65. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Avrupa’ya tanıtılacak olan yeni kompakt SUV Kia Soul, Avrupa’da gelecek sene satışa çıkacak. 2012 Kia Track’ster konseptinden ilham alan şık ve yeni gövde, karakteristik özelliklerini kaybetmeden oldukça ferah ve daha olgun bir görünüm sunuyor.

Tasarım
Hiçbir gövde paneli taşınmayan ve kabininin tasarımı Soul ‘yepyeni’ olmasına rağmen, 2014 Soul’un dik duruşu, kare omuzları, sarmalayan sera etkisi, arka park lambaları ve güven uyandıran sürüş yüksekliği, bu yeni modelin Soul olarak fark yaratacağını garantileyen Kia’nın kendine özgü tasarım öğeleridir.

Kia Motors Europe Pazarlama ve Ürün Planlama Başkan Yardımcısı Benny Oeyen bu konuya ilişkin olarak şu yorumu yaptı: “Soul, Kia’yı tercih eden sadık takipçilerini çok etkiledi, bu yüzden yeni modelin de orijinal ikonik tasarıma sadık kalması çok önemliydi. Tasarımın ötesinde ana odak noktamız, Soul’u gelişmiş sürüş dinamikleriyle donatarak daha yüksek kalitede bir kabin oluşturmak ve modelin görünümünü, değerini ve zarifliğini arttıracak cazip özellikler eklemekti.”

Oeyen sözlerine şunları ekledi: “Bir yandan Soul’u özel kılan özellikleri korumak, bir yandan da Kia’nın Kaliforniya’daki tasarım stüdyosuna ve Kore’deki mühendislerine sunulan gelişim alanlarına hitap etmek zorlu bir mücadeleydi. İlk olarak 2012’de görülen Track’ster’ın birçok etkileyici tasarım unsuru şu an yeni Soul’da mevcut. Kia, 2014 Soul’u çok daha cazip kılmak için modern detaylar eklerken, ikonik tasarımını korumayı başardı.”

Yeni Soul ve Track’ster konseptlerinin dış benzerlikleri çok açık. Geniş trapezoid ön hava girişi diğer konseptten alındı ve alt dış kenarlara yerleştirilen sis farları da aralarındaki benzerliği yansıtıyor. Konsepte daha çok benzemesi ve ürün sırasında diğer modellerin yanında yer alması için, Kia’nın imza niteliği taşıyan ızgarası da üzerinde çalışılarak kullanıldı.

Şasi ve güç aktarımı
Yeni Soul 2014’ün en büyük teknik farklılığı, son Kia Cee’d’den alınan tamamen yeni bir gövdedir.

Yeniden tasarlanan kaportası kanal üzerinde, yukarı ve aşağı B-sütunlarında ve C-sütunları arasında daha dayanıklı bağlantılarla, %66 oranında ultra yüksek/yüksek dayanımlı çelikten yapıldı. Sonuç, eski modele göre burulma direncinde %29 artış oldu. Ultra yüksek dayanımlı çelik kullanımı sayesinde A-sütunları 20 mm daraltılarak görüş alanı arttırıldı.

MacPherson düzeni ön süspansiyon, kabini titreşimlerden daha iyi izole etmek ve sürüş sertliğini minimuma indirmek için 4 burçla alt şasiye yerleştirildi (ilk nesil Soul’da hiç kullanılmamıştı). Direksiyon kutusu, direksiyon sorumluluğunu arttırmak ve tekerleklerden hissedilen etkiyi düşürmek için ileriye alındı. Dikey olarak yerleştirilen arkadaki amortisörler daha uzun, böylece konforu arttıran daha rahat süspansiyon hareketi ve sarsıntısız sürüş sağlanıyor.

Yükseltilmiş süspansiyonla beraber daha dayanıklı kaporta, Kia mühendislerine oldukça gelişmiş sürüş dinamikleri ve kalitesi olan bir otomobil yaratma olanağı tanıdı.

Müşteriler Kia’nın 1.6 litre GDI benzinli ve CRDi dizel motor seçeneklerinin son versiyonlarının yanı sıra, 6 kademeli düz ve otomatik vites seçeneklerine sahip olacaklar.

2014 Kia Soul daha da geniş boyutlarda. Boydan uzunluğu 20 mm arttırıldı (4,140 mm’ye) ve aks mesafesi 20 mm genişletildi (2,570 mm’ye). Soul’ların yükseklikleri aynı kalmasına rağmen (1,610 mm’de), yeni model 15 mm daha geniş (1,800 mm). Yeni boyutları aracın kullanışlılığını da arttırdı. Daha çok yük alanı elde edilmesini kolaylaştıran bagaj kapağı açıklığındaki 60 mm’lik artış, bagaj kapasitesinin arka koltuklar dik konumdayken 354 litre ile %4 oranında (ilave zemin altı deposuyla beraber) artmasını sağladı.

Geliştirilen kabin
Yeni Soul’un içindeki sürücü ve yolcular oldukça sessiz kabinden, kullanılan keyifli malzemelerden ve eski Soul’a göre daha iyi olan ses yalıtımından (kabin gürültüsü seviyesi yaklaşık 3 desibel azaltıldı) keyif alacaklar.

Kabin, arttırılan ön ayak mesafesi (20 mm kadar), baş mesafesi (5mm kadar) ve omuz mesafesi (7.5 mm yukarı) ile önceki modele göre daha geniş. Arka ayak mesafesi de arttırıldı (5 mm kadar). Giriş-çıkışları bile kolaylaşan yeni Soul’un adım yüksekliği azaltılırken (5 mm kadar), önde ve arkada koltuk kalça noktaları düşürüldü (12 mm kadar).

Müşteriler siyah, kahverengi, gri renklerde deri ve kumaş olmak üzere tek ve iki tonlu kabin seçeneklerinden istediklerini tercih edebilirler. Birçok yeni kabin paketiyle parlak mavi, kırmızı ve turuncu iç ışık seçenekleri de mevcut.

Premium teknik özellikler
Daha tatmin edici bir kullanım deneyimi vaat eden 2014 Soul, Avrupa’da yeni Premium özellik seçenekleriyle (modele bağlı olarak) satışa sunulacak. Bu özellikler: önde LED lambalar ve arkada LED halojen lambalar, yüksek yoğunluklu farlar (HID), anahtarsız giriş ve düğmeli motor çalıştırma, otomatik denetimli klima, hız sabitleme, deri koltuk döşemesi, havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, panoramik cam açılır tavan ve ısıtmalı yan aynalar. Aynı zamanda ileride, gelişmiş ve yeni bağlanabilirlik özellikleriyle yalnızca yeni Soul için ayarlanmış Infinity ses sistemi de sunulacak.

Yeni Kia Soul, bu yeni araca ‘büyük otomobil’ hissi kazandırmak için kolaylık sağlayan birçok güvenlik özelliğiyle sınıflandırılabilir. Bu özellikler: Avrupa’da Kia için bir ilk olan Uzun Huzme Desteği, paralel park fonksiyonuyla Akıllı Park Yardım Sistemi ve Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi.

Yükseltilmiş kişiselleştirme özellikleri
Yeni Soul, eski modelin kişiselleştirme özelliklerinin ününü de devam ettirecek. Araç 2014’te satışa sunulduğunda müşterilerin 11 renk ve 3 farklı tavan rengi – siyah, beyaz ve kırmızı – seçenekleri olacak. Boyutları 6 inçten 18 inçe kadar değişen 8 farklı jant tasarımı, bu tasarımlardan dördünde ise gövde rengiyle uyum sağlaması için renklendirilmiş eklentiler mevcut.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Kia standında sergilenecek yeni Kia Soul’lar piyano siyahı kaplamalı tampon, yan etekler, tekerlek yuvaları ve siyah boyalı tavanıyla yeni bir SUV Tarz Paketi ile donatıldı. Soul serisinin yine 2014’te satışa sunulacak yeni aksesuar kiti, kullanıcılara bu eşsiz kompakt SUV’un çok yönlülüğünün tadını çıkarmalarını sağlamaya yönelik tasarlandı.

Yeni 2014 Kia Soul’un tüm Avrupa’da satışı önümüzdeki yıl, modelin tüm özellikleri, benzinli ve dizel güç aktarımı seçeneği, performansı, ekonomikliği, ekipman özellikleri ve fiyatı saptandığında başlayacak.

TEKNİK ÖZELLİKLER [AVRUPA]

2014 Kia Soul

Gövde ve şasi
Tamamen çelik üniter gövde yapılı, 5 kapılı, 5 koltuklu B-segment kompakt SUV.
Ön tekerlekleri 6 vitesli düz veya otomatik şanzımanla yönlendiren, enlemesine monte edilmiş 4 silindirli benzinli ve dizel motorlar.

Şanzıman 1.6 GDI 1.6 CRDi
Düz 6-sp 6-sp
Otomatik 6-sp 6-sp

Süspansiyon ve sönümleme
Ön Helezon yaylı ve çift borulu gazlı amortisörlü, tamamen bağımsız MacPherson amortisör gergi kolları. 22 mm denge çubuğu.
Arka Ayrı helezon yaylı ve gazlı amortisörlü yarı bağımsız bağlanmış burulma aks kirişi (CTBA)

Ebat (mm)
Dış
Toplam uzunluk 4140
Toplam genişlik 1800 (kapı aynaları hariç)
Toplam yükseklik 1610
Dingil mesafesi 2570

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz