RXH ve 508 HYbrid4 modellerine uyarlanan HYbrid4 dizel hibrit teknolojisi. Peugeot çevreye saygı ve sürüş keyfi anlamında yepyeni, benzersiz bir ürün arzı sunuyor. Üç farklı HYbrid4 model şimdiden 20 000’in üzerinde müşterinin beğenisini kazandı.
Ön tekerlekleri tahrik eden 2.0 HDi motor ile arka dingil üzerindeki elektrik motorundan alınan toplam 200 hp güç sayesinde HYbrid4 modeller 4 farklı sürüş modu seçenekleriyle yepyeni bir sürüş deneyimi (Otomatik, « ZEV » 0 emisyon, Sport, 4WD) ile 88 g/km’den başlayan düşük CO2 emisyonlarını bir araya getiriyorlar.
Ve Peugeot yenilikler yapmaya devam ediyor.
2l/100 km tüketim hedefi doğrultusunda kilit bir nokta oluşturan HYbrid Air teknolojisi ile Peugeot yeniden öncülüğünü ortaya koydu. Uluslararası hedefleri olan 2008 modeli, benzinli motor ile basınçlı havayı düşük maliyetli bir teknoloji kapsamında bir araya getiren, 2016’dan itibaren B ve C segmentindeki binek ve hafif ticari modellerine uygulanacak olan ve 5 kıtada geniş tüketici kitlelerinin ulaşabileceği bu yeni çekiş ünitesinin ilk doğal kasası olarak seçildi.

2008 HYbrid Air farklı durumlara göre en iyi randımana ulaşmak için iki faklı enerjiyi kombine ediyor: Fren ve yavaşlama enerjisinin geri kazanımından gelen basınçlı hava, en iyi çalışma noktaları optimize edilen son nesil 3 silindirli benzinli motora destek olacak veya onun yerine geçecek.
Pnömatik kısmı orta tünelde yer alan yüksek basınçlı bir tanktan, arka dingil hizasında yer alan alçak basınçlı bir tanktan ve transmisyon üzerine yerleştirilmiş bir motor/pompa grubundan oluşan HYbrid Air çekiş ünitesi aracın iç mekân genişliğine ve modülerlik özelliğine olumsuz etki yapmadan, sürücüye üç farklı kulanım modu arasında seçim olanağı sunuyor: Air (ZEV), Benzinli ve Kombine.
1995’ten beri işbirliği yapan Peugeot ve Total, 208 HYbrid FE projesi ile know-howlarını birleştiriyorlar ve çığır açan emisyonlar ile sürüş keyfini bir araya getiren iddialı bir hedef doğrultusunda ortak çalışma yapıyorlar: 208 HYbrid FE sadece 49 g/km CO2 emisyonuna sahip olacak – yani bu alanda zaten çok etkin olan 208 1.0 VTi’nin emisyon değerinden yarı yarıya düşük – fakat 0 – 100 km/s hızlanmasını ise GTi gibi 8’’ saniyede tamamlayacak …
Peugeot’nun teknolojik geliştirmelerini yarınların modellerinde kullanmayı düşündüğü bir ekstrem konsept söz konusu. Bu konsept modele çok sayıda teknolojik yenilik uyarlanacak: Optimize edilmiş aerodinamik, masif kompozit ve polikarbonat malzeme kullanımı ile 200 kg düşürülen ağırlık, 3-silindirli benzinli motor ile elektrik motorlu yarı otomatik vites kutusu ve Endurance deneyiminden gelen bataryanın eşleşmesiyle elde edilen benzinli hibrit çekiş ünitesi, Total Lubrifiant tarafından geliştirilen özel motor yağları. 208 HYbrid FE ilk kez kompozit malzemeden imal edilmiş bir yürüyen aksam ile donatılacak, özel lastik ve jantları yuvarlanmaya karşı direnci azaltacaklar.

Onyx : Esin kaynağı
Markanın köklü Supercar geleneği içerisinde yer alan konsept otomobil Onyx, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerin hayal gücünü etkilemekten, onları şaşırtmaktan geri kalmayacak.
4,65 m uzunluğunda radikal ve heykelsi silueti altında, 20’’ tekerlekler ile donatılmış Onyx, bir atlet yüreği gizliyor: Karbon gövdeye arka orta pozisyonda konumlandırılan 600 hp gücündeki V8 hibrit HDi 3,7 l motor, 6 ileri vitesli yarı otomatik şanzıman ve üst düzey yarış bilgi birikiminden gelen yürüyen aksam.
Karoseri malzemesi ve renkleri arasındaki kontrast ile merak uyandıracak: Çamurluklar ve kapılar için saf bakır, gövdenin diğer panelleri için mat siyah karbon kullanıldı.
Alüminyum kemerlerle çevrelenen çift bombeli cam tavan, boydan boya keçe kaplı eşsiz bir iç mekânı gözler önüne seriyor, böylece yolcular homojen bir tasarım ile bütünleşiyorlar. Peugeot, Onyx’de malzemelerle ilgili çeşitlemelerini sürdürüyor: Torpido paneli ile orta konsolun imal edildiği sıkıştırılmış eski gazete kağıtlarından elde edilen Newspaper Wood isimli malzeme bu arayışlar sonucunda doğdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz