Arjantin, Bolivya ve Şili’yi kapsayan 13 günde 9,200 km yol alınan Dakar Rallisi, araçlar için tam bir meydan okuma olacak.

Beş yarış kamyonu ve iki destek aracı olmak üzere, tamamı Goodyear lastikleriyle donatılmış toplam yedi araç, dünyanın en zorlu yarışlarından biri kabul edilen efsanevi Dakar Rallisi için Arjantin’edoğru yola çıktı.Goodyear ORD lastikli araçlar And Dağları’ndan geçişi de kapsayan, Güney Amerika’nın en zorlu yollarında 13 günde tam 9.200 kilometre yolculuk edecekler.

Goodyear araçlarıyla yol katedecek kamyonlar Hollandalı ekip XDakar ve GINAF Rally Powerekibine ait. XDakar ekibi, yarış boyunca iki hizmet destek aracıyla desteklenecek iki yarış kamyonuyla katıldı. Dört araç da zorlu yüzeylerde sürtünme ve güvenilirlik için Goodyear 375/90R22.5 ORD lastikleriyle donatıldı.512 ve 522 numaralarıyla yarışan iki XDakar kamyonunun ikisi de DAF CF’lerle hazırlandı. Her iki destek aracının da DAF CF olduğu XDakar hizmet ekibi, atölye ve yedek parça mağazası olarak hizmet verecek kamyonların yanı sıra, 13 yetenekli uzmandan oluşuyor. Hizmet kamyonlarının, etkinlik süresince bir sonraki noktaya yarış kamyonlarından önce varıp, yarış kamyonları gelir gelmez hizmete hazır olması zorunluluğu bulunuyor.

Hollanda merkezli özel ağır iş araçları üreticisi GINAF’ın, Dakar ve Paris-Dakar yarışıyla doğrudan ilişkisi 1993’e dayanıyor. 2014 Dakar yarışları için GINAF Rally Powerekibinin, üçü de aynı olan GINAF yarış kamyonu bulunuyor ve bu kamyonlarda Goodyear 375/90R22.5 ORD lastiklerini kullanılıyor. Kamyonların yarış numaralarıysa 511, 514 ve 524 olacak.

Dakar rallisinde Goodyear lastiklerinin tercih edilmesiyle ilgili konuşan Goodyear EMEA Bölgesi Kamyon Lastikleri Pazarlama Direktörü Boris Stevanovic, “XDakar ve GINAF Rally Power ekipleri, 2014 Dakar için Goodyear lastiklerini seçtiğinden dolayı çok mutluyuz. Goodyear olarak daha önce de Dakar yarışında yer aldık. Dolayısıyla lastiklerden ne beklendiğini, hangi performans kriterlerine odaklanıldığını biliyoruz. Ekiplerin kullandığı Goodyear ORD lastikleri, arazi lastikleridir ve zorlu yüzeylerde sürtünme ve güvenilirlik için özel olarak tasarlanmışlardır” diye konuştu.
Kamyonlar, Arjantin’de başlayacak yolculuk için 29 Kasım’da Le Havre- Fransa’dan yola çıktı. Yarış 5 Ocak 2014’te, Rosario, Arjantin’de başlayacak. Yolun rotası, buradan batıya, And dağlarına ardından da kuzeye, adayların 12 Ocak’ta geçeceği Bolivya sınırına doğru olacak. Ekipler ertesi gün Şili’ye geçecek. Güzergah, ödül töreninin yapılacağı 18 Ocak’ta Valpariso’da tamamlanacak şekilde güneyden ilerleyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz