Mazda’nın yeni nesil modellerine – Mazda CX-5, Mazda6 ve Mazda3 – bir bakış, KODO tasarımının hareketin dinamik ve canlı bir ifadesiyle tanımlandığını ortaya koyacak. Mazda HAZUMI’de etkinin bir parçası dahi yitirilmeden kompakt bir gövdede KODO’nun özü yakalandı. Yeni geliştirilmiş 1.5-litrelik SKYACTIV-D temiz dizel motor, güçlü ve lineer performanstan ödün vermeden üstün yakıt verimliliği vaat ediyor. HAZUMİ duruş pozisyonu ve görüş alanı gibi güvenlik temellerini güçlendirmenin yanı sıra, Mazda’nın son model i-ACTIVSENSE güvenlik özelliklerini barındırıyor. Bunun yanı sıra MZD Connect sürücülere araç içi kullanımı için güvenli ve uygun bir formatta akıllı telefon bağlantısının eğlencesi ve rahatlığını sunuyor. Subkompakt sınıfının alışılmış yanlarına boyun eğmeyi ve Mazda’nın araç mühendisliğinin dört temel alanının herhangi birinden ödün vermeyi reddeden Mazda HAZUMI, Mazda’nın yeni nesil subkompakt’ının yolunu gösteriyor.

Konseptin ismi hem araca, hem de hedef pazarına son derece uyuyor. HAZUMİ, “zıplama” veya “sıçrama” anlamına gelen Japonca bir sözcük olup, küçük ancak enerji dolu ve dinç bir canlı imajı oluşturmak için seçildi. Ayrıca potansiyel B-segmenti alıcılarını yansıtıyor: genç, dinamik, coşkulu ve hırslı.

HAZUMİ, KODO’nun geniş potansiyelinin ve farklı ebatlardaki farklı araçlara nasıl uyum sağladığının bir başka örneği.“SHINARI gibi daha uzun modellerde KODO’yu ifade etmek için ön taraftan arkaya uzanan uzun ve serbest hareket hatları kullanırken, HAZUMİ ile patlayıcı bir hareket izlenimi veren bir şekil yarattık,” dedi HAZUMI baş tasarımcısı Ryo Yanagisawa. “İleri atılmaya hazır bir hayvan gibi. Avlanmak için enerji toplarken her kası gergin bir şekilde bekliyor. Küçük olmasına rağmen, KODO araca görmezden gelinemeyecek bir varlık ve her yanından sürüş keyfi okunan bir şekil veriyor.”

Dış tasarım
KODO tasarımı, hareket halindeki canlıların gerilimi, güzelliği ve gücünü yakalamayı amaçlıyor. KODO’nun güçlü ve dinamik hareketlerini kompakt beş kapılı hatchback’te bir araya getiren Mazda, HAZUMI’nin dışına, en güçlü şekliyle KODO yu anlatan dikkat çekici bir tarz ve yol için tasarlanmış atletik bir fizik veriyor.
Kompakt kabini aracın mümkün olduğunca gerisinde konumlandırmak, ağırlık merkezini arka tekerleklerin yakınına getiriyor. Güçlü bir ileri hareket hissi iletmek için alçak ve belirgin ön kısmından başlayarak arkaya doğru yükselen kama biçimli bir gövde oluşturuyor. Keskin, biçimli silueti, “tek hareket şekli” tarzının hâkim olduğu yaygın subkompakt tasarımından belirgin bir şekilde ayrılıyor. Görkemli ve büyük lastiklerin üzerindeki güçlü çamurluklar ve kısa çıkıntılar, aracın güçlü ve atletik duruşunu vurguluyor.
Ama bunun tek önemli yanı görüntüsü değil. Yeni nesil ürünlerinin hepsinde olduğu gibi, Mazda aerodinamiğe üst gövdede hava akımını optimize edecek ve türbülans oluşmasını engelleyen bir döşeme altı yapısı oluşmasına büyük önem verdi. Aracın kompaktlığı için özel olarak ayarlanmış olan bu öğeler, üstün aerodinamik sağlıyor.

Ön taraf
Farlar ve ızgara, ön kısma atılmaya hazır bir çitayı andıran keskin bir görüntü vermek üzere yere mümkün olduğunca yakın konumlandırıldı. Araç bunun yanında bir tutku hissi yaratmayı sağlayacak sevimli bir görüntü oluşturmayı da başarıyor. Halka şeklindeki LED ışıklar farlara yabani bir hayvanın iradeli gözlerini andıran bir derinlik ve sağlamlık ekliyor. Bir başka KODO imzası olarak alüminyum kanat, farlara doğru geçmeden önce ızgaranın alt kısmını vurgulayarak derin bir şekilde oyulmuş bir yüz ifadesi izlenimi veriyor.

Yan taraf
Ön ve arka lastiklerin merkezini delip geçmeye hazır görünen kısa çıkıntıları ve kolonlarıyla HAZUMİ, yan taraftan bakıldığında spor bir aracın atletik siluetini ortaya koyuyor. Motor kapağından uzun bir hat başlayarak ön tekerleğin üzerinden zirveye varıp arka tarafa uzanırken üst üste binen bir hat da arka tekerleğin üzerinde doruğa ulaşarak, gerilen kasların ritmini ifade ediyor ve ileri hareket hissinin gücüne güç katıyor. Gövdenin yüzey dokuları zengin gerginliği ile aracın iri kemikli fiziğini vurguluyor.

Arka taraf
Sağlam bir oturuşa sahip arka tekerlekler yüksek kalça hattını destekliyor ve belirgin bir şekilde eğimli arka pencere güçlü bir ileri hareket hissi yaratıyor. Ayırt edici dikdörtgen arka lambalar, farların delip geçici canlılığını barındırırken hız duygusunu iletiyor.

Jantlar
Alüminyum jantlar, her jantın merkezinden yayılan tesirli bir güç ifade eden dinamik bir tasarımla ön plana çıkıyor. Alüminyum frezeleme süreciyle üretilen parıltı ve koyu metalik boya arasındaki karşıtlık, gergin ve üç boyutlu bir his oluşturuyor.

Kabin tasarımı
HAZUMI’nin kabini, kendisinden önce gelen SHINARI, MINAGI ve TAKERİ konsept araçlarıyla aynı dinamik hız hissini verirken araç ile sürücü arasında bir arayüz olarak üstün işlevsellik sağlıyor. Kabinin yüksek kaliteli hissi, segmentin standartlarını aşarken, subkompakt bir modele yaraşan hafif ve gençlik dolu bir izlenim veriyor.

Kabin düzeni
Kabin şekillerinin özünde gösterge grubunun üzerinden kapı döşemesi ve orta konsola yayılan hız yer alıyor. Gövdede olduğu gibi, etkide ileri hareketin dinamik hissi oluşuyor. Yolcu alanı, bir uçağın kanadı gibi bir şekle sahip bir gösterge paneli ile başlayarak rahat bir açıklık hissi oluşturuyor. Orta konsol, bir köprü gibi asılı durarak ayak boşluklarında daha fazla alan yaratıyor.

Gösterge grubu, sürücünün merkez ekseninde tasarlandı. İki yanda da kanat gibi uzanan merkezde konumlandırılmış tek bir göstergeye sahip. Orta göstergenin düzeni, Aktif Sürüş Ekranı ve komuta kontrolü, Mazda’nın “Heads-Up Cockpit” adı verilen eşsiz insan-makine arayüzü (HMI) konseptine dayanıyor. Sürücülerin gözlerini yoldan ayırmadan, hem güvenli, hem de sabit bir şekilde oturarak pek çok bilginin altından kalkmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

İşçilik
Her alanda yüksek kalite yüzey çizgileri, ışık ve gölge yansımalarıyla güçlenen bir görüntüye sahip. Her birinin materyali, görüntüsünü optimize etmek üzere tasarlandı. Kabinin kontroller ve göstergeler gibi temel bileşenleri, sert kesilmiş metal ve derin akrilik materyalin katmanlı bir kombinasyonunu kullanıyor. Bu da subkompakt bir araca yaraşan hafif ve neşeli bir etki yaratırken yüksek kaliteli bir atmosfer sağlıyor.

Renk
Kabin, zemin olarak siyah deriyle tasarlanmış olup gösterge paneli gibi belli başlı yerlerde beyaz deri kullanılmıştır. Koltuklarda nubuk hissi veren kırmızı renkli bir materyal kullanılmıştır. Hem cesur, hem büyüleyici olan bu modern renk koordinasyonu, iç kısmı hem gençlik dolu, hem de incelikli gösteriyor.

Bir subkompakt için optimize edilmiş SKYACTIV Teknolojisi

Yeni geliştirilmiş küçük hacimli temiz dizel piyasaya sürülüyor
Mazda HAZUMI, SKYACTIV Teknolojisinin subkompakt bir araç için en uygun şekilde ayarlanmış tam şeklini sunuyor. Güvenlik hissi yaratan lineer performansa sahip bir süper-miniden beklenecek kıvrak bir sürüş sağlıyor

SKYACTIV-D 1.5-litrelik temiz dizel motor
Mazda HAZUMI ayrıca SKYACTIV-D 1.5’un dünya prömiyerini yapıyor. Bu kompakt ve hafif temiz dizel motor, daha büyük olan SKYACTIV-D 2.2 gibi ultra etkili içten yanma için tasarlanmıştır. Mazda HAZUMİ ile büyük oranda tork ve kırmızı hatta lineer olan dinamik performansın yanı sıra 90 g/km altında mükemmel CO2 emisyonları sunar. Ayrıca NOx ayırıcı veya seçmeli katalitik indirgeme gibi ilave emisyon azaltıcı sistemler olmaksızın sıkı Euro 6 gerekliliklerini yerine getirecektir.

i-ACTIVSENSE ileri güvenlik
Bu model Mazda Proaktif Güvenliğe dayalı ileri güvenlik teknolojileri özelliğine sahiptir. Bu, Mazda’nın sürücünün güven içinde araç kullanabileceği koşulları en üst düzeye çıkarmayı ve kazalara sebebiyet veren riskleri en aza indirgemeyi amaçlayan güvenlik felsefesidir. Bu teknolojiler, sürücülerin güven içinde ve gönül rahatlığıyla Mazda HAZUMI’nin keyfini çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Yeni nesil araç içi bağlantı
Gençler heyecan verici deneyimler için can atıyor ve bunları bir an önce arkadaşlarıyla paylaşmak istiyorlar. Mazda, yeni Mazda3 ile sunulan yeni bağlantı sistemi MZD Connect ile genç sürücülerin veya bu açıdan her zaman bağlı kalmak isteyen herkesin ihtiyaçlarına hitap ediyor. Heads-Up Cockpit ile beraber MZD Connect sürücülerin direksiyonun arkasındayken güvenli ve kullanımı kolay bir formatta akıllı telefonlarının eğlencesine ve rahatlığına ulaşmalarına imkân sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Başlıca Boyutlar
Mazda HAZUMI
Gövde tarzı 5 kapılı hatchback
Koltuk kapasitesi 4
Uzunluk x genişlik x yükseklik (mm) 4,070 x 1,730 x 1,450
Aks mesafesi (mm) 2,585
Motor SKYACTIV-D 1.5
Vites SKYACTIV-Drive (altı vitesli otomatik)
Temel yardımcı sistemler i-stop (rölantide durdurma sistemi)
i-ELOOP (fren enerjisi rejenerasyon sistemi)
Lastikler 215/45 R18
Jant ebadı 18x8J
Mazda 3
KODO – Hareketin Ruhu tasarımı ve SKYACTIV Teknolojisi: Burada sahibiyle pek çok düzeyde gerçek anlamda iletişime geçen bir araçta, bu ödüllü kombinasyonun üçüncü dışavurumu görülüyor. Yeni Mazda3, göz kamaştırıcı olduğu kadar güvenli ve pratik olan bir şekilde performans, yakıt verimliliği ve işlevselliğin benzersiz bir kombinasyonunu sunuyor. Kompakt’ın çevikliğine muhteşem bir şekilde uyarlanmış KODO görüntüsü, duyulara hakim oluyor. Yeni SKYACTIV-G 1.5 benzinli motor dahil olmak üzere yenilikçi SKYACTIV Teknolojisi, her seferinde beklentileri aşacak. En yeni Mazda3 ayrıca şirketin tek kelimeyle tecrübe edilmesi gereken ergonomik konfor özelliğine sahip yeni iç konseptinin tanıtımını yapıyor. Aynı zamanda akıllı telefon bağlantısı ve pratikliği güvenli ve rahat bir şekilde araca taşıyan bir sistem olan MZD Connect’e ve şirketin yeni aktif sürüş ekranına sahip ilk Mazda.
Hepsi bir C segmenti modelinde bir arada. Avrupa’da halen görücüye çıkarılan araç zaten pek çok ödülün hedefi konumunda olmasının yanı sıra 2014 Avrupa Yılın Aracı ödülü finalistlerinden biri.

Mazda 6
Mazda’nın pek çok Yılın Aracı ödülü kazanan en yeni nesil amiral gemisi, ilk görüşte sürüş isteği uyandırıyor. Sürücüsü ile bütünleşmek ve yol ile uyum içinde olmak üzere tasarlanan Mazda, ödül kazanan bir tasarım ile içgüdüsel işlevsellik ve olağanüstü tepkiselliği bir araya getirdi. Hafif bir tasarım ve ultra-etkili SKYACTIV güç aktarım mekanizmalarına sahip olan araç, göze çarpan lineer dinamik performansı ile şirketin sınıfının üzerinde yakıt tasarrufu sağlayan i-ELOOP fren enerji rejenerasyon sistemine sahip ilk Mazda. Geniş kabin, rahat bir sürüş için ferahlatıcı bir ergonomiye ve kabinin eğlenceli ileri bilgi teknolojisinin esnek ve rahat işletimine sahip. Son model aktif ve pasif güvenlik teknolojileri ekleniyor ve Avrupa’daki çoğu orta ebatlı modelin ancak hayal edebileceği kapsamlı bir donanıma sahip oluyorsunuz.

Mazda CX-5
Çoğu araçtan daha iyi yol tutuşu, kamyon kadar güvenli ve bir Mazda’nın olması gerektiği kadar eğlenceli. Şirketin ilk kompakt SUV’u, 2012’nin başlarındaki çıkışıyla dünyayı şaşırttı. Yoğun talebi karşılamak için ilk 18 ay içerisinde yıllık üretim kapasitesini iki kez artıran (önce yüzde 25, sonra yüzde 20 daha) başarısı ise Mazda’yı bile şaşırttı. Mazda’nın yeni neslinin ilk modeli olan CX-5 pazara SKYACTIV Teknolojisini ve KODO – Hareketin Ruhu tasarımını tanıttı. Ve bir anda dünyanın dört bir yanındaki medyanın yanı sıra müşterilerin de ilgisini çekti. O günden beri ödüller kazanmaya devam ediyor. Şaşırtıcı mı? CX-5’in sınıfının üzerindeki yakıt tasarrufu, sürüş keyfi veren Mazda performansı ve üstün güvenliğinin yanı sıra segmentinin en rahat ve esnek kabinlerinden birini bir araya getirdiği kombinasyon düşünüldüğünde belki de değil. Kısacası, su götürmez bir şekilde standardı yükseltmiş olan, tavizsiz bir araç.

Mazda MX-5
Bir efsane: Meşhur bir segmenti hayata döndüren modern klasik: 25 yıl ve neredeyse 1 milyonluk satışın ardından gücünü halen koruyor. Orijinal versiyona çok benzemesine rağmen şu anki Mazda MX-5 kilometrelerce yol almış durumda. Bugünün MX-5’i yaya dostu aktif motor kapağı sistemi ve yalnızca 12 saniyede kapanan sert tavan gibi özelliklere sahip. Ancak Mazda asla MX-5’i böyle bir efsane, yani patentli kısa vitesi değiştirme stroku, hassas direksiyon kullanımı ve keyifli FR düzenek yol tutuşu ile ekonomik, güvenilir ve her şeyden önce eğlenceli hafif bir roadster haline getiren başarılı formülden sapmadı. Başka kaç tane model kendi dünya rekorunu her geçen gün kırar?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz