Skoda’nın popüler ve satışların yüksek olduğu kompakt sınıfta yer alacak ilk hatchback modeli olan Rapid Spaceback, 2014 yılının mart ayından itibaren Türkiye’de satışa sunuluyor. Dinamik ve şık tasarımıyla genç tüketicilere de hitap edecek olan Rapid Spaceback, panoramik cam tavan ve uzatılmış arka cam gibi kişiselleştirme seçenekleriyle dikkat çekecek. Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Rapid Spaceback’den 1.500 adetlik satış hedefleri olduğunu, Rapid ailesinin 2014‘te Skoda satışlarından yüzde 25 pay almasını beklediklerini söyledi

Çek üretici Skoda, model yelpazesini, Avrupa’da yüksek satış hacmine sahip kompakt sınıftaki Rapid Spaceback ile genişletiyor. Fabia ile Octavia arasında konumlanacak olan ve Skoda’nın ilk kompakt orta sınıf hatchback otomobili olan Rapid Spaceback, Avrupa pazarlarında bu ay içinde satışa çıkıyor. Türkiye’ye ise 5 farklı motor ve iki donanım seçeneğiyle 2014 yılının mart ayında getirilmeye başlanacak.
Skoda Türkiye Genel Müdürü Tolga Senyücel, Rapid Spaceback’in markanın model atağındaki yeni bir halka olduğunu belirterek, “Aslında en önemli halkalarından biri. Çünkü Rapid Spaceback, Octavia’dan sonra Skoda’nın Avrupa’da en fazla satış beklediği model konumunda” dedi. Aracın, Türkiye’de 2014 yılının mart ayında satışa sunulacağını hatırlatan Senyücel, “Türkiye her ne kadar bir sedan ülkesi olsa da, hatchbackler yükselişte. Gelecek yıl 1500 adetlik bir satış planlıyoruz. Rapid ailesi, böylelikle satışlarımızda yüzde 25 civarında paya sahip olacak” diye konuştu.
Markanın bu sınıfa ilk kez ama büyük iddialarla girdiğini, markayı genç kitlelere daha fazla yaymanın, bu modelle mümkün olabileceğini ifade eden Senyücel, Rapid Spaceback’te bulunan ve kişiselleştirmeye imkan tanıyan geniş cam tavan ve uzatılmış arka cam seçeneklerinin de Türkiye’de sunulacağını anlattı.
Bu yılın ekonomik koşullarına bakarak 2014 yılı için kesin bir hedef öngörmenin bugünden çok mümkün olmadığını , ancak gelecek yıl marka olarak önceliklerinin genişleyen model gamı ve donanımlarla satışlarını her şekilde 2013’ün üzerinde bir seviyeye çıkarmak olacağını ifade eden Senyücel, şöyle devam etti:
“9 aylık satış adetlerine baktığımızda, 8 bin 797 adetle geçen yılın yüzde 29 üzerinde bir satış performansı sergiledik. Bu büyümeye etki eden en önemli faktör yeni modellerimiz Rapid, Octavia ve Superb oldu. Üreticimize bu modellerden yüksek adetlerde sipariş vermiş olmamıza rağmen müşterilerimizden gelen yoğun talebe cevap veremedik , bu durum bize ne yazık ki 3000 adet ilave satış ve pazar payı kaybına mal oldu . Yine de otomobil pazarının %19 büyümesine karşılık, Skoda olarak % 29 büyüme kaydettik.“
Sınıfının en yeni modeli
Skoda Rapid Spaceback, kendisine has tasarım unsurlarıyla marka içinde de ayrıcalık yaratırken, sportif ve dinamik duruşuyla dikkat çekiyor. Orta sınıftaki en yeni hatchback model olan Rapid Spaceback, uzun dingil mesafesi (2,602 mm), C ve D sütunlarındaki üçüncü cam gibi unsurlarıyla iç mekanda da ferahlık yaratıyor. Rapid Sedan modelinden 18 cm kısa olmasına karşın arka koltuklardaki diz mesafesi, 64 mm ile sınıfının genişi. Ayrıca baş mesafesi de 980 mm ile yine sınıfının en genişi. 415 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1.380 litreye çıkabiliyor.
Kişiselleştirme, bu otomobilin en önemli unsurlarından. İsteğe bağlı satın alınabilen yaklaşık 2 m2 genişlikteki panoramik cam tavan, yolculara ön camdan arka cama kadar kesintisiz bir manzara sunuyor. Rapid Spaceback’in panoramik tavanı, uzatılmış arka cam ile birlikte çok daha cazip bir kombinasyon oluşturuyor. Bu sayede cam alan, ön camdan bagaj kapağının alt kısmına kadar uzanabiliyor. Koyulaştırılmış ve uzatılmış arka cam, standart Rapid Spaceback’ten 10 cm daha aşağıda son buluyor.
“Akıllı çözümler” sunuyor
Tıpkı Rapid Sedan’da olduğu gibi Spaceback modelinde de ‘Tek Kelimeyle Akıllıca’ denilebilecek sayısız çözümler sunuluyor.
Yükleme bölümünde farklı yükler için yatay iki ayrı alan yaratılabilen bagaj zemini, çift taraflı kullanılabilen bagaj kaplaması, yakıt kapağı içinde buz kırıcı, kapı içinde çöp bölümü, bilet tutucu, multimedia cihazlarının konulabileceği özel alan, ön ve arkada bardak tutucular gibi unsurlar bunlardan birkaçı.
Yeni Rapid Spaceback, yüksek güvenlik standartlarını da sunuyor. Güvenlik donanımları arasında ön, yan ve baş hava yastıklarının yanı sıra Avrupa pazarında standart sunulan ABS ve ESC (Elektronik Denge Kontrolü), isteğe bağlı alınabilen xenon farlar, lastik basınç izleme sistemi, viraj aydınlatma fonksiyonlu sis lambaları ve “yokuş kalkış kontrolü” gibi unsurları saymak mümkün.
Üç benzinli, iki dizel motor
Yeni Skoda Rapid Spaceback Türkiye’de üç benzinli ve iki de dizel motor seçeneğiyle sunulacak. Bu motorlar, 75 ile 122 HP arasında güçlere sahip.

Aracın giriş seviyesinde 1.2 lt (75 HP) üç silindirli benzinli motor yer alıyor. 5 ileri manuel şanzımanla bu motorun yakıt tüketimi ortalama 100 km’de 5.8 lt. 1.2 lt TSI motor ise, 105 HP gücünde.
Rapid Spaceback’in en güçlü benzinli motor seçeneği 1.4 lt TSI 122 HP, 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik vites kutusuyla birlikte satılacak. Bu motor, 100 km’de ortalama 5.8 lt tüketiyor.
Yeni Rapid Spaceback’de aynı zamanda iki ayrı güçte dizel motor seçeneği olacak. 1.6 lt TDI 90 HP’lik versiyon, 5 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Manuel versiyon, 100 km’de ortalama 4.4 lt, DSG seçeneğiyse 100 km’de 4.5 lt tüketiyor. 1.6 lt TDI 105 HP’lik motorsa sadece 5 ileri manuel şanzımana sahip.
Skoda Rapid Spaceback, Türkiye pazarında “Elegance” ve “Ambition” donanım paketleriyle satılacak.

1 Yorum

  1. Yıllardır skoda kullanıyorum ve gelecek olan rapid hatcback modelini satın almayı düşünüyorum ama maalesef görüyorum ki yeni arabalar dada arka frenler yine kampana. Bu maliyet kaçağından artık kurtulun diyorum ben bir tüketici olarak. 50000 lira arabaya vereceğim ve halen daha kampanalı araç olacak, doğrusu çok ,ilkel ve komik geliyor bana. Eğer Ambition versiyonu donanımda disk yoksa kesinlikle almayı düşünmem doğrusu. Başka bir araç almayı düşünürüm. Örneğin Seat gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz