Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Motorlu Kara Taşıtları, Aralık 2013” raporu, Türkiye’deki otomobil yaşının 11,8 yıl ortalamasıyla yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Continental; eski model otomobil meraklılarına güvenlikleri için ileri teknoloji ile üretilen birinci sınıf kış lastiği kullanmalarını öneriyor.

Dünyanın en büyük uluslararası lastik ve orijinal ekipman tedarikçilerinden Continental, özellikle eski model otomobiller için ileri teknoloji ile üretilen birinci sınıf lastiklerin tercih edilmesini öneriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Motorlu Kara Taşıtları, Aralık 2013” raporunun Türkiye’deki otomobil yaşının 11,8 yıl ortalamasıyla oldukça yüksek olduğu verisi, ülkedeki pek çok sürücünün güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Ayrıca istatistikler, trafikteki otomobillerin yüzde 10’undan fazlasında ABS sisteminin olmadığını, yüzde 30’undan fazlasında da ESC olmadığını gösteriyor.

ABS, ASR ve ESP gibi sürücü destek sistemlerine sahip olmayan otomobillerin, güvenlik seviyesi yeni modellere kıyasla düşük kalıyor. Özellikle ıslak yüzeylerde durma mesafeleri, daha uzun ve karlı yollarda ani direksiyon hareketlerine bağlı olan manevra becerileri oldukça sınırlı kalıyor. Eski model otomobillerin yeni nesil sürüş güvenliği teknolojisine sahip olmamaları fren mesafelerini artırırken, virajlarda ani manevra veya slalom gibi hareketlerini de sınırlıyor. Bu nedenle eski model otomobil sahiplerinin, lastik satın alırken ilk anda maliyet tasarrufu gibi görünen ancak uzun dönemde hatalı bir ekonomi planına dönüşen tercihler yapmak yerine, güvenliği ön planda tutmaları gerekiyor. Birinci kalitedeki kış lastikleri, eski model otomobillerin ait oldukları dönem itibariyle sahip olamadıkları sürüş ve güvenlik teknolojisi açığını kapatarak, hareket ve frenleme sırasında üst düzey yol tutuşu ve manevra sırasında oluşan yanal kuvvetlerin daha etkili şekilde aktarılmasını sağlıyor.

Continental; eski model otomobil kullanıcılarını genel sürüş maliyetini düşürmek amacıyla otomobillerinde ucuz kış lastiği kullanmamaları yönünde uyarıyor. Uluslararası tüketici dernekleri ve otomobil yayınlarının yaptığı testler; özel teknolojilerle geliştirilen birinci sınıf kış lastikleri dışında kalan lastik alternatiflerinin, özellikle ıslak yüzeylerde yeterli seviyede direksiyon hakimiyeti sunmadığını ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz