Seat’ın MQB platformu üzerine geliştirilen yeni kompakt SUV modeli Ateca, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

SEAT’ın yeni SUV’unun ismi İber Yarımadası’nın ortasında yer alan Zaragoza eyaletinin batısındaki Ateca bölgesinden geliyor.

Aracın ön bölümünde Trapezoid şeklindeki ızgara, keskin yan çıkıntılar ve üçgen formlu farlar göze çarpıyor. Yan tasarımdaysa kardeşi VW Tiguan’dan izler bulmak mümkün.

İç mekan Leon modelini andırıyor. 8 inç bilgi ve eğlence ekranı, ve birbirine yakın gruplandırılan kumanda düğmeleri ile kolay kullanım hedeflenmiş.

4,36 metrelik uzunluğa sahip olan Ateca bu sayede önde ve arkada geniş bir iç mekan sunuyor. Büyük yapısına rağmen aracın rakiplerinin pek çoğundan daha hafif olduğu iddia ediliyor. Ateca’nın bagaj hacmi ise 510 litre.

Seat Ateca’da tamamı turbo destekli dizel ve benzinli motorlar kullanılacak. Dizel cephesindeki baz versiyon 1.6 litre 116 beygir olacak. Bu versiyon sadece manuel vitesle satılacak. 2 litrelik dizel motorunsa 150 ve 190 beygirlik iki versiyonu bulunacak. 190 beygirlik versiyonda DSG otomatik vites ve 4×4 sistemi sunulacak.

Benzinli motorların en düşük hacimlisi 1 litre hacminde olacak. Bu motor 116 beygir güç çıkışına sahip. 1.4 litre EcoTSI motorsa 150 beygir gücünde. İstendiğinde iki silindiri kapama teknolojisi bu motorla sunuluyor.

Yeni SEAT Ateca’da adaptif hız sabitleme sistemi, Kör Nokta Tespit Sistemi ve Top-View Kamera gibi otomobilin 360 derece etrafının görüntülendiği sistemler sunulacak.

Aracın 2016 yılının son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz