Continental, Las Vegas’ta düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2014) IBM işbirliğinde geliştirdiği otomobil teknolojilerini tanıttı.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Continental, 7 – 10 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES), “Connected Electronic Horizon” ve “Smart Speech” teknolojilerini tanıttı. Continental’in geçtiğimiz yıl duyurduğu, IBM işbirliğinde geliştirilen teknolojilerinin yanı sıra gelişmiş araç sensörleri, otomotiv uygulamaları, otomatik kapı açmayı sağlayan akıllı telefonlar, masaj koltukları ve geliştirilmiş sürücü destek sistemleri gibi yenilikler de sergilendi.

“Sürücüler yalnızca dijital yaşam tarzlarına dair talepte bulunmuyor. Aynı zamanda araç içerisinde bütünsel bağlantının sağlanması ile sürüşün daha güvenli, verimli ve konforlu hale getirilmesini istiyor” diyen Continental İç Aksamlar Bölümü Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Helmut Matschi yüksek düzeyde ölçeklenebilir bulut platform hizmetleri ile çok çeşitli araç içi hizmetlerinin önünün açılabileceğini ifade etti. Matschi ayrıca müşterilerin artık mevcut IT altyapılarına entegre olabilecek esnek çözüm ve hizmet talebine yönelik beklentilerine de değindi.

Öngörülü sürüş: “Connected Electronic Horizon” ile bir sonraki viraj kontrolünüz altında!
Continental’in IBM işbirliğinde geliştirdiği platform sayesinde “öngörülü sürüş” kavramı güçlenecek. Yolun ilerisinde veya bir sonraki virajda ne olduğunu bilmek sürücülerin sürüş tarzlarını hem daha güvenli hem de daha ekonomik bir yöne çevirecek.

Bu platform, dijital haritalar yardımı ile sürücülere ufuk çizgisinden yola çıkarak bir sonraki adımda beliren nesneleri öngörüyor. Aynı zamanda bulut tabanından çektiği bilgiler ile harita verilerini de ortaya koyuyor. Bu teknoloji aslında otomobillerin bulundukları yer ve zamanla iletişimde olmalarını sağlayarak “otomatik sürüş”e geçilmesi için en önemli zemini hazırlıyor. Continental’in “otomatik sürüş” planının üç aşamalı bir yol haritası olduğunu hatırlatan Mastchi “2016 yılına kadar kısmen otomatik sürüş, 2020 yılına kadar üst düzey otomatik sürüş ve 2025 yılına kadar “tam otomatik sürüş” adımlarından oluşan yol haritası, aslında gelişen teknolojiler ile Continental 2025 vizyonumuzun teknolojik alt yapısını ortaya koyuyor” dedi.

Sürücüsü ile aynı histeki araçlar: “Smart Speech” teknolojisi
Continental’in IBM işbirliğinde ortaya koyduğu bir diğer yenilik ise interaktif diyalog ve içerik bulma çözümleri ile konuşma arayüzlerini bir araya getiriyor. Daha akıllı ve bulut tabanlı bir ses algılama sistemi sayesinde araç ve sürücüler arasındaki tüm ilişki kişiselleştiriliyor.

“Smart Speech” ile araç ve sürücüler arasında interaktif yapay zeka tabanlı bir iletişim sağlanacak. Bu sayede sürücüsünün her bir etkileşimini kayıt altına alan araçların varlığının çok yakın olduğunu ifade eden Matschi “Bulut tabanlı fonksiyonlar ile araçların gelecekteki iç mekan ve güvenlik donanımları, bulundukları ortamla kurdukları iletişimin şekline bağlı olacak. Biz de Continental olarak IBM işbirliğinde bu bilgilerin yönetilmesi ile her zaman ön sırada tuttuğumuz güvenli sürüşü bir araya getirmeye ve daha da geliştirmeye devam edeceğiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Continental hakkında
Continental, 2012 yılında 32.7 milyar Euro’luk bir ciro ile dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçilerindendir. Fren sistemleri, motor ve şasi sistemleri ve elemanları, aletle donatım, infotainment (bilgilendirmeli eğlence) çözümleri, araç elektroniği, lastik ve teknik elastomer ürünleri sunucusu olarak Continental; daha fazla sürüş emniyeti sağlamaya ve küresel iklimi korumaya önemli katkılarda bulunmaktadır. Bunun ötesinde, Continental otomotiv iletişiminde yetkin bir iş ortağıdır. Continental 46 ülkede yaklaşık 177.000 çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

42.000’den fazla çalışanıyla dünyanın önde gelen lastik üreticilerinden Continental’in lastik bölümünün satışları, 2012’de 9.7 milyar Euro‘ya ulaşmıştır. Dünya çapında 22 üretim ve ürün geliştirme noktasına sahip olan Continental Lastik Bölümü, geniş çaplı üretim ve Ar-Ge yatırımları ile uygun fiyatlı ve çevreye duyarlı ürünlerin oluşturulmasına büyük katkı sağlamaktadır. Continental Ticari Araç Lastiği bölümü dünya çapında en büyük kamyon, otobüs ve özel nitelikli ticari lastik üreticilerinden biridir.

Continental’in Lastik bölümü Almanya Kupası (German DFB Cup), Brezilya’da düzenlenecek olan 2014 FIFA Dünya Kupası ve Fransa’da düzenlenecek olan UEFA EURO 2016’nın resmi sponsorudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz