84. Uluslar arası Cenevre otomobil fuarı’nda Citroen’in otomobil dünyasına yeni yaklaşımının ilk ipuçları görücüye çıkıyor. Bugüne kadar alışılagelmiş otomobil ekipmanlarını sorgulamamıza neden olacak yeni bakış açıları ilk kez C segmentinin gelecekteki öncüsü Citroen C4 Cactus’te görülecek. C4 Cactus, fütüristik çizgilerinin yanısıra, geniş yaşam alanı, rafine bir zevkin ürünü özellikleri ile dikkat çekiyor. Markanın diğer bir yeniliği ise akılcı ve modern çözümlerle donatılan ve araç içinde sürekli iletişim bağlantısı imkanı sunan Yeni Citroën C1.Yeni Citroën C1 lansman öncesinde ilk kez müşteriler ile buluşuyor.Fuarda bu iki yeni modelin yanı sıra şimdiye kadar 500 Bin’den fazla satış adedine ulaşan C5 modeli bu kez Cross Tourer versiyonu ile Citroën’in arazi yorumunu ortaya koyuyor.  DS serisine yeni bir bakış açısı katan, Çin pazarı için geliştirilmiş  DS 5LS ve tarz sahibi sportifliği temsil eden DS3 Cabrio Racing; DS serisinin yeni oyuncuları olarak belirirken, Faubourg Pack’in ayrıcalıklı özellikleri  tüm  seriyi  kapsıyor. Citroë,n motor sporlarındaki yeni çağına ise WTCC yarışları ile adım atıyor. 380 beygirlik Citroën C-Elysée WTCC, standart bir otomobilin nasıl evrim geçirerek sporcu bir kimliğe bürünebildiğine işaret ediyor. Konfor ve teknolojiyi bir arada sunan, ödül şampiyonu C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modelleri ve yeni konsept C4 Cactus Aventure ise Cenevre  Otomobil Fuarı’ndaki ilgi çeken modellerin arasında yer alıyor. Citroën, Cenevre Otomobil Furarı’nda 4 Mart Salı günü saat 10.45’te 6. Salonda gerçekleştirilecek basın toplantısı ile fuara start verecek.

Citroën otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan 2014 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yaratıcı teknolojisini sergilemeye hazırlanıyor. Daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha faydalı teknoloji ve tüm bunların akılcı bütçelerle sunulmasını kapsayan Citroën’in  yeni yaklaşımıyla aldığı değişimi yansıtan araçlar ilk kez otomobil severler ile bir araya geliyor. Bu modellerden ilki Citroën C4 Cactus. C4 Cactus üretim versiyonu ile ilk kez göz önüne çıkarken karakterindeki cesareti bir başka sürpriz ile ortaya koyuyor. Citroën  yeni modelinin hem farklı hem de şaşırtıcı bir yorumu olan C4 CactusAventure konsept otomobili de Cenevre Fuar’ında sunarak atılımını bir adım daha ileriye götürüyor.

Farklı tasarım anlayışını daha fazla konfor ve daha faydalı teknolojiler ile bir araya getiren C4 Cactus; Citroën’in her kulvardaki iddiasını göz önüne seriyor.

Kendi segmentinde en başarılı modellerden biri olarak dikkat çeken ve lüks segment otomobillerde aranan tüm beklentilere sahip olan C5, fuarda bambaşka bir kimliğini göz önüne seriyor. Citroën, bugüne kadar dünyada başka hiçbir markanın sunmadığı Hydractive III+ süspansiyona ve akıllı çekiş kontrolüne sahip CrossTourer versiyonuyla CITROËN C5 serisinin yeni üyesini de beğeniye sunacak.

 Bunun yanında, DS 5LS, DS4 ve DS3 Cabriolet Racing,DS Faubourg Pack, Citroën C-Elysée WTCC, C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modelleri de Cenevre Fuarı’nda sergilenecek Citroën ailesinin temsilcileri arasında yer alıyor.

 Yeni Dünya ve Yeni Fikirler: Citroën C4 Cactus

 CITROËN, günümüzün sorunlarına C4 CACTUS ile yani, kompakt hatchback’lere gerçek bir alternatif sunarak yanıt veriyor.

Rekabetin kızgın olduğu ve standartların neredeyse sabitlenmiş gibi göründüğü          C segmentinde CITROËN C4 CACTUS; kullanışlılığı ve estetiği bir araya getiren benzersiz tasarımıyla ön plana çıkıyor..CITROËN C4 CACTUS, yeni bir otomobil düzeninin temellerini atıyor; daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha kullanışlı teknoloji, üstelik de akılcı bütçelerle!

Bu denklemi çözmek amacıyla CITROËN, benzersiz bir yaklaşımı benimsiyor:

Müşteri için gerçekten önemli olan unsurlara daha fazla önem vermek.

Teknolojik yenilikleri benimsemek ve tasarım, konfor, kullanım kolaylığı ile kullanım maliyetlerine ağırlık vermek.

> İlk defa CITROËN tarafından geliştirilen ve kullanılan, aracı korumaya yönelik son derece şık, 4 farklı rengi ile kişiselleştirilebilen hava kapsülleri :  Airbump,

> 7 inç dokunmatik ekranın etrafına yerleştirilen kontrollerle hem bağımsız hem de birbiriyle bağlantılı kontroller sunuluyor.

> Kanepe tarzı geniş ön koltuk dikkat çekiyor.

> Dünyada ilk kez yapılan bir uygulamayla sürücü hava yastığı (Airbag in Roof teknolojisi) tavana yerleştirilerek, hem önde oturan yolcu için hem de eşya koymak için daha fazla alan sağlıyor.

> Kabinin aydınlık kalmasını ancak sıcak olmamasını sağlamak amacıyla güneş gözlüklerinin özelliklerine sahip ısı yalıtımlı panoramik açılır tavan fark  yaratıyor.

Değişen yeni dünyada tüketici beklentileri otomobillerin de nasıl olması gerektiğini belirliyor.  Citroën C4 Cactus fonksiyonel ve benzersiz tasarımı ile                        C segmentinde diğer modellerden ayrılan özel bir model. Citroën C4 Cactus otomotiv tasarımında fonksiyonelliğin öne çıktığı yeni bir dönemin habercisi olarak dikkat çekiyor.

Crossover çizgisinin geleceğinin  gerçek bir dışa vurumu olan Citroën Cactus; benzersiz tasarımı ve tüm yolcular için konforu, faydalı teknolojiler ile birlikte vaat ediyor. Citroën C4 Cactus’te rahat bir iç mekan oluşturabilmek için 2,60 m’lik dingil mesafesi sunuluyor. Kompakt bir hatchback otomobil boyutlarında olan C4 CACTUS, 4,16 m uzunluğa ,  1,73 m’lik genişliğe ve  1,48 m yüksekliğe sahip.

Yeni dünya düzeninin  otomobil anlayışına göre yaratılan benzersiz özelliklere sahip C4 CACTUS , farklı tasarım anlayışını daha fazla konfor ve daha yararlı teknolojiler ile bir araya getiriyor. Kanepe tarzı koltuk yapısı, şık valizlere gönderme yapan kapı kolları ve Citroën mühendisleri tarafından geliştirilen Air Bump isimli 34 adet koruyucu hava kapsülü ile otomobil dünyasında Citroën’e özgü ilkleri sunuyor. Airbump tasarımın temelinde stil ve fonksiyonun birleşimi yatıyor. Citroën C4 CACTUS’ün yan yüzeyleri ile ön ve arka tamponlarını kaplayan Airbump, otomobilin saf ve pürüzsüz tasarımına grafiksel bir yapı sağlıyor. Dört farklı renk seçeneği ile sunulan Airbump , geniş bir yelpazede sunulabilmek için on farklı gövde rengi ve üç iç mekan rengi  seçenekleri ile kişiselleştirilebiliyor.

Otomobilin içerisinde de yine akıl dolu tasarım öğeleri yer alıyor. Tüm araç sürüş ve konfor fonksiyonları (klima, medya , navigasyon, , telefon ve sürüş yardımcıları ) 7 inç’lik dokunmatik bir ekran ile kumanda ediliyor.

Şık bir valizden esinlenerek tasarlanan deri kayış şeklindeki kapı kolları ve menteşeler, C4 CACTUS’e hiç bir rakibinde olmayan özel bir tasarım üstünlüğü sağlıyor. Aynı tasarım öğeleri torpidonun üst kısmındaki kabartmalarda da bulunuyor. C4 Cactus sanat eserlerini andıran özel torpido bölümünü oluşturabilmek için otomobil tarihinde başka bir ilke daha imza atıyor. C4 Cactus ön yolcu koltuğu güneşliğe yerleştirilen hava yastığı ile dünyada bir ilki gerçekleştirerek hava yastığı boşluğu olmadan tasarlanmış şık bir torpido bölümüne sahip oluyor.

Geleneksel vites kolu C4 CACTUS modelinde yerini dijital bir ekran ve tuşlara  bırakıyor. Bu basitleştirilmiş kontrol fonksiyonu ‘’easy push ‘’ sistemi ile sadece D,N ve R tuşları içeriyor. Araçta aynı zamanda manuel vites geçişleri için direksiyonun arkasında vites kulakçıkları yer alıyor.

Akılcı bütçeler..  En yeni nesil verimli motorlarla en uygun platformu sunmak için yaratılan teknolojiler sayesinde C4 Cactus standart bir C sınıfı otomobilden ortalama 200 kilogram daha düşük bir ağırlığa sahip. 1000 kilogramın altında kalan ağırlığı ve verimli motorları ile C4 Cactus, sürüş keyfini, düşük yakıt tüketimiyle birleştiriyor. (Dizel versiyonda kilometre başına yalnızca 82 gram karbon emisyonu veya yalnızca 3,1 litre yakıt tüketimi ve benzinli versiyonda kilometre başına 100 gramdan daha düşük CO2emisyonu).

 Cenevre Otomobil Fuarı’nda CITROËN, sınırların ötesine geçen ve insanlara paylaşma ve iyimserlik ruhuyla ulaşan Citroën C4 Cactus “Aventure” konsept otomobili de tanıtıyor. Maceraperest ruhu, artırılan yerden yüksekliği, her yola uygun lastikler, gövde altı koruması, ek farlar ve tavan kofrasıyla daha da ön plana çıkıyor. 21’inci yüzyılın maceralarının tam olarak yaşanabilmesi amacıyla Aventure konsept otomobilde yolculuğun en olağanüstü anlarının kaydedilmesi ve paylaşılması için dahili kameralar da yer alıyor.

 Her Türlü Yola Çıkmaya Davet:  Citroën C5 CrossTourer:

Citroën, Cenevre Otomobil Fuarı’nda  C5’in “tüm yollara uygun” özel bir versiyonunu gün ışığına çıkarıyor: C5 Cross Tourer.

Bu yeni model, 530.000 adedin üzerinde satış yapan ve yol tutuş ve sürüş konularında bir referans kabul edilen Citroën C5’in başarısının arkasında yatan tüm unsurları içinde barındırıyor. Citroën C5 CrossTourer beraberinde bir dizi yeni ve özel donanımları ile geliyor. C5 Cross Tourer genişletilmiş kasa yapısı, 18 inçlik baklava biçimindeki alaşımlı jantlarla birlikte mat gri uzunlamasına tavan çubukları, krom yan ayna dış yüzeyleri ve hem ön hem de arka tamponlarda zımparalanmış alüminyum koruyucularıyla fark edilen karaktere sahip “tüm yollara uygun” bir tarz sunuyor. Tarz katan bu özellikler, 15 milimetre artırılan sürüş yüksekliğiyle tamamlanıyor.

 –                     Hydractive III+ süspansiyon;  tüm yol koşullarında en yüksek konforun elde edilmesine imkan sunuyor. Başka hiçbir üretici tarafından sunulmayan bu teknoloji, araçta yükten bağımsız olarak yüksekliğinin sabit kalması amacıyla sürüş yüksekliğinin ayarlanmasını sağlıyor. Bu süspansiyon, şartlar ne olursa olsun en üst düzeyde konfor ve gövde kontrolü için hem sürücünün hem de yol profilinin gerekliliklerine göre sertliği ve darbeleri ayarlıyor. Yüksek hızda otomobilin yüksekliğinin otomatik olarak azaltılması, aerodinamikleri de iyileştiriyor., C5 CrossTourer, engebeli bir yolun geçişini düşük hızda daha kolay yapabilmek için iki ek sürüş yüksekliği kullanabiliyor (saatte 10 kilometre hıza kadar + 6 santimetre ve saatte 40 kilometre hıza kadar + 4 santimetre). Değişken sürüş yüksekliği aynı zamanda bagaj kapağının yüksekliğini azaltarak ya da artırarak yükleme işlemini de kolaylaştırıyor. Her zaman konforu ön planda tutan CITROËN C5 CrossTourer ayrıca, elektrik kumandalı bel desteği ve tamamı deri sürücü koltuğunda masaj imkanı da sunuyor.

–                     C5 Cross Tourer karla kaplı veya çamurlu yollarda çekişi iyileştirerek tüm sürüş koşullarıyla başa çıkabilen Akıllı Çekiş Kontrolü veya daha kolay manevra kabiliyeti sunan arka kameraya sahip eMyWay navigasyon sistemi başta olmak üzere tüm koşullar altında kullanışlı olan teknolojiler sunuyor.

 Teknoloji İle Gelen Benzersiz Konfor:  Citroën C4 Picasso ve Grand C4 Picasso 

Citroën C4 Picasso ve Grand C4 Picasso  Cenevre Otomobil Fuarı’nda  sergilenen  ve göze çarpan modeller arasında dikkat çekiyor. Citroën C4 Picasso,  Citroen’in imzası olan ‘Créative Technologie’  anlayışının dile getirildiği yeni bir çağı da başlatmış oluyor. Bugüne kadar 72.000’den fazla sipariş alan yeni Citroën C4 Picasso ve Grand C4 Picasso, teknolojiyi benzersiz tasarımla birleştirme sanatını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yeni Citroën C4 Picasso; Yeni EMP 2 platformu, rekor düzeyde düşük karbondioksit salımı sağlayan çevreye duyarlı ve düşük yakıt tüketimi değerlerine sahip motorları ile segmentinde ilkleri yaşatan  model olma özelliği taşıyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra, Yeni Citroën C4 Picasso’da  yer alan dijital ekranların kalitesi ve  fonksiyonelliği oldukça dikkat çekici.   12’’ yüksek çözünürlüklü panoramik ekranla bağdaştırılan 7’’ lik dokunmatik tablet ekran konfor sunan teknolojileri ifade ediyor. Otomobilin 360 derece etrafının  görülebilmesini sağlayan kamera sistemi (Bird view) , Citroën C4 Picasso ve Grand C4 Picasso’nun bir diğer teknolojik yeniliği olarak dikkat çekiyor.

PSA Peugeot Citroën Grubunun yeni şasi platformu EMP2’in (Efficient Modular Platform2),  ilk kullanıldığı model olan yeni Citroën C4 Picasso; EMP2 platformu sayesinde bir önceki nesline göre 140 kg daha hafifletilmiş durumda. EMP2 platformunun verimliliği Yeni CITROËN C4 Picasso’ya 98 g/km  CO2  ile sınıfının en düşük değerini sağlıyor. İdeal ve kompakt yeni oranlara sahip olan Grand C4 Picasso segmentindeki en uzun dingil mesafesine sahip.

C4 Picasso ( Uzunluk : 4,43 m  / Genişlik : 1,83 m /  Yükseklik : 1.61 m )

Grand C4 Picasso ( Uzunluk : 4.59 / Genişlik : 1,83 m / Yükseklik : 1.63 m )

Grand C4 Picasso aynı zamanda kendi segmentinde 2. ve 3. sırada sağladığı sınıfının en geniş oturma alanı ile de rakipsiz konumda bulunuyor.

Yeni CITROËN C4 Picasso ve Grand C4 Picasso, bir yandan CO2 salımlarını aşağıya çekerken, bir SCR modülü ile Euro 6 standardını karşılayan yeni BlueHDi motor donanımına da sahip. Bu motor donanımı, kategorisinde tamamıyla görülmemiş bir performans / tüketim dengesi sunuyor. Motor 150 beygirlik gücüne rağmen: manuel seçeneğinde  sadece 110 g/km , otomatik vites seçeneğinde ise 117 g/km’lik CO2 değerlerine sahip oluyor.

 Yeni Citroën C4 Picasso sahip olduğu; USB, Bluetooth bağlantı noktası, 220 V’luk priz, park yardım sistemi (otomatik park etme ve park yerinden çıkma), kör nokta uyarı sistemi, lounge pack (ayak uzatma desteği), navigasyon ve otomatik bagaj kapama özellikleri ile sürücü ve yolcularına konforlu bir seyahat vaad ediyor.

  Citroën C4 Picasso; 5.7 m2’lik rekor cam alanı ile loft daire ferahlığı yaşatırken, 2,84 metrelik sınıfının en uzun dingil mesafesi sayesinde araç içinde 7 kişiye benzersiz rahatlıkta yolculuk deneyimi sunuyor. Daha fazla konfor için teknolojinin tüm imkanlarından yararlanan Grand C4 Picasso, koltuk arkası led okuma lambaları, kişiye özel konfor sağlayan 3. koltuk sırasında yer alan havalandırma kanalları ve kişiselleştirilebilen 12 inçlik HD bilgi ekranı, 7 inçlik dokunmatik tablet ekran ile sınıfında ‘ilk’ leri sunan model olma özelliğini sürdürüyor.

 Kusursuz Fransız Zevki: DS Serisi

 DS serisi yaratıcılıkta radikal duruşuyla görür görmez tanınan bir stili ifade ediyor ve güçlü karakterinin yanı sıra birinci sınıf kalitesiyle birlikte yepyeni sürüş hassasiyetlerine de sahip. Cüretkâr, yüksek standartlara sahip, yaratıcı ve teknolojide de en iyisi. 2010 yılında piyasaya sunulmasından bu yana 420.000 adet satılan DS serisi, geleneksel Premium markalara bir alternatif olarak fark yaratıyor.

 Güçlü ve Sade Bir Hatchback : DS 5LS

Çin’in Şenzen kentinde üretilen DS 5LS, DS markasının Çin’deki gelişim sürecinde atılan önemli bir adım. DS 5LS, hem hacim hem de mekan genişliği açısından segmentinin gereksinimlerini, DS’nin karakteristik özellikleri olan sadelik, tarz ve güçle birleştiriyor.

DS 5LS, hacimleri ve DS dünyasının bir parçası olan keyifli ve duygusal kıvrımlarla vurgulayan güçlü ve rafine siluetiyle dikkat çekiyor (uzunluk: 4,70m / genişlik: 1,84m / yükseklik: 1,50m). Ayrıca, ilk defa kullanılan DS ızgarasıyla kendini gösteren “DS Wings” ile DS’nin ön bölümü de yeni bir kimlik kazanıyor. Camlardan bagaj bölmesine kadar her iki yanda da bulunan krom çizgiler, gövdenin gücünü ve kişiliğini ön plana çıkarırken, aynı zamanda şıklığı ve sadeliği de koruyor. Arkada ise güçlü ve biçimli yapı, özel LED farlarla dikkat çekerken, lenste bulunan krom halka, aydınlatma fonksiyonlarının 3D yapısına vurgu yapıyor.

İç mekanda ise rafinelik, gerçekten benzersiz ve tatmin edici sürüş pozisyonuyla ifade ediliyor. Metal, ahşap ve  deri gibi yüksek kaliteli gerçek malzemeler özellikle ön plana alınıyor. Yolcular, geniş ve gelişmiş bir dünyaya girdiklerini fark ediyor ve gösterge paneline kadar kabinin tamamını çerçeveleyen derinin kalitesini hissediyor. Daha önce sadece lüks markalarda kullanılan bu deriler, DS modellerine özel koltuk motifleri ve Fransız kültürünün mükemmel biçimleriyle daha da güçlendiriliyor.

DS 5LS, yüksek basınçlı pompa ve Twin Scroll turboşarj ile beslenen ardışık doğrudan enjeksiyona sahip THP 160 ve THP 200 gibi motorları ile  etkili ve verimli bir teknoloji sağlıyor. Bu motorlara, altı vitesli otomatik şanzıman eşlik ediyor.

DS 5LS, C segmentinin en uzun aks açıklığı (2,71 m) ile konfor konusunda ne denli hazılıklı olduğunu vurguluyor. Geniş diz mesafesi ile birleştirilmiş koltukları (ön koltuklarda masaj özelliği, 29 derecelik arka koltuk arkalıkları ve uçak tipi kafalıklar), arıtılmış ortam (hava iyonlaştırıcı), ses sistemleri (Arkamys sistemi, DENON Hi-Fi vb),  ve sürüşü (anahtarsız giriş ve çalışma, kör nokta izleme, ön ve arka park sensorları, arka kamera) kolaylaştıran sistemleri ve eksiksiz telematik özellikleri (renkli dokunmatik ekran, DVD oynatıcı, acil durum aramaları vb) ile dikkat çekiyor.

Çin’de Mart 2014’te satışlarına başlanacak olan bu yeni model, dış pazarlarda DS serisinin gelişimi için mükemmel bir kanıt olarak öne çıkıyor.

 DS Faubourg Pack: Parisli Rafinelik

CITROËN DS3, DS3 Cabrio, DS4 ve DS5’te yer alan kişiselleştirme ve sadelik, DS Faubourg Pack ile daha önce hiç olmadığı kadar gözle görülür hale geliyor. Markanın yaracılığının ve bilgi birikiminin bir göstergesi olan son dokunuşlar, otomotiv dünyasında daha önce hiç görülmemiş unsurlar içeriyor.

Bu model, gizli mor tonlarının yer aldığı koyu siyah; ‘yeni fısıltı moru’ rengiyle sunuluyor. En küçük ayrıntısına kadar sadeliğe sahip olan Faubourg Pack, model ve gövde rengine bağlı olarak fısıltı moru veya siyah kapaklarla elmas efektine sahip alaşımlı jantlar da sunuyor.

Citroën DS3 Cabrio Racing Concept…

Daha ilk bakıştan itibaren Citroën DS3 Cabriolet Racing Concept , 18’’ jantları , mat koyu gri rengi, bagaj, dikiz aynaları ve jantlar  üzerindeki siyah krom aksesuarlarıyla, kişiselleştirilebilen sportif yapısı ile ön plana çıkarıyor. .

Konsept, 202 beygir üreten 1.6 litrelik bir motoru ile Citroën Yarış otomobillerinin tüm teknik alt yapısını kullanılarak hazırlandı.

CITROËN DS3 Cabrio Racing Concept, performans ve şıklığın karışımını temsil ediyor. Koltukların üçlü bir kombinasyonla yeniden yorumlanması, gösterge paneli ve vites topuzunda Carmen kırmızı renginde sunulan DS çizgisine özgü, piko atkılı bir dikişle tamamlıyor. Koltuk çerçevesinin yanı sıra gösterge panelinin üzerinde de bir renk geçişi sağlıyor. Yalnızca 100 adetle sınırlandırılan CITROËN DS3 Cabrio Racing’in bu özel yapısı, ön koltukların arkalıklarındaki CITROËN Racing imzası ve vites kolunun etrafındaki özel kimlik numarası plakasıyla daha da vurgulanıyor.

 Citroën DS4

DS serisinin DS3’ten sonra ikinci üyesi olan DS4; kalite ve teknoloji alanındaki üstün nitelikleri ile fark yaratıyor. CITROËN, Cenevre Otomobil Fuarı vesilesiyle DS4’ün kişiselleştirilmesi için yeni olanakları da ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Örneğin;  DS serisinin karakteristik özelliği olan iki renkli boyama imkanı ile tavan, rüzgarlık ve ayna kutuları, gövdeden farklı bir tarza sahip oluyor.

4,28 m boyu, 1,81 m genişliği ve 1,53 m yüksekliği ile kompakt bir araç olan CITROËN DS4; şehir içinde kolay kullanım olanağı sağlıyor. Dinamik bir görünüme, çok amaçlı günlük kullanım olanaklarına sahip DS4;  özellikle stili ile mükemmel bütünleşen ve gizli bir kapı koluyla erişilebilen 3 kişilik geniş arka koltuğu, geniş hacimli bagajı ve sayısız saklama bölmeleri işlevsellik sağlıyor. İç tasarımda kullanılan üstün kaliteli deri koltuklar, dış tasarımda kullanılan kromajlı malzemeler araca hem dinamik bir görüntü katıyor hem de lüks ve farklılığı vurguluyor.

 

 Aracın koyu renkli yan camlarını çevreleyen krom kaplaması, 18 inç alüminyum jantları ile bütünleşiyor. Bagaj kapısı ile birleşen tavanın arkaya doğru uzanan görüntüsü araca dinamizm katarken, kompakt ama aynı zamanda kaslı görünümü, markanın DS serisinin prestijini yansıtıyor.

Citroën DS5

Citroën’in otomobil tutkunlarını heyecanlandıran yeni modeli DS5, kendine özgü tasarımıyla, Citroën farkını en yüksek seviyede yaşatıyor. Tasarlanırken konsept otomobil C-Sportlounge ve Grand Tourisme ruhundan ilham alınan ve her yönüyle şaşırtan hatlara sahip olan Citroën DS5, spor station wagon görünümlü bir siluete sahip. 

Citroën DS;  4,53 m.lik uzunluğu, 1,85 m.lik genişliği ve 1,51 m.lik yüksekliğiyle seçkin,heybetli ama bir o kadar da kompakt bir yapıya sahip.

İç tasarımıyla da büyüleyen Citroën DS5, adeta bir uçaktan esinlenilerek yaratılmış ve dış tasarımının çağrıştırdıklarıyla mükemmel bir uyum içerisinde olan, tamamen kendine özgü kokpitiyle farkını  ortaya koyuyor.  Kokpit tavanı bu bölümün en çarpıcı öğesi olarak karşımıza çıkıyor. Citroën DS5 dünyasına uyarlanarak yeniden yorumlanan kokpit tavanında, birbirinden bağımsız açılıp-kapanabilen üç bölmeli cam tavan bulunuyor ve böylelikle gündüzleri olduğu kadar geceleri de sürücü ve yolcular için benzersiz bir ortam oluşuyor. DS5 fark yaratan özellikleri ile göz dolduruyor. DS 5’e özel Head – Up Display ekranı sürücünün gözlerini yoldan ayırmadan aracın kontrolünü en etkin şekilde elinde tutmasına yardımcı oluyor. Aracın hızı, mesafe ölçümleri gibi aracın birçok özelliklerini ekrandan takip etmek mümkün oluyor.

Hybrid4 teknolojisiyle donatılmış ilk CITROËN

 Citroën DS5, Hybrid4 teknolojisine sahip ilk Citroën olarak farkını ortaya koyuyor böylece marka,  HDi Dizel motorun yol performansını elektrikli itme sisteminin yararlılığıyla birleştiren tam hibrid çekiş sistemini sürücüler ile tanıştırıyor. Hybrid4 teknolojisi sürücüye çok modlu bir sürüş imkanı sağlıyor. Orta konsolda yer alan çevirmeli buton sayesinde sürücü,  Auto (Otomatik), ZEV, 4WD ve Sport modları olmak üzere,  dört farklı çalışma modu arasından seçim yapabiliyor.

380 Beygir Gücündeki C-Elysée WTCC

Citroën ’in teknoloji atılımını, Fas’ın Marakeş kentinde 12 Nisan’da başlayacak olan FIA World Touring Car Championship (FIA WTCC) turnuvasında sahne almaya hazırlanan CITROËN C-Elysée WTCC ile spor alanında da görmek mümkün. Dünya Ralli Şampiyonası’nda kazandığı başarılar ile  markalar klasmanında 8 kez üst üste şampiyonluğunu ilan eden Citroën; WTCC’ye C-Elysée modeli ile katılarak, motor sporlarına verdiği önemin altını bir kez daha çiziyor. C-Elysée WTCC, 1,6 litrelik direkt enjeksiyon turboya sahip DS3 WRC ile aynı motoru paylaşıyor. Önden çekişli ve 6 vitesli bir şanzımana sahip olan C-Elysée 380 hp güce sahip. 18 inçlik jantları ve kaslı ön tamponu ile dikkat çeken C-Elysée, arkada kullanılan kanat tasarımı ile tam bir yarış otomobili görünümü sunuyor. C-Elysée WTCC, 2014 yılında ralli parkurlarında sayısız başarılara sahip olan efsane sürücü Sebastian Loeb tarafından kullanılacak. Ayrıca Citroen takımı WTCC’de 4 kez şampion olan Ivan Muller ile de bu turnuvadaki iddiasını ortaya koyuyor.

Markanın globalleşme stratejisinde önemli bir yere sahip olan C-Elysée, Türkiye dışında  Latin Amerika , Çin, Kuzey Afrika ve Rusya pazarlarında Citroën satışlarını artıran model olarak dikkat çekiyor.

teknolojİ atılımı

Yeni THP 130 motor: PureTech Ailesi Büyüyor

Fransa’da tasarlanan ve üretilen PureTech motorlar, yenilikçi, verimli ve kullanımda ekonomik teknolojileri içinde barındırıyor.

Bir benzinli motor ailesi olarak hiç olmadığı kadar güçlü ve ekolojik: Önceki nesillere kıyasla yüzde 15 daha güçlü ve yüzde 25’e kadar daha düşük yakıt tüketimi ve karbon emisyonları avantajı sunuyor.

Doğal aspirasyonlu versiyonlarda (68 HP’lik 1,0 litre ve 82 HP’lik 1,2 litre) yeni üç silindirli benzinli motorun satışa sunulmasının ardından bu aile, PSA Peugeot Citroën Group’un Euro 6 standardını karşılayan ilk benzinli motoru olan turboşarjlı e-THP 130’un katılımıyla daha da genişliyor. Grup’ta bu motorun kullanılacağı ilk model ise  Citroën C4 olacak.

BlueHDi motorlar: Güçlü, Ekonomik, Çevreye saygılı

C4 Picasso ailesinde sunulan yeni nesil BlueHDi Dizel motorlar şimdi de BlueHDi 120 ve BlueHDi 180 versiyonlarla CITROËN DS5’te ve de BlueHDi 100 versionuyla CITROËN C4 Cactus’te de yer alıyor. Bu BlueHDi motorlar, yüksek güç üretimi, düşük yakıt tüketimi ve çevreye saygı gibi bazı avantajları da beraberinde getiriyor.

BlueHDi motorlar, NOx emisyonlarını önemli ölçüde azaltırken (yüzde 90), aynı zamanda CO2 emisyonunu da azaltan tek teknoloji olan SCR (Seçici Katalitik Azaltma) modülünü de içinde barındırarak Euro 6 standartlarına uyum sağlıyor.

SCR (Seçici Katalitik Azaltma) sistemi, toz filtresinin hemen yukarı yönüne yerleştiriliyor ve NOx’I sürekli olarak zararsız maddeler olan su buharı (H2O) ve nitrojene (N2) dönüştürüyor.

Yeni sistem aynı zamanda yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarında da önemli düşüşlerin olmasını sağlıyor.

–  C4 Cactus BlueHDi 82 gram CO2 emisyonu ve 3,1 litre yakıt tüketimi.

–  Yeni CITROËN C4 Picasso BlueHDi 150 6 vitesli manuel şanzımanda 110 gram CO2 emisyonu ve 4,2 litre yakıt tüketimi.

– Yeni Grand CITROËN C4 Picasso BlueHDi 150 6 vitesli otomatik şanzımanda 117 gram CO2 emisyonu ve 4,5 litre yakıt tüketimi.

 -CITROËN DS5 BlueHDi 120 6 vitesli manuel şanzımanda 102 gram CO2 emisyonu ve 3,9 litre yakıt tüketimi.

–  CITROËN DS5 BlueHDi 180 6 vitesli otomatik şanzımanda 114 gram CO2 emisyonu ve 4,4 litre yakıt tüketimi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz