Chevrolet, 1935 yılında Suburban Carryall’ı satışa sunarak, SUV kategorisinin de öncüsü oldu. O dönemde, Chevrolet Suburban’ın dünyada “en uzun süre var olacak olan” otomobil modeli olacağını tahmin eden kişi sayısı çok da fazla değildi.

Yaklaşık 78 yıl sonra bugün Chevrolet, Trax ile küçük SUV segmentine girmeye hazırlanıyor. Chevrolet ve Cadillac Avrupa Başkanı ve İdari Direktörü Susan Docherty, “Trax, otomobilin sunduğu yol tutuşunu SUV rahatlığı ile bir arada sunan, çok amaçlı ancak yakıt tasarruflu modern bir küçük SUV modeli. Ama en önemlisi Chevrolet’nin esas yeteneği olan olağanüstü SUV’ler geliştirme ve satma işinin modern bir dışavurumu” diyor.

Chevrolet’nin SUV modelleri, yetenekli, pratik ve güvenilir araçları temsil ederken, genellikle güvenlik ve teknik yenilikler konusunda da öncü rol oynuyorlar. 1937 yılında hidrolik fren, güvenlik camı ve bağımsız ön süspansiyon ilk kez bir araçta yer alırken, 1967 yılında enerji emici direksiyon mili ve 1988’de de kilitlenmeyen fren sistemi (ABS) araçlara eklendi.

Trax ile Chevrolet, son yıllarda SUV-B segmentindeki kayda değer büyümenin görülmesine neden olan otomobil alıcılarını hedefliyor (2008 yılında 130.214 adet olan bu segmentteki toplam satışlar, 2012 yılında 264.000 seviyesine yaklaştı). Şehirde yaşayan bu tüketiciler, genel olarak imajına önem veren, sosyal bir yaşantısı olan bireyler… Bu kesimin büyük çoğunluğu da özgürlüklerine düşkün, bireysel yaşam tarzlarına uygun araçlar tercih ediyor.

Trax, sürüş dinamiklerini ve daha küçük bir aracın sahip olduğu yakıt ekonomisini bir araya getirerek, kullanıcılara bir SUV aracın tüm avantajlarını sunuyor. Tüm bunların ötesinde, esnek, modern yolcu kabininden, dört tekerlekten çekiş sistemine, akıllı telefon, tablet bilgisayar ve kişisel müzik çalar gibi cihazlar için bağlantı imkanı sunan Chevrolet MyLink’e kadar çok farklı özellikleri kullanıcısına azami şekilde sağlıyor.

Gerçek bir SUV görünümü ve esnekliği

Sert görünüşü, atletik çeviklik ile birleştiren Trax, Chevrolet’nin etkileyici tasarım sözlüğünün de en yeni örneğini oluşturuyor. Uzunluğu 4.2 metre, genişliği 1.7 metre ve yüksekliği 1.6 metre olan markanın SUV-B segmentindeki bu yeni model aynı zamanda güvenli bir duruşa da sahip.

Chevrolet’nin papyon şeklindeki logosuyla süslenmiş çiftli ızgara yapısı, belirgin ve kaslı çamurluk tasarımı ile sert hatlı gövde yapısı ve arkaya doğru alçalan aerodinamik tavan çizgisi, Trax’ın dış görünümünü belirleyen ana unsurlar arasında yer alıyor.

İç mekan ise akıcı çizgileri ve modern tasarımı ile dikkat çekiyor. Trax’de sekiz adede kadar, farklı oturma düzeni oluşturulabiliyor. Ayrıca, arka koltuk sırasında yer alan 230 V’lik elektrik prizi sayesinde dizüstü bilgisayar ya da diğer elektronik cihazları araç içinde şarj edilme olanağı sağlanıyor.

Trax’in yük alanı, kargo alanının altında yer alan depolama alanlarıyla birlikte azami 1370 litreye kadar yükseltilebiliyor. Arka oturma alanındaki 60/40’lık ayrıma ek olarak, üst donanım seviyesindeki Trax’larda ön yolcu koltuğu da düz şekilde yatırılarak, azami 2.3 metre yüksekliğe sahip eşyalar için ek bir esneklik sağlıyor. Ayrıca, koltukların altındaki alanlar da depolama için kullanılabiliyor. Aracın içinde bulunan iki adet torpido gözünden birinde, iPod, akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar için ayrı ayrı bağlantı sağlayan USB ve diğer bağlantı noktaları da yer alıyor. Chevrolet Trax’de bulunan standart tavan rayı, aracın üst kesiminde 75 kilogram kapasiteli bir yük taşıma alanı sağlıyor. Trax aynı zamanda 500 kilograma kadar römork çekiş gücüne de sahip.

Akıllı telefonunuz için Chevrolet MyLink teknolojisi

Trax’ın üst modellerinde standart olarak yer alan Chevrolet MyLink özelliği sayesinde sürücüler, kullanımı kolay olan ve aynı zamanda uyumlu mobil cihazlardaki özel uygulamalar da dahil, çeşitli medya içeriğine erişmelerine olanak tanıyan bir sisteme sahip olacaklar. Chevrolet MyLink teknolojisi; telefon rehberine, kişinin oluşturduğu çalma listelerine, fotoğraf albümlerine (USB veya iPhone üzerinden) ve videolara (USB veya aux-in üzerinden)1 ve diğer medya içeriğine kolayca ulaşılmasına olanak tanıyor.

Sistem, aynı anda en fazla beş akıllı telefonunun eşleştirme bilgilerini hafızasında tutabiliyor. MP3 çalarlar, iPod ve iPad gibi depolama cihazları da USB üzerinden bu sisteme bağlanabiliyor. Kişisel müzik dinleme cihazları ve akıllı telefonlar için var olan aux-in bağlantı girişi sayesinde, USB veya Bleutooth olmadan da bağlantı yapılabiliyor.

Chevrolet MyLink kullanıcıları, hem hayatlarını kolaylaştıran hem de sürüş zevkini artıran özel akıllı telefon uygulamalarından da faydalanabiliyorlar. BringGo yardımıyla kullanıcılar, akıllı telefonlarını kullanarak ve entegre navigasyon sistemlerinde genellikle var olan ek ücreti ödemelerine gerek kalmadan navigasyon sistemine erişebiliyorlar.

3D harita, şerit yardımı ve akıllı telefonlar üzerinden aktif bir şebeke bağlantısı gerektiren canlı trafik durum güncellemelerine ek olarak, BringGo’da ayrıca akıllı telefon üzerinde harita kaydetme özelliği de bulunuyor. Böylece kullanıcılar, hem yerle ilgili bilgilere hem de yol tariflerine, cep telefonu sinyalleri zayıf da olsa erişebiliyorlar (veri yayını/dolaşım ücreti olmadan).

Chevrolet MyLink bağlantılı telefonlar için, BringGo Navigasyon akıllı telefon uygulamasını satın alan kullanıcılar, acil durum bilgilerini görebiliyor veya Google üzerinden bulundukları yerin civarıyla ilgili arama yapabiliyorlar.

iOS 6 işletim sistemini kullanan uyumlu bir iPhone telefona sahip olan kullanıcılar, gözlerini yoldan, ellerini de direksiyondan ayırmadan akıllı asistan Siri’ye2 bir dizi işlemi gerçekleştirme talimatını verebiliyorlar. Eyes Free modu sayesinde sürücüler, cihazın ekran ışığının yanmasına gerek kalmadan, yalnızca seslerini kullanarak, aracı kullanırken iPhone’ları ile etkileşime geçebiliyorlar. Chevrolet, SIRI Eyes Free teknolojisini araçlarında sunan ilk otomotiv firması olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Sürücüler, Siri’yi Eyes Free modunda kullanarak, sadece sesle komut vererek ve ellerini kullanmadan iPhone’larında kayıtlı kullanıcılara arama yapabilir, iTunes kütüphanelerindeki şarkıları dinleyebilir, müzik kaynağının AM/FM radyodan iPod moduna otomatik olarak geçişini sağlayabilir ve telefonlarında kayıtlı olsun ya da olmasın istediği kişiden gelen iMessage mesajlarını ve kısa mesajlarını dinleyebilir veya bu kişilere yenilerini gönderebilir.

Tüm bunların ötesinde, Chevrolet MyLink kullanıcıları, ses yayını konusunda çok güçlü olan TuneIn akıllı telefon uygulamasını kullanarak, yerel ve uluslararası internet radyolarının canlı yayınlarına sorunsuz bir şekilde ulaşabilir ve 70.000’den fazla istasyondan3 oluşan küresel bir ağa bağlanabilir.

Son olarak, MyLink özellikli Trax’a sahip olanlar, Stitcher’ı kullanarak en sevdikleri podcastleri, radyo yayınlarını ve haberlerini Chevrolet araçlarının içinden de takip edebilirler. Bu uygulama sayesinde, kullanıcılar, kendi istedikleri ve talep ettikleri istasyonları oluşturabilir veya zevklerine göre yeni programları keşfedebilirler.

Yakıt verimliliği yüksek iki değişik motor seçeneği ve talebe bağlı AWD sistemi

Motor seçenekleri arasında 1.4 litrelik turbo benzinli ve 1.6 litrelik benzinli yer alıyor. Manuel vites seçeneklerinin tamamı, Start/Stop özelliğini de içinde barındırıyor. 1.4 litrelik turbo benzinli motor altı vitesli otomatik vites seçeneğine de sahip.

Altı vitesli manuel vitese sahip olan 1.4 litrelik motorlar, 140 beygir gücünde (103 kW) ve azami 200 Nm tork seviyesine sahip.

Bu iki seçenek arasında manuel vitesli 1.4 litrelik turbo motor da 100 kilometrede ortalama 6,5 litre yakıt tüketiyor. Bu araçların karbon emisyon miktarı da kilometre başına sırasıyla 120 ve 149 gram. 1.4 litrelik turbo benzin motorda bulunan AWD sistemi, mevcut yol koşullarını otomatik olarak algılayarak, gerektiğinde devreye girerek kaygan veya çakıllı yollarda yol tutuşu önemli ölçüde artırmakta.

Ön ve arka tekerlekler arasındaki 1540 mm’lik genişlik ve 2555 mm’lik dingil mesafesi, sağlamlığı daha da artırıyor. Trax’ın sıkı yekpare şasi ve karoser yapısı, McPherson ön süspansiyon ve burulma kollu arka süspansiyonu, aracın esnek sürüş ve yol tutuş özelliklerini destekleyen unsular arasında yer alıyor.

Trax’ta sistemin yaşam süresi boyunca doğru bir direksiyon hakimiyeti sağlayan entegre aşınma ayarına sahip Elektrik Destekli Direksiyon (EPS) sistemi de bulunuyor.

Yüksek güvenlik

Yapısal tasarımının gücü, Trax’ı da Avrupa’daki en güvenilir küçük SUV’ler arasına sokuyor. Aracın tavan yapısı, takla atması durumunda kendi ağırlığının dört katından fazlasını taşıyabilecek bir yapıya sahip.

Trax, Yokuşta Kalkış Desteği ve İniş Kontrol Sistemi gibi bir dizi modern şasi kontrol sistemlerini de içinde barındırıyor. Diğer standart özellikler arasında, Elektronik Stabilite Kontrol Programı, Çekiş Kontrol Sistemi, tüm tekerleklerde Elektronik Fren Gücü Dağıtım sistemine sahip ABS yer alıyor.

Trax’ın içinde yer alan standart güvenlik özellikleri arasında ayrıca sekiz hava yastığı, beş koltuğun tamamında yer alan üç noktalı emniyet kemeri, Çocuk Koltuğu Bağlantı Sistemi (ISOFX) ve kaza anında katlanan pedallar da bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz