Mercedes-Benz’in yeni dinamizminin açık bir ifadesi olan A-Serisi, Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren B-Serisi ile olağanüstü aerodinamik özellikleri ve öncü dört kapılı coupé tasarımı ile yeni bir segmentin öncülüğünü yapan CLA’nın dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneklerinin satışı başladı.
Mercedes-Benz Türk Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan, dizel motor ve otomatik şanzıman seçenekli kompakt araçlar için şunları söyledi; “A-Serisi, B-Serisi ve CLA modellerimiz piyasaya sunuldukları günden bu yana büyük beğeni ve yoğun talep topladı. Şimdi bu modellerimizi otomatik şanzıman, dizel motor ve 1,5 lt. hacim seçeneğini birleştirerek kendi segmentlerinde daha da iddialı hale getiriyoruz. Bu yeni versiyonların pazara sunulmasıyla birlikte müşterimizin talep ve beklentilerini daha fazla karşılar pozisyona geleceğiz. Pazarın dizel ve otomatik şanzıman seçeneğine gösterdiği ilgi nedeniyle yakın bir dönemde bu modellerdeki satışlarımızın en az % 35’inin bu motor ve şanzıman seçeneğiyle gerçekleşeceğini öngörüyoruz.”
Mercedes-Benz’in yeni nesil kompakt araç segmentinin oyuncuları ve kendi sınıflarının en iddialı modelleri A-Serisi, B-Serisi ile CLA’nın dizel yakıtlı aynı zamanda otomatik şanzımanlı seçeneklerinde sunulan teknik özellikler:

 

 

 

Motor Hacmi cc Motor Gücü

Kw (hp)/dev-dk

Tork

Nm/dev dk.

0-100

km/s

Azami Hız

km/s

Yakıt Tüketimi

l/100 km

CO2

g/km

 

A 180 CDI

(7G-DCT)

1.461 80 (109)/ 4.000 260/1.750 – 2.500 11,6

 

190

 

4,0 – 4,3

 

103 – 111

 

B 180 CDI

(7G-DCT)

1.461 80 (109)/ 4.000 260/1.750 – 2.500 11,9 190 4,1 – 4,4 107 – 115
CLA 180 CDI (7G-DCT) 1.461 80 (109)/ 4.000 260/1.750 – 2.500 11,9

 

205

 

3,9 – 4,2 102 – 109

Kompakt sınıfın güvenlik alanındaki çıtayı yükselten Mercedes-Benz A-, B- ve CLA kom-pakt sınıf araçlarda dikkat çeken güvenlik önlemleri şunları kapsıyor;
Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şe-kilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist)
Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran – Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist)
Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen ve aktif müdahalede bulunan – Şerit takip yardımcısı (Lane Keeping Assist)
Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran – Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist)
Hız limiti yardımcısı (Speed Limit Assist)
Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan – Aktif park yardımcısı
7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Func-tion)
Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function)
Geri görüş kamerası
Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus
Kompakt segmentte ilk kez bu otomobilde yer alan, olası kazayı algılayan ve yolcuları ka-zayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan PRE-SAFE® sistemi.
Mercedes-Benz A-Serisi
Mercedes-Benz markasının yeni dinamizminin açık bir ifadesi olan yeni A-Serisi, en ince detayına kadar tamamen yenilenerek Ekim 2012’de Türkiye’de satışa sunuldu. Tasarımı ve dinamik ruhu A-Serisi’nin, daha ilk bakışta göze çarpan en belirgin özelliklerini oluşturuyor. A-Serisi’nin heyecan uyandıran sportif dış tasarımı ve yüksek kaliteyi yansıtan iç tasarımı ile kendine özgü karakteri, Mercedes-Benz’in yeni tasarım stratejisini yansıtıyor.
Mercedes-Benz tasarımcıları, A-Serisi ile dikkat çekici spor çizgilere sahip, heyecan uyan-dıran bir dış tasarım sunuyor. Keskin hatlar ve gerilim yansıtan yüzeyler A-Serisi’nin dış tasarımının karakterini belirliyor. Uzun, sportif ön kısmın tipik özellikleri arasında dikkat çeken ilk nokta, ortasında Mercedes-Benz yıldızı bulunan ve yıldızın her iki tarafında çift çıta yer alan karakteristik radyatör ızgarası oluyor. Aracın farlarının dış tasarımı ile içlerindeki aydınlatma elemanlarının işlevlerine göre yerleştirilmeleri de tasarım konseptinin önemli bir parçasını oluşturuyor.
Bir kazanın “geliyorum” dediği an ile darbe anı arasında geçen saniyelik sürede yolcuları en iyi şekilde korumak için gerekli önlemleri alan PRE-SAFE yolcu koruma sistemi bu seg-mentte ilk kez A-Serisi’nde sunuluyor.
Mercedes-Benz B-Serisi
Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren Mercedes-Benz B-Serisi, bir ön-ceki versiyonuna göre daha alçak olmasına rağmen yüksek koltuk pozisyonunu koruması ile her zamankinden daha fazla konfor, geniş iç hacim ve daha dinamik bir görünüm sunarak Ekim 2011’de Türkiye’de satışa sunuldu. Eşsiz sürüş keyfi, bu sınıfta daha önce görülmemiş en yüksek güvenlik standartları, örnek teşkil eden düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları ile yeni B-Serisi kompakt sınıfta yeni çağın müjdecisi konumunda.
Aracın dış tasarımın karakteristik hatları, tipik bir sports tourer olup, bir hatchback otomobil gibi etkileyici dinamik performans sunduğunu belli ediyor. Bir önceki modele göre 50 mm alçaltılan yüksekliği, aracın en çok göze çarpan özelliği oluyor. Araca binmeyi kolaylaştırmak amacıyla 86 mm azaltılan koltuk yüksekliği ve müşteri taleplerine doğrultusunda, insan ergonomisine uygun olarak dikleştirilen oturma pozisyonu ile yeni B-Serisi segmentinin en geniş otomobilleri arasında yer alıyor. Ön ve arka genişliğini vurgulayan spor tasarım, dikkat çeken ızgaralar, yanlara doğru uzayan farlar, geniş arka cam, iki parçalı arka aydınlatma grubu, alçak yükleme eşiği ve geniş bagaj kapısı ile yeni B-Serisi, markanın kompakt segmentte premium özelliklerini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Mercedes-Benz CLA
Mercedes-Benz CLA, olağanüstü aerodinamik özellikleri ve öncü dört kapılı coupé tasarımı ile yeni bir segmentin öncülüğünü yapıyor. Bu yeni dört kapılı coupé, görücüye çıktığı 2003 yılından beri emsallerinden daha fazlasını sunan CLS tasarımının bir devamı niteliğinde.
Yeni CLA’nın sportif tasarımı, “Mercedes-Benz” markasının sportif yanını vurguluyor. Güçlü ve dinamik tasarımı, bu dört-kapılı coupé’ye sınıfındaki diğer otomobillerden çok daha farklı bir görünüm kazandırıyor. CLA, konsept araç olarak tanıtılan “Concept Style Coupé”nin öncü tasarımını seri üretimde neredeyse birebir hayata geçiriyor. Aracın göz alıcı özelliklerinin başında, aracın ön yüzündeki elmas-görünümlü ızgara yer alıyor. Farlardaki aydınlatma modülleri ve LED’ler, gündüz seyir lambalarında karakteristik “parlama etkisi” yaratacak şekilde tasarlanmış. Bu aydınlatma tarzı aracın enerjik dış görünümünü ve gençleşmiş yeni yüzünü ön plana çıkarıyor. Bir çok detay, CLA’nın tasarım düzeyinde modern klasik Mercedes-Benz CLS’den daha gelişmiş özellikler sergilediğini gösteriyor. Aracın dış tasarımındaki tüm hatlar, yan profile derinlik ve dinamizm veriyor. CLA’nın arka kısmında yatay şekilde konumlandırılmış stop lambaları, aracın güçlü ve estetik genişliğini vurguluyor. Panaromik açılır tavan ise yeni Mercedes-Benz CLA’da opsiyonel olarak sunuluyor.
CLA’nın iç tasarımı ise seçilen malzemeler ve malzemelerin mevcut kombinasyonları sayesinde çok özel bir kalite hissi veriyor. Ön panelde beş adet yuvarlak havalandırma deliği bulunuyor. Yuvarlak havalandırma deliklerinin dış halkalarında kaliteli elektrolitik kaplama kullanılmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz