Yüzde 5,4 artan dünya satışları ve Çin ile Avrupa’da pazar ortalamalarının çok üzerinde bir büyüme ile 2015 yılına giren Peugeot, bu yıl her zamankinden daha kararlı ve iddialı bir şekilde 85. Cenevre Otomobil Fuarı’na katılıyor.

2600 m2’lik alan üzerinde kurulu olan ve eşsiz tasarımı ile dikkat çeken Peugeot standının mimarisi, Onyx konsept aracı ile başlatılan siyah ve bakır olmak üzere çift renk uygulaması ile donatıldı. Peugeot standında 3 konsept otomobilin yanı sıra, Peugeot 2008 DKR ve dünya prömiyeri yapılacak Yeni Peugeot 208 dahil tam 23 model sergilenecek. Lansmanından sadece 3 yıl sonra, yaklaşık bir milyon adet satışla Peugeot ürün gamının en çok satılan modeli olan 208 kabuk değiştirdi.

 

Peugeot Cenevre’de aynı zamanda 3 farklı alanda, üst donanım seviyesine sahip modellerin satışlarının artırılması ile ilgili stratejisini de gözler önüne seriyor:

■ GT Line alanında, Peugeot 208, 308, 508 ve RCZ modellerinde Peugeot’nun tarzını, kişiliğini ve dinamizmini ortaya koyuyor;

■ Sport alanında, performanslı Peugeot 308, 308 SW GT, RCZ R ve 208 GTi by Peugeot Sport ile Dakar’dan yeni dönen etkileyici Peugeot 2008 DKR modellerinden oluşan Sport serisi sergileniyor;

■ Teknoloji alanında, yeni EAT6 tam otomatik vites kutusu ile birlikte Peugeot’yu düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarının azaltılması konusunda liderliğe oturtan ‘Best in class’ PureTech, BlueHDi ve THP Euro 6 gibi 20 farklı motor seçeneği tanıtılıyor.

YENİ PEUGEOT 208 : Enerji Patlaması

2012 yılında Cenevre’de yapılan ilk lansmanından üç yıl sonra, Yeni Peugeot 208 güncelleştirilmiş dış ve iç tasarımı, özellikle yeni Euro 6 uyumlu motor seçenekleri ve yepyeni donanımlarla genişleyen ürün gamı ile Mayıs ayından itibaren Avrupa pazarına sunuluyor.

 

Daha dinamik bir tasarım

Aracın dış tasarımı, genişletilmiş yeni ön panjur ve tampon, LED’li siyah ve krom çift renkli farlar; elmas parıltılı yeni jantlar; yeni LED’li 3D ışık pençeli arka farlar gibi donanımlar sayesinde daha dinamik bir yapıya kavuştu.

Aracın içinde, kompakt direksiyon simidi, göz hizasında gösterge paneli ve 7”geniş dokunmatik ekrandan oluşan i-Cockpit tasarımı aynen korundu. Yumuşak dokunuşlu ve grafik dekorlu torpido paneli; beyaz geri aydınlatmalı gösterge ve kumanda paneli; panoramik cam tavanlı versiyonlarda mavi ışık kılavuzları ve akıllı telefon ekranını 7″ dokunmatik ekrana yansıtan MirrorScreen fonksiyonu uygulanan değişlikler arasında yer alıyor.

 

Geniş ürün yelpazesi

Yeni Peugeot 208 ile sunulan renk paleti lansman rengi olan Orange Power ile zenginleştirildi. Ayrıca, panjurdan dikiz aynası yuvalarına kadar çeşitli kişiselleştirme paketleri 2nci seviyeden itibaren erişilebilir olacak.

Peugeot 308, 508 ve RCZ’lerde daha önce benimsenen GT Line paketi şimdi yeni 208 gamında da sunuluyor. 3 veya 5 kapılı, benzinli PureTech veya BlueHDi dizel motor seçenekleriyle 208 GT Line, efsanevi GTi’nin spor görünüşünü devraldı. Dışta, örneğin Equalizer radyatör ızgarası, daha büyük 17” jantlar ve siyah dikiz aynası yuvaları tasarımı biçimlendirirken, iç mekanda spor koltuklarla direksiyon simidi ve alüminyum pedal takımı daha dinamik bir sürüşe davet ediyor.

Otuzuncu yaşını 208 GTi 30th versiyonu ile kutlayan PEUGEOT 205 GTI’nin kendisine yaraşır mirasçısı olan 208 GTI by Peugeot Sport da gamda yerini aldı.  Kaputunun altındaki 208 beygir, Torsen® kilitli diferansiyel, 330 mm’lik büyük ön fren diskleri ve opsiyonel çift renkli tasarımı ile bu versiyon 208’lerin en radikali olarak kendini gösteriyor.

 

Yeni high-tech donanımlar

Şehir içinde çarpışma riskini ve ciddiyetini azaltmak için, Peugeot 208’de 30 km/s hızın altında devreye giren yeni Active City Brake fren sistemi benimsendi. Ön camın üst kısmında yer alan bir sensör sayesinde, şehir içinde özellikle faydalı olan bu güvenlik sistemi aracı gerektiğinde tamamen durdurmak üzere otomatik olarak devreye giriyor.

Bir başka yenilik olan geri görüş kamerası geri viteste manevraları kolaylaştırmak için 2nci seviyeden itibaren opsiyon olarak sunuluyor.

İlk kez 108’de kullanılan MirrorScreen fonksiyonu 208’de de sunuluyor. Telefon, müzik, navigasyon, vs. gibi uygulamalara erişim olanağı sunarak daha yüksek görsel konfor sağlamak üzere akıllı telefonunuzun ekranının aracın 7″ dokunmatik ekranı üzerine yansıtılmasını sağlıyor.

 

Yeni Euro 6 motor seçenekleri ve EAT6 otomatik vites kutusu

Yeni 208 gamı, özgün tasarımı ve yeni donanımları ile olduğu kadar, sadece 110,5g/km CO2 ile dünyada en düşük emisyonlarının lideri olan PSA Grubu tarafından geliştirilmiş 4 yeni motor seçeneği ve yeni EAT6 vites kutusu ile ön plana çıkıyor.

 

BlueHDi Dizel motor seçenekleri cephesinde dikkat çeken hususlar :

 • 1.6L BlueHDi 75, 100 ve 120 hp olmak üzere 3 yeni motor seçeneği sunuldu;
 • Bütün versiyonlar 95g/km’nin altında CO2 emisyonu sergiliyor;
 • 1.6L BlueHDi 75 ve 100 hp motor seçenekleri 3L/100km tüketim ve 79g/km ile içten yanmalı bir motor için dünyanın en düşük CO2 emisyonunu sergiliyor.

 

 

PureTech benzinli motor gamı ise aşağıdaki 3 seçenekten oluşuyor:

2 mevcut motor : 1.0L PureTech 68 ve 1.2L PureTech 82 ;

1 yeni motor : 103g/km ile dikkat çekici şekilde düşük bir CO2 emisyonu sergileyen 1.2L PureTech 110 S&S.

 

2015’in en büyük yeniliklerinden biri olan yeni EAT6 otomatik vites kutusu ise ürün gamının verimliliğinin arttırılmasına katkıda bulunuyor:

 • Daha akıcı ve hızlı Quickshift teknolojisi;
 • Manuel vites kutusuyla karşılaştırıldığında sadece +1g/ km CO2 emisyonu;
 • 1.2L PureTech 110 S&S EAT6 versiyonu için 104g/km CO2 emisyonu, yani otomatik vitesli 1.6L VTi 120 BVA versiyona kıyasla -30% azalma sergiliyor.

MOTOR SEÇENEKLERİ:

TEKNOLOJİK MÜKEMMELLİK, PERFORMANS VE VERİMLİLİĞİN HİZMETİNDE

2014’te başlatılan benzinli ve dizel versiyonlarda kendi güç gruplarında ‘Best in class’ 20 motor seçeneği ile Euro6 uyumlu motor seçeneklerinin yaygınlaştırılmasına 2015 yılında da devam ediliyor.

Peugeot’nun karbon izi bundan böyle 110g/km CO2’nin altına düştü. Peugeot’nun 2014 yılındaki performansı sayesinde, PSA Grubu 110,3 g/km ortalama CO2 emisyonuyla Avrupa’da liderliği geri aldı (CAFE). Böylece CAFE liderleri arasında, 2013 ve 2014 arasında -%4,6 ve son 10 yılda -%27 düşüş ile emisyonlarını en çok azaltan marka Peugeot oldu.

 

Benzinli PureTech gamı

2014 yılında, özellikle dünya satış dağılımının değişimine katkıda bulunan PureTech motor seçenekleri sayesinde, Peugeot’nun toplam satışlarının %53’ü benzinli, %47’si ise Dizel versiyonlar bazında gerçekleşti. “Yılın Motoru” yarışına katılan PureTech gamı ise son derece verimli ve yüksek performanslı eksiksiz bir ürün arzından yararlanıyor:

 • 95g/km CO2’den başlayan emisyon değerleri sergileyen tamamen Euro6 uyumlu ürün gamı;
 • 208, 2008, 308 ve 3008 modellerinde 5 adet ‘Best in class’ versiyonu.

 

THP benzinli gamı

8 kez Yılın Motoru seçilen 1.6L THP 200 motorun yanı sıra onur tablosunda 2014 yılında 170 hp/L üreten 1.6L THP 270 motoru eklendi. Bir yandan emisyonlarını ve tüketimini azaltırken performansını sürekli olarak arttıran THP gamı Peugeot’nun bütün teknolojik bilgi birikiminden yararlanıyor:

 • 125g/km CO2’den itibaren düşük emisyon değerleri sergileyen tamamen Euro6 uyumlu ürün gamı;
 • 3 adet ‘Best in class’ versiyonu : PEUGEOT 208 GTi (208 hp), 308GT (205 hp) ve RCZ R (270 hp)

BlueHDi Dizel gamı

BlueHDI, SCR ve katkılı FAP sistemlerinin piyasada benzeri olmayan birlikteliği sayesinde bugün pazarın en etkin kirlilik giderme teknolojisiyle sunulan içten yanmalı motor ailesidir:

 • 79g/km CO2’den başlayan emisyon değerleri sergileyen tamamen Euro6 uyumlu ürün gamı (dünya rekoru) ;
 • 208, 308, 3008, 2008, 508 ve Partner gamlarında 12 adet ‘Best in class’ versiyon mevcuttur.

 

PEUGEOT HAYAL ÜRETİRSE

Peugeot Cenevre’de ortalama yaşı 3 yıl olan tarihinin en genç ürün gamını vitrine çıkarıyor. Pazardan daha hızlı ilerleme gösteren Peugeot, otomobil severlere hayal kurdurmak amacıyla uluslararası sahneye görkemli bir geri dönüş yaptı. Böylece, fuara gelmesi beklenen 700 bin ziyaretçi sergilenecek 3 konsept model sayesinde markanın geleceğine doğru adım atacak, 2 ve 3 tekerlekli scooter motorlarla alternatif şehir içi ulaşımları keşfedecek veya sadece PEUGEOT Music uygulamasından yararlanarak rahatlayabilecekler.

 

Marka vizyonunda birleşen 3 farklı konsept

Onyx konseptinde siyah ve bakır rengini cesaretle bir araya getiren Peugeot,  şimdi bu tarzı ilk kez seri olarak satışta olacak 208 GTi by Peugeot Sport’un son derece radikal versiyonu ile sergiliyor. Onyx konsepti Cenevre’de daha da ileri gidiyor çünkü bu kez hakiki bakırdan yapılmış bir duvar ile bütün Peugeot standı çift renkli ve keskin hatlı tasarımına büründü.

Bu konsept otomobilin yanında yer alan atletik yapılı Peugot Exalt ise 340 hp güç üreten benzinli plug-in HYbrid4 çekiş ünitesi ve ham çelik karoser gibi yenilikçi malzeme seçimleriyle dikkat çekiyor.

Peugeot Quartz ise Peugeot’nun üst gam SUV vizyonunu ifade ediyor: Sportif, sağlam ve güçlü tarzı, benzinli plug-in full-hybrid motorunun 500 beygiri ile uyumlu bir güç sergiliyor.

 

Teknoloji laboratuarı gibi işlev gören otomobil sporları

SUV ve crossover alanında, Peugeot 2008 DKR, etkileyici boyutları ile otomobil sporlarının en uç ifadesini temsil ediyor. Güney Amerika’dan yeni dönen araç otomobil yarışlarının en müthişi ve zorlusu olan Dakar Rallisi’nin 10 bin km’lik pistlerin izlerini hala üzerinde taşıyor. Bu model 2016 yılında zafere ulaşmaya kararlı olan Peugeot’nun yeniden fetih döneminin simgesi olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz