Lazer Aydınlatma Teknolojisi, BMW i8 ile Seri Üretime Geçiyor!

 

Elektrikli otomobil kavramına yepyeni bir bakış açısı getiren BMW i markasının i8 modeli, dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip olarak seri üretimine başlanan ilk otomobil ünvanına sahip oldu.

İlk olarak 2011 yılında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sunulan lazer aydınlatma teknolojisini öncelikle BMW i8 modelinde hayata geçiren BMW Group, bu teknolojiyi 2014 yılının sonbaharından itibaren tüm seri üretim modellerinde kademeli olarak kullanmaya başlayacak. Lazer farların ışığı son derece parlak olmasına rağmen insan gözüne daha iyi gelen gün ışığına yakın bir özellik taşımasıyla farklılaşıyor.

Spor otomobillerin geleceğini şimdiden en iyi biçimde ortaya koyan BMW i8, dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip olarak seri üretimine başlanan ilk otomobili unvanını kazandı. Hem dış hem iç tasarımında çarpıcı tasarım özellikleriyle olduğu kadar gelişmiş teknolojileri barındıran yapısıyla da dikkat çeken BMW i8, artık LED farları kadar lazer aydınlatma özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Standart olarak yüksek yoğunluklu, enerjiyi verimli bir şekilde kullanan tümüyle LED farlarla üretilen BMW i8’in uzun far mesafesi, opsiyonel olarak sunulan lazer teknolojisiyle 600 metreye ulaşıyor. Böylece modern LED uzun farların aydınlatma mesafesi iki katına çıkarılabiliyor. Yeni lazer teknolojisi sayesinde, zaten yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlayan LED farlara göre yüzde 30 oranında ek bir enerji verimliliği elde ediliyor.

 

Son derece yoğun ve verimli aydınlatma

 

BMW Lazer Aydınlatma teknolojisi, güç gereksinimini azalttığı gibi, aynı zamanda çevreye ısı yaymadan yolu yüksek bir yoğunlukla aydınlatıyor. Lazer diyotları geleneksel ışık diyotlarından on kat daha küçük olmasıyla dikkat çekiyor. Böylelikle hem far içerisindeki montaj alanından, hem de ağırlıktan tasarruf etmeyi olanaklı hale getiriyor. Lazer farların ışığı son derece parlak ve insan gözüne daha uygun ve gün ışığına yakın bir özellik taşıyor. Birkaç yüksek performanslı diyot, farın içi kısmında yer alan floresan fosforlu maddeye özel mercekler aracılığıyla güçlü bir şekilde yoğunlaştırılmış bir ışın yansıtıyor. Bu madde ışını, geleneksel ışık kaynaklarından on kat daha yoğun, son derece parlak beyaz ışığa dönüştürüyor. Çok yoğun ve ideal düzeye yakın ışın özellikleri sayesinde, lazer diyotları sistemin bütününü daha verimli bir hale getiriyor. Kamera destekli uzun far fonksiyonu ile birlikte, karşıdan gelen trafikteki ya da öndeki otomobillerin sürücülerinde göz kamaşması önleniyor.

 

 

 

Geceleri daha iyi görüş sağlanarak güvenlik artırılıyor

 

Tüm bu özelliklerin bir araya gelmesiyle BMW Lazer Aydınlatma teknolojisi, BMW i8’in ana farları için ideal bir ışık kaynağı oluşturuyor. Benzersiz performansı ve güvenliği, üst düzeyde verimlilik ve olağanüstü kompakt bir formla birleştiriyor. Yüksek menziliyle karanlıkta otomobil sürerken çok daha iyi bir görüş ve aydınlatma sağlıyor. Böylece bu yeni teknoloji daha rahat ve daha konforlu bir sürüş deneyimi sunarken, aynı zamanda yol güvenliğini de artırıyor.

 

Teknoloji Üssü BMW i8

 

1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkan seri üretim BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. BMW i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. Silindir hacmi başına elde edilen 154 HP’lik motor gücü yüksek performanslı spor otomobil genlerini ortaya koyarken, bu değer aynı zamanda BMW Group tarafından elde edilen en yüksek değerlerden biri olmasıyla göze çarpıyor. BMW i8’in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe COMFORT modunda 500 kilometrenin üzerindedir. ECO PRO modunda bu yüzde 20 oranında artırılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz