Opel, 86. Cenevre Otomobil Fuarında üç yeni modeli GT Konsept, Yeni Mokka X ve Yeni Astra TCR’nin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Opel CEO’su Dr. Karl-Thomas Neumann 1 Mart Saat 11.00’da gerçekleşecek basın toplantısında yeni modelleri tanıtacak. Neumann “Cenevre’deki yıldızlarımız bugün geldiğimiz noktayı fazlasıyla anlatıyor. GT Konsept vizyonumuzu, Yeni Mokka X maceracı karakterimizi, Astra TCR otomobil sporlarındaki mirasımızı kucakladığımızı gösteriyor” dedi.

GT Konsept

Opel, diğer modellerinde olduğu gibi spor otomobillerinde de ulaşılabilir fiyat stratejisini uyguluyor. Cenevre Otomobil Fuarının en önemli konuğu GT Konsept her yaş grubundan otomobil meraklılarının ilgisini çekecek. Monza Konsept’in doğrudan mirasçısı, ön orta motor ve arkadan çekiş özelliğine sahip.GT Konseptte kapı kolları, dış kapı aynaları ve bagaj kapağı bulunmuyor. Bununla birlikte ilgi çekici ve yenilikçi kapı tasarımı, merkezi çift egzozu, direksiyon simidinin görünümü ve gövdesini ikiye ayıran koyu kırmızı imza çizgisiyle dikkat çekecek.

Opel GT Konsept 1,0 litrelik üç silindirli, turboşarjlı motora ve sıralı altı-ileri şanzımana sahip. ADAM, Corsa ve Yeni Astra’dan tanıdığımız güç aktarım sisteminden geliştirilen doğrudan enjeksiyonlu benzinli motor 107 kW/145 beygir güç ve sportif triminde maksimum 205 Nm tork üretiyor. Toplam ağırlığı 1000 kg’ın altında olan iki koltuklu spor otomobil, 0’dan 100 km/sa hızına 8 saniyeden daha kısa sürede ulaşmakta olup 215 km/sa maksimum hıza sahip.

Yeni Opel Astra TCR

Opel’in Cenevre’deki diğer sürprizi Yeni Opel Astra TCR. Opel’in yarış otomobili 330 beygir güç ve 420 Nm maksimum tork üretiyor. 2,0 litrelik turboşarjlı motor Rüsselsheim’da geliştirildi. Gücünü, ön tekerleklere altı ileri şanzıman vasıtasıyla iletiyor. Otomatikleştirilmiş çiftli kavramalı otomatik sistem, vites küçültürken denge sağlıyor. Önde 378 mm’lik fren diskleri ve 6 pistonlu fren kaliperlerinin yanında arkada 265 mm’lik fren diskleri ve 2 pistonlu fren kaliperleri gereken durdurma gücünü sağlıyor. Sürücü fren dengesini kokpitten ayarlayabilir. Yeni Opel Astra TCR, 2016 yılında yarışlara katılması planlanıyor.

Yeni Mokka X

Opel’in dünya prömiyerini yapacağı diğer modeli Yeni Mokka X. Üç yıl önce satışa sunulan Mokka bugüne kadar 500.000’in üzerinde sipariş adeti ile büyük başarı elde etti. Opel’in gelecek nesil SUV ve crossover modellerinin habercisi olacak Yeni Mokka X, maceraperest ve güçlü kişiliği vurgulayan “X” harfiyle tanıtılıyor. . Off-road tarzının modern görünüm ve hissinin; şehirdeki kullanım ve sürüş dinamikleri ile birleşmesini ifade eden X, Opel ürün gamında ilk kez Yeni Mokka X ile geliyor.

Yeni ön görünümü, kanat şekilli yatay ön ızgarası, LED gündüz farlarının belirgin duruşu ve keskin çift kanat formuyla Opel’in yeni tasarımını yansıtıyor. Yeni tasarımı, Yeni MOKKA X’i daha geniş, daha sağlam, daha atletik ve kaslı bir duruş kazandırıyor. ‘Hot Burning Amber Orange’ veya ‘Absolute Red’ gibi yeni canlı renkler de Yeni MOKKA X’in çekiciliğini artırıyor.

81 kW/110 beygir ve 100 kW/136 beygirlik yeni nesil 1.6 dizel ünitelerin yanı sıra yeni Opel MOKKA X’de ilk kez yeni Astra’da görücüye çıkan yeni nesil 112 kW/152 bg’lik 1.4 litre Doğrudan Enjeksiyonlu Turbo motor altı vitesli otomatik şanzıman ve adaptif dörtçeker sistemiyle birlikte sunulacak. Benzinli motora sahip MOKKA X’in CO2 emisyon değeri 154 gr/km, yakıt tüketimi ise 100 km’de 6.6 litre.

LED AFL farlar ve yeni nesil Opel Eye ön kamera güvenliği artırıyor. Yeni AFL LED sistemi farların aydınlatma düzenlerini otomatik olarak sürüş koşullarına adapte ederek, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan mümkün olan en iyi aydınlatma performansını sağlamaktadır. Yeni sistem, toplamda dokuz farklı fonksiyon/aydınlatma şekli sağlamaktadır.

Opel, Adaptif Dört Çeker sistemine ek olarak LED Adaptif İleri Aydınlatma teknolojisini Yeni Opel MOKKA X’de sunuyor.Yeni LED AFL sistemi farların aydınlatma düzenlerini, diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan mümkün olan en iyi aydınlatma performansı sağlayacak şekilde otomatik olarak sürüş koşullarına adapte ediyor. BiXenon AFL sisteminin yerini alan sistemde dokuz farklı aydınlatma düzeni mevcut; şehir içi aydınlatma, şehir dışı aydınlatması, turist modu, viraj aydınlatması gibi.

Yeni MOKKA X’de Trafik İşareti Tespit Sistemi, Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Gelişmiş park pilotu ve Kör Nokta Uyarı Sistemi, Ön Çarpışma İkazı gibi sürücü destek sistemleriyle sunuluyor. Ön Çarpışma Uyarı Sisteminde LED Uyarı Ekranı daha da geliştirildi. Önünde seyreden otomobil arasındaki mesafe aşırı hızlı kapandığında kırmızı LED’ler ön cama yansıyor. Ayrıca sesli bir ikaz da sürücüye frenleme yapması gerektiği uyarısını veriyor. Şeritten Ayrılma Uyarısı 60 km/sa ve üzeri hızlarda otomatik olarak etkinleştiriliyor ve otomobilin istem dışı şeridinden ayrılması durumunda gösterge panelinde bir işaret ve sesli bir ikazla sürücüyü uyarıyor.

IntelliLink bilgi-eğlence sisteminin yeni nesil 2 sürümü Yeni Opel Mokka X ile sunulacak. IntelliLink sistemi hem Apple CarPlay hem de Android Auto telefon uygulamaları üzerinden akıllı telefon dünyasını otomobilin içine taşıyacak ve myOpel uygulama mağazasına da erişilebilecek.

AGR onaylı ergonomik koltukları ile uzun yolculuklarını ve engebeli arazideki gezintileri keyifli hale getiriyor. MOKKA X ayrıca yeni ve ilave özellik daha sunuyor: Pasif Giriş Pasif Çalıştırma (PEPS) sistemi. Bu sistemle sürücünün aracın kapısını kilitlemek veya kilidini açmak için anahtardaki düğmeye basması gerekmiyor. Yalnızca anahtarı cebinde veya çantasında bulundurup herhangi bir kapı tutamağındaki küçük düğmeye basması, aracın yolcu ve yük bölmelerine erişimi etkinleştirmesi veya devre dışı bırakması için yeterli oluyor.

Güçlü yeni motor şanzıman seçenekleri, off-road’un havalı dış tasarımı, ergonomik yeni iç tasarımı, sürücü destek sistemleri ve son teknoloji aydınlatmaları ile Yeni Mokka X segmetinde ses getirecek!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz