Efsanelere inanır mısınız? Otomotiv endüstrisini yakından takip ediyorsanız, bu soruya cevabınız ‘Evet’ olacaktır.
Bugün; geçmişte MR2 ve Supra gibi ünlü spor modeller üretmiş Toyota’nın GT86 modelini test edeceğiz.
Toyota ve Subaru ortak girişimi olan otomobil, Subaru BRZ ile tıpatıp aynı. Toyota GT 86 tasarım anlamında da spor otomobil olduğunu gösteriyor. Uzun motor kaputu ve kısa kuyruk bu hissi yaratan unsurlar.
Şişkin çamurluklar ve kabarık görünen tamponlar, aracın ön bölümünün güçlü ve kendinden emin görünmesini sağlamış.
Aracın iç mekânı dışı kadar etkileyici değil. Ancak dik inen direksiyon ve spor koltuklarla kendinizi bir yarışçı gibi hissetmeniz sağlanmış. Bu arada küçük vites kolunun da görünümü aracı bir an manuel vitesli hissetmenize sebep olabilir.
İç mekânın sportif olması kullanışlılığı olumsuz etkilememiş. Hala büyük bir torpido gözü ve orta konsolda içecek koyma alanları bulunuyor. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesi yok denecek kadar az. Bu bölüm ancak küçük çocuklara yetecektir.
Toyota GT 86’da 2 litre hacminde atmosferik boxer bir motor görev yapıyor. Bu motor 7000 devirde 200 beygir güç, 6.000 devirde ise 205 Nm tork üretiyor. Otomobilde 6 kademeli manuel veya otomatik şanzıman isteğe bağlı tercih edilebiliyor.
Testini gerçekleştirdiğimiz otomatik şanzımanlı GT86 0’dan saatte 100 km hıza 8.2 saniyede ulaşıyor. Motorun gücünün yüksek devirlerde etkin olması, alt devirlerde performansın yetersiz gelmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden performans arayanlar aracı sürekli zorlamalılar.
İnceltilen karoser parçaları sayesinde otomobilin ağırlığı 1.300 kg’ın altında tutulmuş. Bu ağırlığın yüzde 53’ü ön, yüzde 47’si ise arka tekerleklere dağıtılmış. Mühendisler bu sayede aracın, en iyi yol tutuş dengesini yakaladığını iddia ediyor.
Aracın ön kısmında MacPherson, arkadaysa çift bağlantılı bir süspansiyon kullanılmış. Araçta bulunan sınırlı kaymalı Torsen tipi diferansiyel, viraj çıkışlarında gaz vermede aracın stabilitesine yardımcı oluyor.
Peki; GT 86 ile eğlenmek mümkün mü? Elbette. Bunun için yapmanız gereken boş bir alan veya pist bulmak ve orta konsoldaki buton ile ESP sistemini bütünüyle kapatmak. Bu andan itibaren otomobil tam bir drift ustası oluyor ve en amatör sürücülerin bile eğlenmesine olanak sağlıyor.
Pist dışında otoyol sürüşlerinde yeterli konfor mevcut. Ancak iş bozuk zeminlere geldiğinde GT 86 sert karakterini gösteriyor. Otomatik şanzıman konforlu, fakat çift debriyajlı, otomatikleştirilmiş modern şanzımanlar kadar hızlı değil.
Toyota GT 86 çok ekonomik bir araç değil. Dikkatli kullandığınızda, tüketim ortalamanız ancak 8.5 litre dolaylarında gerçekleşiyor. Dikkatli olmadığınızdaysa 10 litrenin altına düşürmek güç.
Otomobil eğlenmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Ancak son ÖTV ve döviz artışıyla beraber 150 bin TL’yi geçkin bir fiyat etiketi taşıyor. Bu bedeli bu araca ödemek ne kadar mantıklı bizce tartışılır.

www.ototest.tv

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz